Геть думи сумні! 5 технік медитації від тривоги та стресу на кожен день

Геть думи сумні! 5 технік медитації від тривоги та стресу на кожен день Фото: Unsplash

Паніка, неспокій, безсоння... Знайомо? За даними ВООЗ, ще 5 років тому 301 мільйон людей у світі страждав на тривожні розлади. А нині ментальні хвороби можуть спіткати майже 10 мільйонів українців! Ми зібрали 5 дієвих та простих технік медитації від тривоги та стресу. 

Як зазначає МОЗ, в Україні діагностують лише 1 із 50 психічних розладів. На противагу Німеччині, США та Великій Британії, де встановлюють 1 із 4 ментальних діагнозів. На психічне здоров'я українців найбільше впливають:

  • війна — 88,5%;
  • фінансові проблеми — 43,1%;
  • вартість життя та інфляція — 32,5%;
  • внутрішня політика — 27,4%;
  • новини — 27,2%;
  • втрата близької людини — 21,8%;
  • безробіття — 16,5%.

Техніка №1: Майндфулнес

Фото: Unsplash

В Україні прижилася саме ця назва від англійського mindfulness — "усвідомленість" або "уважність". Метод ґрунтується на вмінні людини бути "в моменті": розуміти, де вона і що робить, але без надмірного хвилювання про те, що відбувається довкола. Майндфулнес може навчити спокійно переживати думки та емоції, а також поліпшити увагу, сон та зменшити вигоряння на роботі.

Щоб медитувати у стилі mindfulness, не треба сідати у спеціальні пози. Для цього згодиться майже будь-який звичний процес: чищення зубів, харчування, фізичні вправи, ба навіть спілкування. Головне — робити все зосередженіше. Завдяки цьому ти навчишся розпізнавати власні емоції, думки та почуття.

Фото: Unsplash

4 поради полегшать твою усвідомлену медитацію:

  1. Не відволікайся. Спробуй відчути світ довкола всіма органами чуття: на дотик, нюх, смак, зір та слух. Приміром, коли їси улюблену їжу — не поспішай! Насолоджуйся, смакуючи кожен шматок.
  2. Живи моментом. Слід приділяти увагу всьому, що ти робиш, та знаходити радість у простих задоволеннях.
  3. Прийми себе. Не будь надто самокритичним. До себе варто ставитися, як до хорошого друга.
  4. Зосередься на диханні. Коли в голові тривожні думки, варто сісти, глибоко вдихнути й заплющити очі, відчуваючи як повітря входить у твоє тіло й полишає його. Навіть просто посидіти й подихати хвильку — це вже корисно.

Майндфулнес можна доповнити вправами, що мають чіткий порядок дій: наприклад, скануванням тіла чи прогресивною м'язовою релаксацією. 

Читай також: Як побороти безсоння під час війни? 10 дієвих методик

Техніка №2: Шикантаза

Фото: Unsplash

Ця дзен-практика має китайське коріння й означає "просто сидіти". На відміну від багатьох технік, шикантаза не потребує чіткої послідовності мантр чи дихання. Це така собі "безпредметна медитація": ти даєш волю думкам, сприйняттям, почуттям — і водночас не зосереджуєшся на переживаннях. До того ж робити це можна де завгодно й будь-коли.

Правила шикантази такі:

  1. Знайти тихе місце для сидіння — підійде навіть стілець. Є лише одна вимога — випрямити спину й не сутулитися. На перших порах радимо відкласти, а краще — вимкнути гаджети.
  2. Покласти руки на стегна, заплющити очі й відчути своє дихання: вдихи та видихи. Не треба стримувати думки — просто відпусти їх. Якщо міркувань стало забагато — варто знову повернутися до дихання.
  3. У такому ритмі медитувати, скільки тобі потрібно. Не турбуватися про те, як довго ти сидиш, не замірювати час (15 хвилин чи година). Просто побути наодинці з собою.
  4. Відчувши полегшення, повільно встати. Не слід одразу повертатися до справ: протримай розслабленість, якої вдалося досягти під час медитації.

Шикантазу можна робити навіть по кілька хвилин щодня. Саме ця техніка дає змогу осягнути: як важливо час від часу робити паузу й давати тілу перепочинок.

Техніка №3: Свідоме дихання

Фото: Unsplash

Breath awareness — це дихальні практики, завдяки яким ти можеш поліпшити увагу, знизити стрес і відчути душевний спокій. Принцип дії — концентрація на диханні: вдихах-видихах, м'якому піднятті й опусканні грудної клітки. Цей ритм діятиме як якір, блокуючи тривожні думки та емоції. 

Свідоме дихання слід практикувати так:

  1. Знайшовши тиху кімнату, зайняти зручне положення. Бажано сидіти прямо, але можна й лягти.
  2. Злегка підійняти голову. Покласти руки на коліна долонями догори. Заплющити очі, поринути в тишу й зосередитися на диханні.
  3. Почати вдихати й видихати. Затримувати кожен вдих і видих на кілька секунд (або на скільки зручно). Стежачи за дихальним циклом, виконувати цю вправу 7–10 хвилин.
  4. За цей час запитати себе: чим ти завдячуєш світові? Наприкінці вправи — посидіти спокійно кілька хвилин та розплющити очі з усмішкою.
  5. Медитацію слід виконувати регулярно, щоб відчути усвідомлення та внутрішній спокій.

Техніка №4: Медитація любові та доброти

Фото: Unsplash

Ця методика може здатися солодкавою й банальною. Але в ритмі щоденних обстрілів та повітряних тривог напрочуд легко озлобитися й забути про емпатію — передусім до себе. Буддизм стверджує, що медитація любові та доброти вивільнює душевне тепло та спрямовує його як на власне тіло, так і на оточення. 

Психічні розлади, як-от тривога і депресія, часто виникають саме через негативні емоції й думки. Медитація любові та доброти допомагає розірвати це коло й повернути ясність розуму, зменшивши відчуття неспокою й ізоляції. 

Правила медитації такі:

  1. Знайти зручне місце, щоб сісти або прилягти. Бажано тримати спину прямо, аби полегшити дихання. Зробити кілька глибоких вдихів, щоб розслабитися та зосередитися.
  2. Повторювати подумки чи вголос: "Нехай я матиму щастя", "Нехай я житиму з легкістю" тощо. Не так важливо, як саме ти формулюєш думки. Головне — бажати собі добра від щирого серця.
  3. Відчуваєш тепло у грудях? Тепер ти можеш ширити його на родину, друзів та інших людей, яких бачиш щодня. Навіть тих, кого не дуже любиш. Використовуй ті самі фрази, замінивши "я" на "ти".
  4. Якщо тобі комфортно на цьому етапі, спробуй розширити емпатію на тварин, рослин та людей по всій планеті.
  5. Задля найкращих результатів варто медитувати щоденно. Навіть 10 хвилин на добу з часом поліпшать твій психічний та емоційний стан. Загалом практикується різна тривалість: від трьох хвилин аж до пів години.

Техніка №5: Керована медитація

Фото: Unsplash

Це чи не найпростіша методика, яка чудово підходить для початківців. Її можна практикувати навіть перед сном.

Керована медитація від тривоги потребує інструктора — особистого спілкування або запису. Коли ти зосередишся на диханні, тренер проведе тебе візуальними образами для релаксації й умиротворення. Наприклад, ти можеш уявити безтурботне місце — спокійний пляж, тихий ліс, мирне селище тощо. Аби повністю зануритися в цей досвід, варто залучати всі органи чуття.

У цифровому світі знайти посібник з медитації легко. Крім студій йоги, тобі стануть у пригоді такі майданчики:

  • Музичні онлайн-сервіси: передплата у Spotify чи Apple Music надасть доступ до сотень сеансів з інструктором різної тривалості;
  • Подкасти: навіть 15-хвилинний аудіопосібник допоможе в навчанні та практиках;
  • Застосунки: ймовірно, знайти "свій" додаток вдасться не одразу. Краще вибирати програму за принципом комфорту, попри чарти в онлайн-крамниці;
  • YouTube і відеохостинги: там можна наочно побачити, як інші практикують керовану медитацію — це допоможе осягнути процес.
Фото: Unsplash

Як бачиш, медитація доступна всім охочим! Нехтувати собою не варто: турбота про ментальний стан — це запорука щасливого життя, навіть в умовах війни.

Читай також: Чотирилапі друзі онлайн: 8 столичних притулків для собак

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації