Зарплати в Києві зросли: тренди на ринку праці 2024

Зарплати в Києві зросли: тренди на ринку праці 2024 Фото: Freepik

На початку літа роботодавці пропонували на сайті пошуку роботи Work.ua 110 тисяч вакансій! Попри те, що зарплати зросли, шукачів роботи не так вже й багато...  Як змінилися тренди на ринку праці України за 30 місяців повномасштабної війни?

У 2022 році попит на робочу силу різко зменшився. За дослідженнями Work.ua, бойові дії, загроза життю працівників та знищення виробничих потужностей змусили 29% українських компаній припинити роботу — тимчасово або й назовсім. Задля виживання роботодавцям довелося оптимізувати витрати: скоротити працівників, надати відпустки, призупинити трудові відносини, знизити зарплати.

Фото: Unsplash

За два роки роботодавці пристосувалися до воєнних умов. Як зазначають експерти міжнародної аудит-консалтингової корпорації PwC, у вересні 2023-го, за статистикою ООН, функціонували вже 84% компаній — а тому потреба в персоналі зросла.

Цьогоріч у травні на Work.ua розмістили 113 тисяч вакансій — це рекорд від початку повномасштабного вторгнення! Найбільший приріст за кількістю пропозицій роботи показала Київська область. Та й у червні пропозицій було лише на 3 тисячі менше — хоч літо вважається низьким бізнес-сезоном.

Нині постала нова проблема. За даними "Економічної правди", до повномасштабного вторгнення в Україні було 17,4 млн робочої сили. З них 8,3 мільйона — жінки та 9,1 млн — чоловіки. Утім, до початку 2024 року кількість працездатного населення скоротилася на 40% порівняно з 2021 роком. 

Чому в Україні дефіцит робочої сили?

Вочевидь, через війну. В ООН підрахували вже 6,5 млн біженців з України: з них 6 млн нині в Європі, 558 тисяч — в інших куточках планети. Внутрішня та зовнішня міграція — чи не головна причина браку кадрів у країні. Але й мобілізація впливає, особливо на затребувані серед чоловіків галузі — будівництво, транспорт, добувну промисловість тощо.

У червні Мінекономіки опитало роботодавців. З'ясувалося, що для них проблема № 1 — це пошук кваліфікованих працівників. Дефіцит кадрів настільки серйозний, що компанії змушені далі шукати людей навіть улітку. Ба більше, роботодавці все частіше позначають свої вакансії як такі, що підходять людям з інвалідністю (+8%), ветеранам (+10%), пенсіонерам (+11%) та студентам (+5%).

Фото: Unsplash

Улітку на Work.ua побільшало вакансій для адвокатів (+25%), учителів початкових класів, хіміків (по +23%), машиністів (+15%), завідувачів складу (+13%), установників (+12%), кур'єрів, кухарів на мангал, зварювальників (по +10%), завгоспів (+9%).

Співвідношення вакансій та резюме сягає критичного рівня. Якщо до повномасштабної агресії на одну вакансію припадали дві кандидатури, то зараз це співвідношення практично один до одного, — каже експертка соціальних та гендерних програм Центру Разумкова Ольга Пищуліна.

За даними Work.ua, середня конкуренція шукачів за вакансію у травні була найнижчою за весь період від січня 2021 року.

Позаяк працівників критично бракує, бізнес вимушений підвищувати платню. У Держстаті підрахували, що за підсумками першого кварталу 2024 року середня зарплата збільшилася на 22,5% до показника минулого року й становила 18 903 грн. Work.ua оптимістичніший: пише, що від лютого 2024 року й понині розмір середньої зарплати в Україні незмінно складає 20 000 грн.

Фото: Freepik

У червні всеукраїнські зарплати найбільше зросли в категорії "Охорона, безпека" (+9% до травня, 41 000 грн). У Києві показник нижчий — 18 000 грн. Зате до серпня у столиці збільшилася зарплата у вакансіях таких категорій:

  • "Продаж, закупівля" — 32 000 грн;
  • "Готельно-ресторанний бізнес, туризм" — 23 400 грн;
  • "Бухгалтерія, аудит" — 23 300 грн;
  • "Сільське господарство, агробізнес" — 22 500 грн;
  • "Сфера обслуговування" — 22 500 грн;
  • "Фінанси, банк" — 20 300 грн.

Цьогоріч найбільша конкуренція — за дистанційні посади: 14% кандидатів шукають саме онлайн-роботу, а ось вакансій віддаленої праці на Work.ua — менш як 7%. Серед пропозицій офлайн-роботи за кількістю охочих лідирує Київщина, далі — Вінницька, Львівська, Харківська та Волинська області.

Українців найбільше цікавлять вакансії у таких царинах:

  • ЗМІ, видавництво, поліграфія (середня зарплата в Києві — 25 000 грн);
  • IT, комп'ютери, інтернет (середня зарплата в Києві — 30 000 грн);
  • культура, музика, шоу-бізнес (середня зарплата в Києві — 25 000 грн);
  • дизайн, творчість (середня зарплата в Києві — 35 000 грн);
  • топменеджмент, керівництво вищої ланки (середня зарплата в Києві — 50 000 грн).
Фото: Unsplash

У тренді також інтерес жінок до стереотипно чоловічих посад:

  • водіїв (середня зарплата в Києві — 29 700 грн);
  • трактористів (середня зарплата в Києві — 22 000 грн);
  • операторів котельні (середня зарплата в Україні — 22 000 грн) тощо.

Так шукачки отримують стабільну роботу в турбулентний для держави час, а роботодавці долають кадровий голод. З іншого ж боку, компаніям доводиться витрачатися на додаткову підготовку нових працівниць. Освітні заклади також наразі адаптують свої програми для підготовки фахівців, які найбільше потрібні в умовах війни, зокрема, в галузях безпеки, медицини та будівництва.

А деякі українські роботодавці через брак кадрів залучають мігрантів. Зокрема забудовники: за даними Forbes, дефіцит кадрів у галузі будівництва сягає 40%! Мігранти працюють і у сферах логістики, сільського господарства та обслуговування.

Як пише "Економічна правда", агенція міжнародного рекрутингу WorkMasters від початку повномасштабної війни залучила в Україну близько 100 робітників із різних країн — Пакистану, Непалу, Індії, Бангладешу, Філіппін тощо.

Поки в Україні криза робочих рук, шанси на високооплачувану роботу істотно вищі. Особливо в столиці, де традиційно платять більше. НБУ прогнозує, що у 2025 році номінальна зарплата зросте на 14,6%, реальна ж — на 5,8%. 

Сьогодні державі як ніколи потрібна твоя робоча сила. Якщо докласти зусиль, ти неодмінно знайдеш престижну вакансію з гідною зарплатою. 

Читай також: Як знайти роботу без досвіду  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації