Чайові, повернення страви та cork free: гастроекспертка про ресторанний етикет

Чайові, повернення страви та cork free: гастроекспертка про ресторанний етикет Колаж: "ТиКиїв"

Сьогодні спеціально для "ТиКиїв" гастроекспертка Крістіна Головінова відповідає на найбільш поширені запитання щодо базового етикету в ресторанах і кафе. 

Скільки залишати чайових?

Фото: Getty Images 

Загальноприйнятий процент чайових в нашій країні — 10% від суми рахунку. Якщо дуже подобається сервіс, можна залишити й 15 % або 20%. Якщо сервіс тебе не задовольнив або взагалі його не було — ти маєш право не залишати чайові.

Як звертатися до офіціанта?

Фото: Getty Images

На ім'я. Офіціант має представитись або його ім'я повинно бути написано на бейджику. Також не треба розмахувати руками і кричати: "Офіціант!" Ідеальний варіант — зустрітися поглядами та кивнути, щоб до тебе підійшли. Якщо ж зорового контакту не трапляється, можна підвести руку, але не високо. Не треба клацати пальцями або вигукувати стать офіціанта. Якщо ви забули ім'я, можна перепитати або звернутися як "пане офіціант". Бо повага до персоналу — маркер твоєї вихованості.

Що робити, якщо тобі не сподобалася страва?

Фото: Getty Images 

Якщо страва пересолена, не свіжа, підгоріла або там є сторонні предмети (комахи, скло, залишки паковання тощо), треба повідомити про це офіціанту. Він має забрати страву, сказати адміністратору, який (бо офіціант рідко вирішує рівень компенсації, це функція адміністратора або керівника) запропонує тобі нову страву чи компенсацію-десерт, коктейль і звісно, прибере страву з рахунку.

Ступінь компенсації залежить від того, що накоїли зі стравою. Іноді це може бути вечеря за рахунок ресторану, а ще сертифікат, але й ніщо не замінить вибачень від імені закладу. Якщо ж, на твою суб'єктивну думку, страву приготували несмачно, ти можеш її не їсти, але рахувати тобі страву чи ні — вирішує не офіціант, а адміністратор або керівник. Бо якщо страва не зіпсована і з нею все гаразд і це лише суб'єктивна думка гостя, не має таких правил, які б змушували заклад не рахувати або компенсувати вашу із шеф-кухарем розбіжність смаків. Про це треба пам'ятати.

Як розрахуватись у компанії?

Фото: Getty Images

Попередньо можна попросити офіціанта скласти  окремі рахунки або вже розділити рахунок наприкінці, але це може зайняти певний час. Якщо ж у закладі цього не можуть зробити з якихось причин, тоді кожен рахує свої позиції, а до цієї суми додає суму чайових.

Чи можеш ти принести у заклад свою пляшку вина?

Фото: Getty Images 

Попередньо ти можеш зателефонувати та спитати чи є послуга cork fee або пробковий збір, і якщо така послуга надається, тобі повідомлять її вартість з кожної відкоркованої пляшки.

Чи доречно забирати з собою десерт або страву, яку ти не доїв?

Фото: Getty Images 

Так, доречно. Для цього тобі треба повідомити про це офіціанту та сказати, що саме зі столу "зробити з собою". Пакунок тобі віддадуть на виході або принесуть, як побачать, що ти збираєшся йти.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Screenshot_6.png - Крістіна Головінова
Гастроекспертка, організаторка всеукраїнських заходів, експертка Національної ресторанної премії СІЛЬ, амбасадорка смачного життя.

Може бути цікаво

Легендарний військовий із "Азовсталі" проведе благодійне тренування для киян - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Легендарний військовий із "Азовсталі" проведе благодійне тренування для киян

Хто займатиметься усуненням аварії на Дегтярівському шляхопроводі - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Хто займатиметься усуненням аварії на Дегтярівському шляхопроводі

Український бренд CHER'17 випустив першу plus-size колекцію одягу з гуртом KAZKA - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Український бренд CHER'17 випустив першу plus-size колекцію одягу з гуртом KAZKA

В Україні випустили пам'ятні монети, присвячені борщу - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

В Україні випустили пам'ятні монети, присвячені борщу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації