Шульги керують світом? 9 дивовижних фактів про лівшів
13 серпня — Міжнародний день шульг. Його святкують із 1992 року за ініціативи Клубу шульг Великої Британії. Лівицею послуговується до 5% людей у світі. Отож ми зібрали 9 дивовижних фактів про лівшів!
№ 1: Ліворукість може формуватися ще в утробі матері
Те, якою рукою ми послуговуємося в житті, ймовірно, визначається у внутрішньоутробному розвитку. Так уважає Рональд Єо, доктор філософії, професор психології Техаського університету в Остіні.
Його колега, північноірландський психолог Пітер Хеппер, вивчив кількасот дитячих сканів, де малеча в утробі матері смоктала великий палець. Близько 90% немовлят смоктали великий палець правої руки — і до 12 років майже всі вони виявилися правшами. А ось 3/4 смоктунів великого пальця лівої руки виростали шульгами.
Рональд Єо каже, що генетика визначає лише 25% шульг. За його словами, ліворукість дійсно трапляється в сім'ях, але значно рідше за інші успадковані риси, як-от зріст або інтелект. Навіть однояйцеві близнюки з однаковими генами іноді мають різні домінантні руки.
№ 2: Мозок лівші відрізняється від правші
Зокрема, у шульг менша латералізація мозку, ніж у правшів, каже Ерік Зіллмер, професор нейропсихології Університету Дрекселя.
Латералізація мозку — це ідея про те, що мозок людини розділений на дві половини — ліву та праву півкулі, кожна з яких відповідає за свій набір функцій.
Вважається, що ліва півкуля пов'язана з мовленням, письмом, арифметикою, мовою та аналізом. А права контролює творчі здібності, музичні навички та художнє вираження.
Зіллмер переконаний, що під час спілкування більшість правшів активніше залучають ліву півкулю. А у шульг домінує права півкуля. Звідси й популярний міф, що лівші успішніші у творчих та мистецьких галузях. Та йому ще бракує наукових доказів.
№ 3: Лівші мають перевагу у спорті
Зате можна довести, що шульгам краще даються такі види спорту, як теніс, бокс та бейсбол.
Цю тему висвітлив нідерландський лінгвіст Рік Смітс у своїй книзі "Загадка ліворукості". Він пояснює, що в професійному спорті і лівші, і правші зазвичай тренуються проти праворуких людей. На умовному ринзі шульга-боксер уже натренований проти правші — і водночас йому легко зчитувати рухи лівші.
Правші ж змушені брати участь в асиметричній битві, до якої вони погано підготовлені, проти супротивника, який вправно справляється з таким типом асиметрії, — пише Рік Смітс.
Український боксер Олександр Усик — також шульга. Він навіть увійшов до десятки найкращих лівшів в історії спорту за версією видання GiveMeSport.
Після поразки від Усика у 2021 році британський боксер Ентоні Джошуа сказав: "Є стара приказка: якщо ти хочеш стати великим бійцем, не бийся з лівшами, особливо з хорошими. Усик — хороший боєць. Лівші — хитрі. Вони не найлегші бійці. Якби я бився з правшею, я б нокаутував його до дев'ятого раунду".
№ 4: Лівшів уважали посланцями диявола
Люди Середньовіччя асоціювали ліворукість зі злом, а тодішні шульги жили під щоденною загрозою бути звинуваченими в чаклунстві. Чому? Бо диявола вважали лівшею, а власне його та інших злих духів завжди викликали жестами лівої руки.
Оливи підлило й християнство. Наприклад, Євангеліє від Матвія описує, як Бог розділить народи в день Суду, "як пастух відділяє овець від козлів; і поставить овець праворуч, а козлів — ліворуч". Стверджувалося, що ті, хто праворуч, будуть відправлені в Царство Небесне, а ті, що ліворуч, будуть "прокляті у вічний вогонь, приготований для диявола та його ангелів".
Навіть англійське слово "sinister" (зловісний) походить від латинського слова, що означає "з лівого боку". Найдавніші згадки цього слова в англійській мові датуються XIV сторіччям!
А за часів Радянського Союзу лівшів намагалися перевчити ще в дитячому віці. Доктор медичних наук, співавтор книжки "Світ ліворуких" Анатолій Чуприков казав, що це було зумовлено колективізмом — усі мають бути однаковими. Інший аргумент — у побуті людині з активною правою рукою легше, бо більшість винаходів призначені саме для правшів.
№ 5: Лівші існували 500 тисяч років тому
Дослідники Університету Канзасу визначили ліво- і праворукість неандертальців завдяки їхнім... зубам. У ті часи печерні люди їли сире м'ясо. В одній руці вони тримали камінь для розрізання їжі. А рот використовували як "третю руку" для керування їжею та іншими речами — тому їхні передні зуби зношувалися.
Дослідник Канзаського університету Девід Фраєр пояснив, що кути подряпин на зубах можуть вказувати, яка рука стискала їжу, а яка різала. З'ясувалося, що на зубах неандертальців подряпини під правим кутом були частіше. А до 10% печерних людей тримали камінь лівою рукою — у них сліди на зубах під лівим кутом.
Це дослідження може слугувати черговим доказом, що неандертальці могли опанувати людську мову ще до того, як вимерли приблизно 30 тисяч років тому! Адже саме ліво- та праворукість є ознакою латералізації мозку.
№ 6: Лівші вразливіші до страху, ніж правші
Такого висновку дійшли в Університеті королеви Маргарет в Единбурзі. А результати дослідження представили на щорічній конференції Британського психологічного товариства 2011 року.
Учасники експерименту переглянули 8-хвилинний фрагмент із психологічного горору "Мовчання ягнят". На прохання пригадати події з фільму — лівші набагато частіше виявляли ознаки посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Їхні перекази були уривчасті, сповнені помилок та повторень.
Поширеність ПТСР серед лівшів майже вдвічі більша, ніж у правшів. Вочевидь, обидві сторони мозку відіграють різні ролі в ПТСР. І схоже, права півкуля мозку відповідає за страх. У ліворуких людей саме права півкуля — домінантна, — прокоментувала докторка Керолін Чоудхарі, керівниця дослідження.
№ 7: Лівші частіше страждають на психічні розлади
У 2013 році дослідник Єльського університету Джейдон Вебб та його колеги виявили, що шульги вразливіші до психічних розладів, як-от шизофренія.
У пошуках біомаркерів психозу вчені дослідили 107 пацієнтів однієї з державних амбулаторних психіатричних клінік США. І 40% тих, хто страждає на шизофренію або шизоафективність, сказали, що пишуть лівою рукою.
Загалом люди з психозом — це ті, хто певним чином втратили зв'язок із реальністю через галюцинації, марення або помилкові переконання. [...] Маємо надію, що знаходження біомаркерів дасть нам змогу раніше виявляти психічні розлади та лікувати їх ефективніше, — сказав Джейдон Вебб.
№ 8: Лівші інакше чують промови
За дослідженням медичного центру Джорджтаунського університету, шульгам легше почути повільно змінювані звуки, ніж праворуким. На заході для нейробіологів світу Neuroscience 2012 дійшли висновку, що ліва й права півкулі мозку спеціалізуються на різних типах звуків:
- ліва півкуля, яка керує правою рукою, вловлює швидко змінювані звуки, як-от приголосні;
- права півкуля, відповідальна за ліву руку, полюбляє звуки, що змінюються повільно — склади, інтонацію тощо.
Ці результати також демонструють взаємодію між моторними системами та сприйняттям. Уявіть, що ви розмахуєте прапором, слухаючи одного з кандидатів у президенти. Промова дійсно звучатиме для вас дещо по-різному залежно від того, у лівій чи правій руці прапор, — сказав старший дослідник і доктор медичних наук Пітер Е. Туркельтауб.
№ 9: Лівші керують світом
Серед лівшів є чимало знаменитостей різних епох! Ось лише деякі з них:
Політики:
- Барак Обама — 44-й президент США;
- Степан Бандера — лідер ОУН;
- Вінстон Черчилль — колишній британський прем'єр-міністр.
Актори:
- Том Круз, відомий за серією блокбастерів "Місія нездійсненна";
- Анджеліна Джолі, відома акторка та режисерка ("Містер і місіс Сміт", "Чаклунка");
- Кіану Рівз, актор, відомий своїми ролями у фільмах "Матриця" та "Джон Вік".
Митці:
- Леонардо да Вінчі — художник, винахідник та науковець;
- Мікеланджело — відомий скульптор і художник епохи Відродження.
Спортсмени:
- Рафаель Надаль — один із найкращих тенісистів всіх часів;
- Ліонель Мессі — аргентинський футболіст, чемпіон світу 2022 року;
- Оскар де ла Хойя — професійний боксер та олімпійський чемпіон.
Музиканти:
- Пол Маккартні, колишній учасник гурту The Beatles;
- Курт Кобейн, фронтмен гурту Nirvana;
- Людвіг ван Бетховен, відомий композитор.
Міжнародний день шульг — чергове нагадування, що бути лівшею — це не прокляття. Навпаки, шульги сторіччями змінювали світ на краще.
Читай також: Ікігай: 5 принципів щасливого життя по-японськи