Кракен, Пірола та Флірт: чому штами коронавірусу мають такі дивні назви

Кракен, Пірола та Флірт: чому штами коронавірусу мають такі дивні назви Фото: Freepik

У Києві зростає кількість тяжкохворих на COVID-19. КМДА повідомляє, що за останню добу до столичних лікарень надійшли 34 пацієнти! У місті найбільше лютують штами "Омікрон" та "Флірт". Але звідки всі ці назви? З'ясуймо!

Читай також: Де і чим вакцинуватися від COVID-19

Минуло 4,5 року, відколи в Україні зареєстрували перший випадок коронавірусної інфекції. Пандемія завершилася — проте хвороба нікуди не зникла і стала радше сезонною, як-от грип. Як пояснює Мінздоров'я України, актуальні рекомендації такі:

  • людям віком до 75 років та без супутніх захворювань варто отримати одну дозу вакцини без ревакцинації;
  • люди з груп ризику потребують ревакцинації кожні 6-12 місяців. 

Вірус SARS-CoV–2, який спричиняє COVID-19, постійно мутує. Тож за останні чотири роки ми познайомилися з безліччю його різновидів: Альфа, Дельта, Омікрон, Кракен, ба навіть ФЛіРТ...

Фото: Freepik

Усе почалося з А і В — двох найперших форм SARS-CoV–2, які були виявлені в Китаї наприкінці 2019 року. Проте вони поширювалися і мутували — так вірус набував варіантів і субваріантів. Тому до їхніх назв експерти з Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) додавали цифри: A.1, B.2.27, B.1.351 тощо.

Така система неймінгу давала зрозуміти, від якого підвиду походить той чи інший штам вірусу. Вченим таких найменувань було достатньо. А ось далекі від науки люди часто плутали ці назви. Тому й почали вигадувати спрощені означення варіантів та субваріантів. Приміром, так з'явилися "британський" і "південноафриканський" варіанти — бо саме в цих регіонах їх виявили вперше.

Утім, такі "географічні" назви могли затаврувати цілі країни. У роки пандемії саме COVID-19 став причиною антиазіатського расизму та ксенофобських нападів через походження хвороби. У США вихідців зі Східної Азії переслідували за буцімто поширення "китайського вірусу".

А в березні 2021 року сталася масова стрілянина в Атланті, внаслідок якої загинуло вісім осіб східноазіатського походження. І президент США Джо Байден підписав закон про запобігання злочинам на ґрунті ненависті, пов'язаним із COVID-19.

Президент США Джо Байден, віцепрезидентка Камала Гарріс, мер Кейша Ленс Боттомс, сенатор штату Мішель О та лідери азійсько-американської громади під час зустрічі в Атланті 19 березня. Фото: Вікісховище/Білий дім

Отож у 2021 році ВООЗ мусила оновити систему неймінгу. Тоді найбільш загрозливим варіантам COVID-19 присвоювали назви з літерами грецького алфавіту. Це спростило комунікацію з населенням, хоч у наукових назвах вірус досі містив багато чисел.

Звідси й назви Альфа, Бета, Гамма і Дельта. Водночас окремі літери довелося відкинути, зокрема:

  • ті, що могли спричинити плутанину — наприклад, Nu (англійською звучить як "новий");
  • букви, чутливі для певних частин світу — як-от Xi, суголосне з прізвищем голови Китаю Сі Цзіньпіна.

Зрештою система неймінгу дала збій. Чому? Бо з'явився новий штам — Омікрон. Він об'єднав чимало інших мутацій, що легко передавалися, швидко еволюціонували та вміли долати імунітет. Наприклад, XBB.1.5 був також субваріантом Омікрону. Щоб не плутати населення, цей підвид назвали Кракен — на честь агресивного морського чудовиська зі скандинавського фольклору.

Фото: Freepik

Передостанньою неофіційною назвою, поширеною і в Україні, стала Пірола (BA.2.86). Цей субваріант назвали так не тому, що він сильно розповсюджувався (як Кракен), а тому, що мав 30 мутацій. Пірола — це астероїд. А водночас — поєднання двох літер грецького алфавіту: Пі та Ро.

То звідки назва "ФЛіРТ"?

Як не дивно, тут жодної романтики — суто наука. Назву "FLiRT" придумав доктор філософії, професор еволюційної біології в Університеті Гвельфа в Онтаріо Т. Раян Грегорі. Вона позначає мутації в шиповому білку (S-білку або спайк-білку), який дозволяє вірусу прикріплюватися до клітин тіла людини.

Фото: Freepik

Штам FLiRT науковою мовою — це F456L, V1104L і R346T. Або:

  • фенілаланін (F);
  • лейцин (L);
  • аргінін (R);
  • треонін (T).

Вчені припускають, що мутації FLiRT дозволяють вірусу краще уникати нашого імунітету. Тому, якщо тобі зле, і ти почуваєшся якось незвично — не слід затягувати з візитом до сімейного лікаря!

Читай також: Від яких хвороб можна вакцинуватися безплатно  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації