"Ніколи не вкладай у стартап усі гроші". Розмова з фінансовою експерткою

За кордоном вже давно набуло популярності інвестування в акції та нерухомість. Однак наскільки це ризиковано в теперішніх умовах війни та як правильно інвестувати, щоб не втратити всі гроші, відповідає спеціалістка у сфері особистих фінансів та інвестицій Ксенія Губанова.
Розкажіть про свою першу інвестицію.
Перша акція, яку я придбала, була від компанії Cronos Group Inc., що спеціалізується на харчових добавках та косметичних продуктах з коноплі. Це була на тоді хайпова тема, бо Канада тільки-но легалізувала марихуану для особистого користування. Тому всі компанії, які були так чи інакше пов'язані з канабісом, дуже сильно виросли в ціні. Однак варто сказати, що я втратила на цій угоді свої перші $100.
Що змінилося відтоді?
Після того як перша інвестиція дала мені збитки в 50% за декілька місяців, я збагнула, що інвестиції – це щось складніше, ніж купувати акції на хороших новинах, а продавати – на поганих. Тому я вирішила вчитись менеджменту інвестицій, щоб почуватися спокійно, вкладаючи гроші в ринок. Пройшла кілька курсів Rice Univercity, Higher School of Economics та навчалась у колишнього працівника Wall Street. Ці знання дали мені фундаментальне розуміння того, як насправді працюють інвестиції і як треба діяти, щоб бути успішним інвестором.
Що найголовніше зрозуміли?
Ніколи не інвестуй в те, чого не розумієш до кінця. Бо якщо ти не розумієш, внаслідок чого акція виросла чи впала, ти не будеш усвідомлювати, що з нею робити: чи докуповувати її, чи продавати. Тобою будуть керувати емоції, а не холодний розум, тому ти втрачатимеш гроші, а інші стануть на тобі заробляти.
Перед купівлею першої акції треба скласти план і дотримуватися його. Тоді твої інвестиції будуть безпечними.

За кордоном же давно поширені акції. Чи варто взагалі у них вкладати кошти та як на них вплинула війна?
Так, за різними оцінками, від 50 до 60% американців та європейців інвестують в акції. В Україні, на жаль, цей відсоток менш як 1%. Якщо поглянути на всі інструменти, що доступні зараз людям для збереження грошей, то ми не знайдемо кращого інструменту, ніж інвестиції в акції.
Просто відкладати гроші у комірку чи на депозит – не варіант, бо інфляція з'їсть їх. Золото? Воно показує себе гірше за результатом дохідності, ніж акції. Нерухомість? Великі ризики через війну, та й цей інструмент не всім підходить, бо одразу дуже високий поріг входу – від $50 тисяч.
Також головний мінус нерухомості – це її низька ліквідність. Бо якщо тобі знадобляться гроші, ти не зможеш продати квартиру за ринковою ціною за один день. Або доведеться робити значний дисконт, щоб швидко продати, або чекати покупця за вашою ціною. Інколи це не один місяць. Тож серед всіх варіантів інвестиції в акції виглядають найцікавішими з точки зору надійності, дохідності та ліквідності.
Про що треба знати перед придбанням акцій?
Треба розуміти, яка твоя кінцева ціль у грошовому еквіваленті – $10 тис. чи $1 млн. І головне, коли саме ти хочеш вийти на цей капітал. Також варто усвідомлювати, наскільки ти ризикована людина: готовий бачити -30% від свого капіталу на рахунку в одиницю часу або не готовий бачити там навіть -5%?
Враховуючи ці цифри, вже можна формувати інвестиційний портфель та рухатися до своєї мети, купуючи лише ті акції, що відповідають твоїй стратегії й толерантності до ризику.
Перед купівлею першої акції треба скласти план і дотримуватися його – тоді твої інвестиції будуть безпечними. І тебе буде важко спокусити на купівлю якихось сумнівних акцій, що здебільшого призводять до збитків.
Я рекомендую більшу частину збережень тримати у доларах і не більше 20-30% – у євро.

Поділіться рецептом виведення коштів з-за кордону та відкриття європейського рахунку в Україні.
Зараз вивід коштів з-за кордону не є проблемою. Більша проблема вивести гроші з України за кордон, але і тут є варіанти у межах встановленого ліміту НБУ у розмірі 100 000 грн на місяць.
Взагалі, це звичайний картковий переказ чи банківський переказ за реквізитами, який працює без жодних проблем. Європейський брокерський рахунок відкривається за 10 хвилин в онлайн-режимі, для цього потрібно мати закордонний паспорт та виписку з банку для підтвердження місця проживання.
Яку валюту ви б порадили притримати на кращі часи?
Я рекомендую більшу частину збережень тримати у доларах і не більше 20-30% – у євро. Цю валюту завжди можна обміняти як в Україні, так і за кордоном. Чого не можна сказати про якусь екзотичну валюту, як юань чи єна.

Що варто враховувати при виборі банку?
Краще обирати банк з ТОП-10 за рейтингом Мінфіну. Він кожен квартал оновлює рейтинг стійкості банків залежно від якості активів банку, ліквідності, можливості зовнішньої підтримки та платіжної репутації.
Низькоризикових активів завжди має бути більше у твоєму портфелі, ніж високоризикових
Назвіть п'ять головних правил інвестування.
- Інвестуй тільки свої вільні гроші.
- Бери до уваги не тільки дохідність, але й ризик інвестиції.
- Краще інвестувати невеликі гроші, але регулярно.
- Інвестуй тільки в те, що добре розумієш.
- Перед тим як вкласти гроші, перевір, що інвестиція відповідає твоїй інвестиційній стратегії.
Якою була ваша найвагоміша інвестиція?
Я проінвестувала у стартап $12 000. Тепер чекаю, щоб компанія вийшла на IPO (первинна публічна пропозиція. – Прим. ред.). Наразі шанси 50 на 50, але якщо це все ж таки трапиться, я отримаю декілька сотень тисяч доларів. Гадаю, це виправданий ризик відносно потенційної винагороди.
Як правильно інвестувати гроші в стартап, щоб не збанкрутувати?
Тут має працювати правило: низькоризикових активів завжди має бути більше у твоєму портфелі, ніж високоризикових. Тоді ти не збанкрутуєш, навіть якщо втратиш усі гроші, вкладені у стартап.
Стартап – це високоризиковий актив. За статистикою, лише 7% від усіх створених стартапів переживають перший рік існування, тому ніколи не вкладайте у стартап усі свої гроші.

Чи актуально зараз вкладати фінанси в золото та нерухомість?
Я не бачу сенсу вкладати гроші в нерухомість, яка приносить такий самий відсоток дохідності, як інвестиції у фондовий ринок. Вона тільки додає головного болю з амортизацією та реалізацією купівлі-продажу. Золото має бути у портфелі як захисний актив, але в невеликій частці (не більш ніж 10%).
Взяти кредит у банку, щоб вкласти в нерухомість і чекати зростання цін. На вашу думку, це ризиковано?
Можна взяти кредит, якщо відсоток за ним 3-10% у гривні. У жодному разі не беріть кредит у валюті, бо ви точно програєте. Але якщо відсоток низький і кредит фіксується у національній валюті, то є сенс взяти його. Кредит щороку буде дешевшати для вас шляхом інфляції та девальвації гривні. Адже 1 000 грн за кредитом зараз та через п'ять років – це цілком різні гроші.
Порадьте 5 книг про гроші.
- Джордж Клейсон "Найбагатша людина у Вавилоні";
- Бодо Шеффер "Шлях до фінансової свободи";
- Бенджамін Грем "Розумний інвестор";
- Карл Річардс "Психологія інвестування";
- Едвін Лефевр "Спогади біржового спекулянта".