День екстреної медицини: де навчитися надавати першу допомогу в Києві?

День екстреної медицини: де навчитися надавати першу допомогу в Києві? Фото: Freepik

27 травня відзначають День екстреної медичної допомоги. Цього дня в 1994 році Європейське товариство екстреної медицини підписало акт про нову модель невідкладної допомоги для всіх громадян.

У травні 1994 року на конференції в Лондоні відбулось урочисте відкриття Європейського товариства екстреної медицини. Його заснували 33 медики з Італії, Франції, Польщі, Болгарії та інших держав. Ця група стала відомою як Левенський клуб. Україну там представляв експерт з екстреної медицини Юрій Поленцов.

Мета свята — підкреслити роль екстреної медицини у порятунку життів і збереженні здоров'я. Товариство наголошує, що світові урядовці мають організувати системи першої допомоги так, аби збільшити виживання та зменшити ризики інвалідності. За актом від 27 травня 1994 року, кожен європейський громадянин має право на компетентну та своєчасну медичну допомогу.

Кожна держава має власні медичні традиції та різні переліки спеціальностей. Тому Європейський Союз видав "Директиву для лікарів", оновлену в січні 2019 року. За цим документом, мінімальний термін навчання з екстреної медицини — 5 років.

Фото: Pexels

Левенський клуб зауважує, що чимало країн ЄС відтоді визнали екстрену медицину як основний фах. Вона ще існує в кількох країнах як supra-specialty — додаткове навчання за базовою медичною спеціальністю.

А ось у нашій державі діє Закон України "Про екстрену медичну допомогу". Право на безоплатну, якісну та невідкладну поміч має кожен громадянин України та будь-яка інша особа. Отримати допомогу можна за телефоном 103, або звернувшись до найближчого відділення екстреної медичної допомоги.

У розмові з диспетчером бажано назвати прізвище, стать і вік (хоча б орієнтовний) людини, яка потребує термінової медичної допомоги. Слід максимально точно описати скарги та стан потерпілого. Необхідна й точна адреса виклику: район, населений пункт, вулиця, номер будинку та квартири, поверх, номер під'їзду тощо. Якщо не знаєте адресу — варто вказати найближчі та загальновідомі орієнтири.

Надати першу допомогу можеш і ти! Міністерство охорони здоров'я України радить 8 нагальних кроків:

  1. Оглянути місце події та переконатися, що надати допомогу можна безпечно для себе та потерпілого.
  2. Оцінити стан постраждалого (свідомість, дихання, пульс).
  3. За потреби викликати бригаду екстреної медичної допомоги або інші служби (поліцію, аварійно-рятувальну, газову службу тощо).
  4. Зупинити критичні кровотечі, якщо такі є.
  5. Забезпечити прохідність дихальних шляхів.     
  6. Якщо у потерпілого відсутні ознаки життя та немає критичної кровотечі (або її вже зупинено) — розпочати серцево-легеневу реанімацію.
  7. Перевести постраждалого у стабільне положення (на боці, обличчям до себе, рука під головою, нога зігнута в коліні), якщо немає підозри на травми хребта й тазу, а серцево-легенева реанімація була вдалою.
  8. Контролювати стан потерпілого до прибуття екстрених служб.
Фото: Pexels

Крім того, Мінохорони здоров'я закликає свідомих українців знайти у своєму місті курси з надання першої допомоги та пройти їх. У Києві такі послуги надають:

  • Українська Школа Порятунку: тренінг UPTC з надання базової домедичної допомоги (1400 грн), а також курс STOP THE BLEED від Американської Колегії Хірургів, де вчать, як зупинити кровотечу (800 грн);
  • Товариство Червоного Хреста України: зареєструватися на тренінг з першої допомоги можна за покликанням. 6-годинний курс для однієї особи коштує 700 грн, 12-годинний — 1000 грн;
  • Prometheus: у постійному доступі — безплатний курс першої домедичної допомоги в умовах війни. Успішно виконавши всі завдання, ти отримаєш сертифікат, рівний 0,5 кредитів ЄКТС;
  • Всеукраїнська спілка парамедиків: у Telegram та YouTube є вільний доступ до всіх 23 тем онлайн-курсу — зокрема, реанімація дітей 1 року, допомога при інфарктах, інсультах, укусах, опіках тощо;
  • БФ "Солом'янські котики": фонд проводить курси з зупинки критичних кровотеч, серцево-легеневої реанімації дітей та дорослих. Навчання завершили вже понад 30 тисяч осіб. Наявна сертифікація NAEMT (Національна асоціація екстрених медичних техніків). 
Фото: Freepik

Читай також: Хто такий пульмонолог і як він рятує життя

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації