Чому ми відчуваємо ревнощі та як їх позбутись?

Чому ми відчуваємо ревнощі та як їх позбутись? Фото: Getty Images

Усі ми в житті відчували ревнощі: до уваги батьків у дитинстві, до друзів у школі, до перших крашів в універі тощо. Однак ревнощі в дорослому віці пов'язують з деструктивними та токсичними проявами емоцій. Чому ми взагалі ревнуємо? Чи це брак самооцінки, чи бажання самоствердитися? 

Ми переклали статтю з Therapy Side про те, як контролювати ревнощі та не піддавати сумнівам свої стосунки з близькими людьми

Відчувати ревнощі в деяких випадках нормально, принаймні це маркер того, що ти не отримуєш бажану кількість уваги, поваги чи симпатії від коханої, чи дуже важливої для тебе людини. Однак якщо з цим відчуттям нічого не робити й не проговорити його, воно може спричинити кризу в стосунках. 

Варто розрізняти два типи ревнощів:

  • Раціональні ревнощі

Ми відчуваємо їх, коли думаємо, що можемо втратити людину, яку любимо. Ці думки можуть нас турбувати або злити, але вони не провокують конфліктів, оскільки не заважають спілкуватися й разом знаходити рішення, завдяки яким ревнощі перетворяться на довіру. 

  • Ірраціональні ревнощі

Цей тип ревнощів виникає, коли потреба в увазі стає вимогою. Це про прагнення володіти увагою того, кого ревнують, та сприйняття його інтересів та інших відносин як загрози для його стосунків з ревнивцем. Однак часто проявлення цього типу ревнощів навпаки відштовхує людей та віддаляє їх, адже ті, кого ревнують, відчувають відсутність особистого простору.

Фото: Getty Images

Серед причин розвитку патологічних ревнощів психологи називають схильність до емоційної залежності та низьку самооцінку ревнивців.

Також викликати ревнощі може страх бути залишеним через психологічні травми чи через попередній досвід стосунків, де страхи ревнивця втілювалися.

Іноді серед причин ревнощів буває нудьга: коли у людини немає хобі, мрій або занять, окрім тих, що безпосередньо пов'язані з людиною, до якої вона відчуває ревнощі. В такому разі відсутність людини сприймається ревнивцем як свого роду "збиток", що веде до розчарування та обурення.

Серед проявів паталогічних ревнощів найчастіше зустрічаються:

  • надмірна підозрілість;
  • гостра реакція на спілкування з іншими людьми;
  • перевірка особистих речей та листувань/дзвінків;
  • вимога від партнера/друга проявляти любов певним чином та з певною інтенсивністю;
  • контроль місцеперебування та кола спілкування партнера/друга;
  • застосування шантажу та маніпуляцій.
Фото: Getty Images

Якщо привід для ревнощів є?

Зазвичай у здорових партнерських чи дружніх стосунках учасники можуть вільно проговорити один одному всі свої тривоги та побажання. Однак якщо твій друг чи партнер приховує від тебе важливу інформацію, зникає надовго та без попереджень. А ще, якщо ти чуєш від нього знецінення чи повчання, чи погрози, що тебе залишать, якщо ти не будеш відповідати вимогам. У такому разі справа вже зовсім не в ревнощах. Це ознаки емоційного насильства.

Якщо після прямої розмови про ці епізоди людина не готова змінювати свою поведінку, розвивати стосунки з нею буде неможливо.

Як позбавитись ревнощів та мати здорові стосунки?

Не варто, залишаючись наодинці, надмірно думати про те, що важливі для тебе люди роблять зі своїми друзями, та чому вони вас не покликали. Якщо тобі важливо знати причину чи втамувати тривогу, варто сказати близькій людині про мотиви свого інтересу й краще прямо запитати, але не починати допит. 

Якщо ревнощі виникають на підґрунті заниженої самооцінки й остраху того, що є хтось цікавіший чи привабливіший, варто раціоналізувати. У тебе напевно є багато класних якостей, за які партнер та друзі цінують тебе таким/ою, який/а ти є. Реальність така, що твої близькі вже з тобою, бо вони хочуть бути з тобою!

Залишаючись наодинці й відчуваючи нудьгу без спілкування з близькою людиною, зміни фокус. Адже в тебе ще напевно є інші друзі, яких ти давно не бачив. Якщо "доросле життя" їх поглинуло й старі друзі більше не мають стільки часу на спілкування, скільки ти б хотів, нічого страшного! Створюй ситуації, де ти міг би познайомитися з новими та цікавими людьми. Запишись, нарешті, на заняття, яке хотів спробувати чи піди в кіноклуб, чи книжковий клуб, або спробуй щось неочікуване для самого себе. Це дозволить тобі мати власний простір та інтереси, що лише сприятиме розвитку відносин, що вже існують.

Також варто навчитись насолоджуватися часом наодинці з собою. За словами психологів, це сприяє розвитку усвідомленості та насправді допомагає зміцнити самооцінку й напрацювати впевненість у собі. 

А вже коли ти все ж проводиш час з тією людиною, до якої відчуваєш ревнощі, — проводьте його більш якісно! Замість розмов та з'ясовування ваших стосунків створюйте гарні спогади, що зміцнять ваші стосунки та зменшать невпевненість. 

Якщо, попри ці поради, ти відчуваєш, що  ревнощі та невпевненість все одно перемагають й псують стосунки, що існують, можливо, було б гарною ідеєю звернутись до фахівця, який допоможе розпізнати свої мотиви та розібратись в тому, чому ти так себе почуваєш. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_20240118_223516_143-01-01-01.jpeg - Олександра Панченко
Мої теми - ментальне здоров'я, цікаві події в місті, соціум. Закінчила МП "Могилянська Школа Журналістики", бакалавра теж здобула в Могилянці на програмі "Біологія". Раніше працювала в ЗМІ, рекламі, туризмі. Зняла документальний фільм, що виграв у номінації "Найкращий неігровий фільм" у 2019 року на київському фестивалі "Кіноогляд". 4 роки працюю з психологом, люблю мандрувати та досліджувати культуру та традиційну їжу інших країн.

Може бути цікаво

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації