Навіщо чоловіки шлють дікпіки та чи доведеться платити за них штраф

Навіщо чоловіки шлють дікпіки та чи доведеться платити за них штраф Фото: Getty Images

Закон №3733-IX, що набув чинності цієї зими, чимало медіа прозвали "законом проти дікпіків": мовляв, надішлеш фото пеніса — плати штраф. Але чи кожне зображення геніталій є порушенням? І для чого їх узагалі надсилають?

Читай також: Гарячі фото: що таке нюдси

Дікпіки, як і решта нюдсів, набули популярності з поширенням смартфонів, соцмереж і застосунків для знайомств. Хоча їхні аналоги можна знайти в різних періодах історії. Приміром, у Стародавній Греції легко було наштовхнутися на зображення бога родючості Пріапа, знаного своєю перебільшеною постійною ерекцією...

Пріап на фресці в Помпеї. Фото: Вікісховище

...А пеніси, вирізані на дорогах Помпеї, вказували шлях до найближчого борделю. Так стародавні римляни піклувалися про іноземних моряків, які могли бути напідпитку й не розуміти місцевої мови.

Фото: Getty Images

У ті часи повсюдні зображення членів символізували мужність, божественну силу й багатий врожай. А нині показ хтивих світлин став поширенішим, ніж будь-коли — легкість їх створення та надсилання за допомогою смартфонів у поєднанні з анонімністю інтернету це забезпечили.

Втім, сумним аспектом дікпіків став їх частий небажаний характер. За опитуванням британської компанії YouGov, 46% жінок віком 18-36 років отримували голе фото від чоловіка. Причому жінки частіше отримували його, коли були молодші: 53% у віці 18-24 років порівняно з 36% у віці 31-36 років. Серед чоловіків-міленіалів, які надсилали дікпік, 24% зробили це без попередньої згоди.

Жінки, які коли-небудь отримували дікпіки, найчастіше описували їх як огидні (58%) або дурні (54%). А ось певним чоловікам це видалося "сексуальним" (44%) і "смішним" (51%).

Табличка на Жіночому марші 2018 року в Осло з написом "Геть дікпіки". Фото: Вікісховище

А навіщо чоловіки взагалі шлють небажані дікпіки? Дослідження на цю тему у 2019 році оприлюднив Journal of Sex Research. Його авторка — докторка філософії та засновниця лабораторії ORGASM Корі Л. Педерсен.

У межах дослідження 1087 гетеросексуальних чоловіків заповнили онлайн-опитування, яке містило демографічну анкету з виміром нарцисизму, ексгібіціонізму, еротофілії-еротофобії та сексизму. Близько половини чоловіків повідомили, що надсилали небажані зображення геніталій:

  • 10% погодилися з твердженням: "Надсилання фото членів дає мені відчуття контролю над особою, якій я їх надіслав";
  • 6% погодилися з тезою: "Я відчуваю неприязнь до жінок, і надсилання фото членів приносить задоволення".

Втім, найпоширенішою мотивацією для надсилання дікпіку була надія отримати зображення сексуального характеру у відповідь. Більшість чоловіків також сподівалися збудити адресатку, передати їй відчуття привабливості.

Фото: Freepik

Головною причиною небажаних дікпіків часто вважають те, що чоловіки не люблять жінок, є сексистами, хочуть розлютити, присоромити чи інакше висловити свою ворожість до жінок. Але дослідження показало, що головні причини, чому чоловіки надсилають фотографії членів, пов'язані з транзакцією ("Я покажу тобі свій, а ти мені — своє") або полюванням на партнера "Ти бачила мій член, будьмо друзями", — пояснює авторка дослідження Корі Л. Педерсен.

Юридичні реакції на дікпіки різняться в усьому світі. У багатьох країнах надсилання небажаних відвертих зображень вважається формою сексуальних домагань і карається законом. Приміром, у Великій Британії діють закони, що криміналізують кіберфлешинг — надсилання небажаних зображень сексуального характеру цифровими засобами. Проте покарати порушників досі проблематично — здебільшого через труднощі з відстеженням анонімних відправників.

А що в Україні?

Фото: Getty Images

Торік мережу сколихнув ухвалений закон №3733-IX про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення у зв'язку з ратифікацією Стамбульської конвенції. КУпАП поповнився, зокрема, такими статтями:

  • 173-6 (вчинення насильства за ознакою статі);
  • 173-7 (сексуальне домагання).

Який штраф за дікпік?

За статтею 173-7, небажані фото пеніса підпадають під сексуальне домагання, тобто умисне вчинення проти бажання особи образливих, принизливих дій сексуального характеру. Як уточнюється, ці дії можуть бути виражені вербально або невербально (слова, жести, рухи тіла), зокрема з використанням електронних комунікацій. Порушення тягне за собою:

  • накладення штрафу від 80 до 160 неоподатковуваних мінімумів доходів;
  • або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин;
  • або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.

Закон №3733-IX набрав чинності 19 грудня 2024 року. Багатьох українців він досі бентежить або й обурює: невже всі хтиві фото віднині — злочин? Хоча в ефірі телемарафону голова підкомітету з питань дотримання Україною міжнародних зобов'язань у сфері захисту прав людини та гендерної політики Марина Бардіна уточнювала, як закон відрізняє сексуальний харасмент від знаків уваги.

Не кожне залицяння є сексуальним домаганням — і навпаки. [...] Приміром, якщо в месенджері комусь надсилають повідомлення з картинкою оголеного тіла, це можна розцінювати як сексуальне домагання, якщо отримувач не давав на це згоди. Якщо людина не хоче бачити це, отримувати такі повідомлення — вона має право звернутися до поліції. Так ми спільно напрацюємо чітке розуміння суспільством, що є сексуальним домаганням, а що ні, — пояснила Марина Бардіна, одна з ініціаторок закону №3733-IX.

Як бачимо, караються лише небажані дікпіки, надіслані адресатові проти його/її волі. Натомість хтиві фото за попередньою згодою законом не заборонені. Головне — поважати почуття людини, з якою кортить "поділитися сокровенним".

Читай також: Як розпізнати сексуальний харасмент і протидіяти йому

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації