Ікігай: 5 принципів щасливого життя по-японськи

Ікігай: 5 принципів щасливого життя по-японськи Фото: Freepik

Ікігай — це японський концепт, що означає "сенс життя" або "радість життя". Він відображає те, що надає сенс твоєму життю, рухає тебе, допомагає відчувати задоволення від кожного дня. Як знайти свій ікігай? Є певні механізми та принципи!

Звідки ця філософія?

Фото: hellocare.com.au

Відправною точкою для дослідження, розвитку й популяризації концепції ікігай у всьому світі став японський острів Окінава. Більшість населення невеличкого тамтешнього селища Окімі — це довгожителі, які переступили 100-річний рубіж і продовжують жити щасливим і повноцінним життям. Усі вони впевнені, що знайшли свій ікігай.

Щоб бути щасливим, потрібно прийняти самого себе. Прийняти себе — одне з найважливіших і водночас найважчих завдань, з якими ми стикаємося в житті. Це одна з найцінніших і найкорисніших речей, які ви можете для себе зробити, —  пояснює Кен Могі, японський науковець і письменник, автор книжки "Ікіґай. Секрети щастя по-японськи". 

Фото: Unsplash

У загальному сенсі ікігай — це життєва мета, те, що дає нам відчуття власної значущості, робить наше повсякденне існування наповненим, а нас самих щасливими.

Ікігай спрямований на знаходження гармонії між тим:
 що ми любимо,
 у чому ми компетентні,
 що потрібно всесвіту,
 за що нам платять.

Це умова, за якої людина може бути по-справжньому успішною та перебувати в гармонії за версією ікагай.

Якщо те, чим ти займаєшся наразі або хотів би займатися в майбутньому, не відповідає хоча б одному із зазначених критеріїв, то така діяльність не буде твоїм ікігай.

Більшість наших занять та справ відповідає лише двом з цих пунктів. Їх поєднання може бути різним:

  • Ти любиш це робити + Ти вмієш це робити = Пристрасть.
  • Ти любиш це робити + Це потрібно людям = Місія.
  • Це потрібно людям + Це приносить тобі прибуток = Покликання.
  • Це приносить тобі прибуток + Ти вмієш це робити = Робота.

Така діяльність не здатна задовольнити усі наші потреби. І навіть, якщо наше життя відповідатиме не двом, а трьом критеріям, ми все одно відчуватимемо професійну нереалізованість, або брак коштів, або відсутність високої мети, або невдоволеність результатами своєї праці.

Фото: Freepik

Можна стати першокласним експертом, але не у своїй справі, можна виховати п'ятьох чудових діточок і продовжувати скаржитися на долю, а можна продавати морозиво в парку біля дому, і це буде твій ікігай.

Робіть тільки те, що любите  найбільше. Це обов'язково приведе вас до успіху! Щоранку я дивився на себе в дзеркало і запитував: якби сьогодні був останній день мого життя, хотів би я займатися тим, чим займаюся сьогодні? І якщо відповідь протягом багатьох днів поспіль була "ні", я щось міняв, — так пояснював свій тріумф один із засновників корпорацій Apple, Next, Pixar та ключова фігура у світовій комп'ютерній індустрії Стів Джобс.

Фото: Unsplash

П'ять основних принципів ікігай

  1. Починати з малого. Внось невеликі зміни у своє життя, які поступово зроблять його кращим.
  2. Звільнити себе. Цей принцип означає прийняти себе, звільнити свою сутність, навчившись бути безпосереднім як дитина, і не залежати від думки навколишніх. 
  3. Гармонія та стійкість. Необхідно жити в гармонії з навколишнім світом, природою та іншими людьми. Неможливо досягти ікігай, шкодячи їм.
  4. Радіти дрібницям. Щастя полягає не тільки в чомусь великому та матеріальному. Щастя складається з повсякденних дрібниць: сонячного ранку, смачного сніданку або вечірньої прогулянки. Варто бути вдячним життю за кожен такий момент.
  5. Бути тут і зараз. Це тісно пов'язано з уміннями радіти дрібницям та звільняти себе — зосереджуватися на цій миті, бути в потоці.

Кен Могі, автор книжки "Ікіґай. Секрети щастя по-японськи" наголошує, що немає оптимального шляху до ікігай. Кожен із нас має знайти свій. Це може буквально змінити твоє життя.

Коло ікігай — це візуальний інструмент, який допоможе кожному визначити свій ікігай. Щоб заповнити ці кола, слідуй цим крокам:

  1. Що ти любиш (Your Passion): у першому колі запиши те, що ти справді охоче робиш. Це може бути все: від хобі до професійних інтересів.
  2. У чому ти компетентний (Your Talent): у другому колі запиши свої навички й таланти. Що ти вмієш робити добре та легко? 
  3. За що тобі можуть заплатити (What the World Needs): у третьому колі познач, які твої послуги або навички можуть бути корисні для інших людей або суспільства. Які чужі потреби ти можеш задовольнити?
  4. Чим ти можеш заробляти (What You Can Be Paid For): у четвертому колі розглянь можливості заробітку на основі твоїх пристрастей, навичок та корисності. Які можливості для отримання доходу ти бачиш? 
  5. Об'єднай це (Your Ikigai): тепер подумай, де перетинаються всі чотири кола. Те, що знаходиться в цьому перетині, може бути твоїм ікігай — місцем, де твої пристрасті, таланти, корисність і можливості збігаються.

Заповнення кола ікігай допоможе тобі зрозуміти: у чому полягає твоя гармонія життя та як ти можеш досягти її через знаходження сенсу та задоволення у тому, що робиш. 

Ікігай по-українськи

Фото: Unsplash

Через воєнний стан та супротив агресору в українців щастя стало культурним табу. Воно ніби під санкціями, хоча кожна людина хоче прожити щасливе життя і бачити радісними своїх близьких. Анна Камінська, лікарка-психологиня, психотерапевтка, докторка медичних наук закликає дозволяти собі миті щастя попри всі складнощі сьогодення.

Перш ніж забороняти собі відчувати щастя, поміркуй: чи допоможе це країні й близьким:

  • чи наближає перемогу відмова від позитивних емоцій;
  • чи корисно постійно мати негативні думки й почуття,
  • страждання насправді шкодять і тобі, і твоїм рідним. Знижуються стресостійкість і працездатність, погіршується здоров'я, виникає знесилення, яке геть не сприяє боротьбі.

Війна забирає надто багато — не варто віддавати їй ще більше. Тому твоє найважливіше завдання навіть під час війни — мати повноцінне життя, шукати свій ікігай. В нас немає іншого часу для життя та щастя. Захисники й захисниці України ризикують власним життям заради цього. 

Читай також: Хобі-терапія за типом темпераменту   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Дві черги: як відключатимуть світло в Києві та області 6 грудня - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

Дві черги: як відключатимуть світло в Києві та області 6 грудня

Доступне житло в Києві: нові тренди на ринку новобудов - 412x412
Нерухомість

Редакція "ТиКиїв"

Доступне житло в Києві: нові тренди на ринку новобудов

Спецтема. Пишемо лист Святому Миколаю разом: MÉLOVIN, Victoria Niro та DIBROVA - 412x412
Історії

Михайло Пилипчук

Спецтема. Пишемо лист Святому Миколаю разом: MÉLOVIN, Victoria Niro та DIBROVA

На Софійській площі запалили головну ялинку країни: як це було - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

На Софійській площі запалили головну ялинку країни: як це було

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації