7 найтиповіших помилок кандидата на співбесіді: коментує HR-експертка

7 найтиповіших помилок кандидата на співбесіді: коментує HR-експертка Фото: Freepik

Як зарекомендувати себе на співбесіді й отримати жадану посаду? Разом із HRBP LIVE.Network Марією Войніковою ми виокремили 7 найпоширеніших помилок на співбесіді, яких варто уникати шукачам роботи.

Марія Войнікова HRBP HR-департаменту компанії LIVE.Network

HRBP (HR Business Partner) — це фахівець з персоналу, який тісно співпрацює з вищим керівництвом. Його основне завдання — стежити за тим, щоб керування персоналом у компанії відповідало корпоративним потребам і цілям. 

Часом кандидати забувають, що в успішній співбесіді зацікавлені не лише вони, а й рекрутери та роботодавці. Найпопулярніша бізнес-соцмережа у світі LinkedIn торік опитала 1024 менеджерів з найму. З них:

  • 54% хочуть кандидатів, які прагнуть навчатися та підвищувати кваліфікацію;
  • 48% віддають перевагу кандидатам, які можуть розпочати роботу негайно;
  • 40% цінують тих, хто готовий працювати в офісі повний робочий день.

Якщо серед кандидатів на посаду є представники різних поколінь — приміром, 16-25 та 25+ — то це нерідко дві протилежні історії відповідальності, поваги, усвідомлення часу та власних бажань. Покоління Z чітко відчуває особисті кордони, знає чого хоче й палко це відстоює. Натомість "міленіали" схильні в роботі демонструвати традиційне виховання — скромність, повагу до старших, субординацію, — каже HRBP Марія Войнікова.

Отож шукачам роботи варто розуміти очікування роботодавців та бути готовими їм відповідати. У тому-таки опитуванні LinkedIn менеджери з найму виокремили найчастіші помилки серед кандидатів на співбесіді. Які вони?

7 МІСЦЕ. Чорноротість

Критика колишнього начальства може бути справедливою — але під час співбесіди вона завжди обернеться проти тебе. Якщо кандидат погано відгукується про попередніх роботодавців, це насторожує 32% опитаних менеджерів з найму. "А що він/вона потім скаже про нас?" — неодмінно подумає потенційний роботодавець. Тому на співбесіді краще зосередитися на тому, чого тебе навчила попередня посада. Навіть якщо той досвід був виключно негативний — він усе одно цінний.

6 МІСЦЕ. Непідготовленість

Якщо кандидат запинається навіть на базових запитаннях (на кшталт "Розкажіть про себе" або "Чому ви бажаєте тут працювати") — це дратує 38% опитаних менеджерів з найму. Комусь такий small talk може здатися гаянням часу — але направду це лишень шанс зробити самопрезентацію та показати підготовленість. Отож бажано підготувати лаконічні відповіді на типові запитання, потренуватися говорити їх упевнено й мати готовність підкреслити власні досягнення.

Буває так, що кандидат у резюме розписав, який він видатний працівник. Ось тільки на точковому запитанні рекрутера: "У вас там вказане певне досягнення, як ви до нього дійшли?", людина сиплеться та не може описати нібито свій же успіх. А далі взагалі з'ясовується, що пів резюме — відверто не про цього кандидата. Будь ласка, не треба прикрашати або вигадувати власні здобутки — це вилізе боком якщо не на співбесіді, то в перші дні на робочому місці, — каже HRBP Марія Войнікова.

5 МІСЦЕ. Неохайність

Як то кажуть, "по одежі стрічають". Не дивно, що недоречний одяг кандидата — red flag для 46% опитаних менеджерів з найму. Авжеж, і "як на паспорт" одягатися не завжди слушно. Та все ж занадто пістрявий, відвертий чи банально м'ятий одяг відволікатиме увагу роботодавця від твоєї кваліфікації. Золота середина — бізнес-кежуал: приміром, сорочка + джинси, штани чинос або спідниця-олівець. А в ідеалі слід вивчити дрескод компанії заздалегідь та одягнутися відповідно.

Якщо співбесіда відбувається онлайн (приміром, у Zoom), важливо подбати про охайний фон, нормальне освітлення, якісний звук. Корисно зробити пробний дзвінок друзям, щоб перевірити камеру, мікрофон і динамік. І не вмикатися на співбесіду в домашній піжамі! — радить HRBP Марія Войнікова.

4 МІСЦЕ. Номофобія

Полюбляєш "серфити" в цифрових застосунках? За даними Viber Україна, 39% українців проводять у смартфоні 4-6 годин на день. Ось тільки якщо кандидат заглядається в екран під час співбесіди — це бісить 50% менеджерів з найму. А ще серед шукачів роботи є напівжарт: якщо твій телефон задзеленчав на співбесіді — вважай, що "тобі вже не передзвонять". Для уникнення конфузу краще тимчасово вимкнути телефон чи бодай поставити його на беззвучний режим.

3 МІСЦЕ. Байдужість

Мало що пригнічує роботодавця більше, ніж зустріч з кандидатом, який, здається, подумки перебуває десь в іншому місці. Так, незацікавленість і незалученість до розмови назвали помилкою 51% опитаних менеджерів з найму. Для демонстрації ентузіазму на співбесіді не треба "вистрибувати зі штанів" — достатньо злегка нахилитися вперед й підтримувати зоровий контакт (але й без фанатичного витріщання). А щоб мати що сказати, не завадить ретельно вивчити компанію та підготувати уточнювальні запитання щодо майбутньої роботи.

2 МІСЦЕ. Нахабність

Через стрес деякі кандидати на співбесіді втрачають пильність і переходять на слова, які краще приберегти для вечірніх посиденьок із друзями. Комусь це навіть видається вдалою спробою "розтопити лід" і показати власну харизму. Втім, розв'язна лексика (зокрема лайка) та фамільярність "триґерять" 52% менеджерів з найму. Якщо на співбесіді відчуваєш, що нерви здають —  варто зробити глибокий вдих-видих і спокійно продовжити бесіду в професійному тоні.

Впевненість у собі, яка не переростає в хамство — це направду корисна риса на співбесіді. Хороший кандидат чітко декларує, куди й чого він хоче. До слова, говорити, на яку зарплату ти розраховуєш — це теж нормально. Особливо якщо компанія не прописала її у вакансії, — радить HRBP Марія Войнікова.

1 МІСЦЕ. Непунктуальність

Хоч ти міленіал, хоч зумер — непунктуальність критично віддаляє тебе від роботи. В опитуванні LinkedIn запізнення на співбесіду назвали помилкою найбільше менеджерів з найму — 53%! Пунктуальність — це, по суті, перша обіцянка, яку кандидат дає потенційному роботодавцю. Тому й запізнення показує, як потенційний працівник ставиться до відповідальності. Хай якою поважною є причина, в очах роботодавця спізнілий шукач уже має невиграшний вигляд.

Навіть генію у своїй галузі не завадить трохи підготовки до співбесіди. Якщо вдало себе зарекомендувати, тобі відкриються навіть найвищі посади. Час діяти! 

Читай також: Покоління Z шукає роботу: до чого треба бути готовим  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

"Помістити глядача на поле бою". Мстислав Чернов зняв новий фільм "2000 метрів до Андріївки" - 412x412
Мистецький

Вікторія Аронова

"Помістити глядача на поле бою". Мстислав Чернов зняв новий фільм "2000 метрів до Андріївки"

Світові гастротренди: де у Києві спробувати модну їжу та напої - 412x412
Їжа

Вероніка Киреєва

Світові гастротренди: де у Києві спробувати модну їжу та напої

Як бігти довго і бути веганом: правила харчування від Скотта Джурека, письменника-ультрамарафонця - 412x412
Здоровий

Тетяна Гриньова

Як бігти довго і бути веганом: правила харчування від Скотта Джурека, письменника-ультрамарафонця

Не лише "Твін Пікс": 7 культових повнометражних фільмів Девіда Лінча - 412x412
Мистецький

Артем Прокопенко

Не лише "Твін Пікс": 7 культових повнометражних фільмів Девіда Лінча

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації