Євген Комаров: "Українська кухня розвивається, і наступного року нам потрібно втримати цю пальмову гілку першості"
"ТиКиїв" продовжує серію публікацій з інсайдерами гастрономічної галузі, щоб дізнатися про те, що буде в тренді наступного року, а що вже поступово відходить у минуле. Раніше ми публікували інтерв'ю з ресторатором Максимом Храмовим. Досліджуємо далі цю тему з Євгеном Комаровим, business developer, юристом GLOBAL LAW.
Євген Комаров
Business developer, юрист GLOBAL LAW, засновник, спікер та модератор освітнього проєкту для готельєрів та рестораторів "Підтримка HoReCa", заступник начальника Інституту реінтеграції, реабілітації та професійного розвитку ветеранів "Архітектура Стійкості", член експертної ради Ukraine HoReCa Cluster, член координаційної ради Управління туризму КМДА, член Наглядової ради Сучасної Київської Академії Ресторанного Бізнесу (С.К.А.Р.Б.).
Євгене, що б ти порадив молодим шефам і рестораторам, які прагнуть бути в тренді ресторанної культури?
Навчатися: ходити на тренінги та курси, дивитися багато відеоматеріалу, якого зараз вдосталь, читати фахову літературу. Важливо вивчати нові техніки обробки їжі та вдумливо занурюватись в економічний аспект ресторану. Перспектива — в навчанні та розвитку, тільки тоді можна бути не просто в тренді, а стати ще й успішним.
Як гастрономічний бізнес адаптується до нових запитів клієнтів?
У гастрономії все побудовано навколо гостя. І звичайно формати доставки, формати швидкої їжі і формати файн-дайнінгу (складна висока дорога кухня, більше мистецтво, ніж просто їжа) побудовані так, що все йде назустріч гостю: вау-подачі, комфорт, нові страви, акції та знижки... Все для того, щоб людина поверталася в заклади харчування знову і знову.
Які формати таких закладів можуть стати популярними у 2025 році?
Наступного року 100% продовжить розвиватися тренд сучасної української кухні, де пропонують цікаві подачі. Наразі відкриваються круті заклади у цьому напрямку по всій Україні. Нещодавно в Івано-Франківську мене вразив заклад "Далі буде". В інтер'єрі — меблі від українських виробників, є власна сироварня, українське вино та коктейлі, національні страви, і як результат — багато відвідувачів.
Українська кухня розвивається, і наступного року нам потрібно втримати цю пальмову гілку першості. Сподіваюсь, буде перемога, до нас поїдуть туристи й нова, сучасна та цікава українська їжа буде в тренді.
Які моделі роботи ресторанів зараз найбільш вигідні — моноформати, концептуальні заклади чи багатофункціональні простори?
На кожного гостя є свій формат. Моноформати — дійсно цікава та розвинута історія, тому що це і випічка, і кондитерка, і піцерії, і бейгли, і пончики. Концептуальні заклади зараз менше цікавлять відвідувачів, бо вони хочуть просто смачно поїсти. Багатофункціональні простори теж залучають чималу аудиторію, особливо ті, які пропонують сімейний відпочинок, можливість посидіти в банкетних залах та мають дитячі кімнати.
Але і моноформати не пасуть задніх, наприклад, відкривається багато цікавих бургерних, сучасних і технологічних точок, що спеціалізуються на шаурмі. На смачну швидку їжу також буде тренд. У моноформатних закладах класні високі оберти, тому що там не потрібно проводити багато часу: гість прийшов, поїв, пішов, звільнив місце наступному в черзі.
Ціни на продукти подорожчали в порівнянні з минулим роком. Це впливає на ціни в закладах. Чим варто приваблювати відвідувачів ресторанів?
Ціни підросли не тільки через зростання вартості продуктів, а й через кадрову кризу: людей менше, а роботи більше. У зв'язку з повномасштабним вторгненням є логістичні проблеми з постачанням деяких продуктів. Також значну роль у цьому відіграють відключення електроенергії, тому наявність генераторів у закладах харчування також впливає на ціноутворення.
У ресторани та кав'ярні люди повертаються за смачною їжею та сервісом, це основа. Концепти, дизайни — це все круто, але зараз, коли людина в стресі, вона іноді не сприймає зовнішнє, для неї важливо, щоб було комфортно, зручно і смачно.
За смачними стравами люди йтимуть постійно і не тільки в нашій країні. Є українські формати, які відкриваються за кордоном, і в них також черги (наприклад, Mriya Neo Bistro в Лондоні з українською кухнею, Babusya REY в Токіо, де можна скуштувати борщ і котлету по-київськи, Ukrainian Hata в Нью-Джерсі, де частують варениками, голубцями та пиріжками тощо).
Що сучасні споживачі цінують у ресторанах найбільше?
Смак, якість, подачу шефа і його конект із відвідувачами. Гостям потрібно розуміти, що для них готують реальні люди, які можуть поспілкуватися з ними, дати їм фідбек. Коли вас вчать, дають цікавинку — ви маєте розвиток і смачну їжу, а люди повертаються в цей заклад.
Які технічні інновації зараз варто впроваджувати в українських ресторанах, щоб вони стали конкурентоспроможними у 2025 році?
Серед технічних інновацій, мабуть, наявність власного виробництва. Щодо інновацій, якщо у вас декілька закладів, то це сучасні системи обліку, які допомагають оптимізувати процеси.
Йдеться, наприклад, про розширення свого бізнесу на сферу вендінгових автоматів (автоматичні апарати, в яких здійснюється торгівля стравами та напоями без продавця), що також може зацікавити людей, а у підприємця будуть додаткові продажі не тільки в закладі, а й поза ним.
Щодо технічних інновацій, то це, приміром, автоматизована лінія видачі піци, що також цікаво. Наприклад, в Європі є заклади, де робиш замовлення з планшета і тобі його доставляють по внутрішній логістиці, наприклад, якимось паровозиком.
Також є класні приклади, як це реалізовано в суші-просторах, коли на столі по колу їздить їжа, і гості обирають, що хочуть їсти, а потім просто платять одну фіксовану ціну.
Серед цікавих інновацій також можуть стати актуальними технології, які пов'язані з автономністю та сонячними панелями — можливість переробляти енергію і не залежати від відключень електроенергії дуже важлива. А гість як мінімум завжди зможе зарядити гаджети в ресторації. Під час блекаутів заклади зі старлінками мають перевагу, оскільки у відвідувачів є доступ до безперебійного інтернету.
Тому, щоб бути попереду, потрібно адаптуватися до нових реалій. По-перше, дати гостю смачну їжу та гостинний сервіс. По-друге, створити умови, щоб він міг зігрітися, підзарядитися, мати доступ до інтернету та поспілкуватися з рідними. Відвідувачі будуть повертатися у такі заклади знов і знов!
Читай також: Макарони по-флотськи за 11,90 грн та посилена охорона: репортаж із державних їдалень Києва