Чому тобі терміново треба звернутись до трихолога?
Якщо ти вважаєш, що до трихолога треба звертатися тільки тоді, коли з волоссям сталася повна катастрофа, то ти дуже сильно помиляєшся. Насправді щоб цієї катастрофи не відбулося, треба регулярно перевіряти стан волосся. Саме трихолог займається діагностикою та лікуванням шкіри голови, знається на захворюваннях волосяної частини голови, підкаже тобі, як правильно доглядати за волоссям в домашніх умовах та допоможе запобігти проблемам з твоєю шевелюрою.
За повним роз'ясненням ми звернулись до лікаря-трихолога, дерматолога Дениса Прокоповича. Лікар розповів, як проходить перший прийом у трихолога, чому тобі обов'язково треба відвідувати цього вузькопрофільного спеціаліста та як самостійно провести тест на випадіння волосся.
Які ознаки вказують на те, що треба звернутись до трихолога?
Насамперед необхідно звернутися до лікаря-трихолога, коли ти помічаєш активне випадіння волосся. Проведи елементарний тест на витягування, так званий pull test, який використовують самі лікарі трихології для оцінки випадіння волосся.
Захопивши одне невелике пасмо потягни його, не докладаючи зусиль. Під час першого потягування може бути до 3-х волосин, але наступні потягування не повинні супроводжуватися випаданням волосся. Якщо щоразу ти отримуєш певну кількість волосся, це не є варіантом норми. Також якщо ти побачив зниження об'єму волосся, з'явився свербіж шкіри голови та лупа, не займайся самолікуванням! Тільки до лікаря-трихолога.
Денис Прокопович також наголошує на тому, що лікар-трихолог має бути дерматологом за своєю основною спеціалізацією. Тому уважно підходь до вибору цього спеціаліста.
Який нормальний об'єм випадіння волосся на день?
У кожного норма індивідуальна. Але якщо говорити в цілому, то щоденне випадіння волосся — це фізіологічна норма. У середньому ми втрачаємо від 20 до 100 волосин на день. Але основний закон трихології — адекватне, а головне повноцінне відновлення втраченого. Внаслідок цього підтримується постійна кількість об'єму.
Кажуть, треба лікувати не стільки волосся, скільки внутрішні органи. Чи це так?
Все вірно. Я завжди кажу на своїй консультації, що волосся — це дуже чуйний індикатор усіх проблем наших органів і систем. Дуже часто, звернувшись із випаданням волосся, ми виходимо на вперше виявлені захворювання ендокринної системи, шлунково-кишкового тракту тощо. Здавати попередньо аналізи перед приходом до трихолога я не раджу. Тому що після спілкування кваліфікований лікар безумовно напише вам необхідний мінімум додаткового обстеження, і якщо в цьому є потреба, то подальшу роботу будує з лікарями суміжних спеціальностей.
Як проходить перший прийом у трихолога?
Моя консультація займає приблизно годину часу. Спочатку дуже детальне опитування про характер випадіння, давність проблеми, особливості домашнього догляду за волоссям, а також опитування щодо додаткових скарг з боку інших систем органів. Ми обов'язково також поговоримо про характер харчування та повсякденний стиль і ритм життя. Після цього я переходжу до огляду і, найголовніше, проводжу трихоскопію. На спеціальному апараті під дуже великим збільшенням ми в дрібних деталях бачимо шкіру голови та волосяне полотно. Після всієї отриманої інформації я формую свій висновок і, звичайно, розписую попередній курс терапії.
Чи треба періодично відвідувати трихолога, навіть якщо з волоссям все добре?
Так, безумовно. Адже ми ходимо регулярно до стоматолога, наприклад. Ось і лікар-трихолог має бути обов'язковим для відвідування хоча б раз на рік. Ми почнемо з бази — правильно підберемо домашній догляд. Також проведемо терапевтичні пілінги шкіри голови, які показані абсолютно всім, як елемент догляду за собою! І, звичайно ж, краще провести профілактику та запобігти можливій проблемі, аніж потім розбиратися вже з наслідками.
Як стрес впливає на стан волосся?
На жаль, справді стрес і емоційне перенапруження стали основним тригером, який зараз призводить до активного випадіння волосся. І якщо два роки тому основні скарги були на випадіння волосся як наслідок перенесеного ковіду, то зараз фокус змістився в бік наших емоцій. Універсальних порад бути не може. Тільки комплексний підхід. Емпатія лікаря і терпіння пацієнта!
Як ви ставитесь до деяких б'юті-трендів, наприклад, до відмови від шампунів та бальзамів?
Я впевнений, що подібні тренди — це тимчасове явище. Я за класику! Є базовий догляд, який охоплює підбір шампуню за типом шкіри, кондиціонер, щоб закрити лусочки кутикули, верхнього шару волосини, і маска — кілька разів на тиждень для глибшого живлення волосяного стрижня. І, безумовно, є шампуні чоловічі, як правило, у нас, у чоловіків, сильніше працюють сальні залози. Тому шампунь має бути більш лужним і очищувальним.
Читай також: Як правильно користуватись скрабом для шкіри голови