Дізнайся більше про герпес. Розмова з дерматовенерологом

Щоб бути здоровим та почуватися добре, потрібно перш за все поставити акцент на щорічних обстеженнях та консультаціях з лікарем, коли щось починає боліти. Ми поговорили з лікарем-дерматовенерологом клініки EuroDerm Юлією Гришко про герпес, його типи та причини ураження.
Що варто знати про герпес?
Герпесом можна назвати групу вірусних захворювань, які спричиняються герпесвірусами. За даними Всесвітньої організації охорони здоровʼя, мільярди людей у всьому світі живуть із герпесом.
Найчастіше зустрічаються так звані віруси простого герпесу 1-го (ВПГ-1) та 2-го типів (ВПГ-2).
Вірус простого герпесу 1-го типу найчастіше викликає висипи в навколоротовій ділянці (що може з'явитися в дитинстві), а вірус простого герпесу 2-го типу найчастіше викликає прояви генітального герпесу (корелює із сексуальною активністю). Обидва можуть вражати як навколоротову, так і генітальну ділянки.
Які причини виникнення герпесу та шляхи передавання?
Причиною виникнення герпесу є вірус, що існує на нашій планеті вже мільйони років. Перше, що потрібно для зараження – це потрапляння вірусу на шкіру/слизові та його прикріплення. Тут він викликає первинний характерний висип, а далі вражає нервові закінчення в шкірі.
Уяви собі, що ці нервові закінчення – це залізнична станція, де вірус ніби сідає на потяг і їде нервовими волокнами до кінцевої станції, тобто нервового вузла. Для ВПГ-1 це трійчастий вузол (в головному мозку), а для ВПГ-2 – крижові вузли. На станціях нервових вузлів вірус оселяється і прописується тут до кінця вашого життя. Але іноді імунна система перестає контролювати сплячий стан вірусу, він прокидається й тими самими нервовими волокнами повертається.
Чи можуть бути ускладнення при герпесі?
Більшість інфекцій, викликаних вірусом простого герпесу, протікають безсимптомно і не розпізнаються вчасно, що може призводити до серйозних ускладнень. Частина рецидивів протікає також безсимптомно. І потрібно враховувати, що передача вірусу відбувається навіть при безсимптомному перебігу.
Вірус простого герпесу може викликати ураження очей, центральної нервової системи, а також інфекцію у новонароджених діток, наприклад, у разі контакту новонародженого з ВПГ під час пологів.
Чи можна позбутися герпесу назавжди?
Ні, на жаль, на сьогодні людство не вигадало способу повністю позбутися герпесу. Але існують методи й схеми лікування, які дозволяють зменшити частоту рецидивів, тобто повторних проявів герпесу. Обов'язково це потрібно враховувати людям, які мають проблеми з імунною системою.
Але гарна новина є. Існують підтверджені дані про зменшення з віком частоти й тяжкості епізодів рецидивуючої інфекції вірусу простого герпесу 1-го типу.
Що варто знати про генітальний герпес (ВПГ)?
ВПГ-2 належить до числа інфекцій, що передаються статевим шляхом, і спричиняє генітальний герпес. Дослідження показують, що вміст ДНК вірусу в генітальних виділеннях у людей, у яких ніколи не спостерігалися прояви генітального герпесу, тобто безсимптомний перебіг, відповідає рівню ДНК вірусу в генітальних виділеннях у людей, які за життя мали епізоди герпетичної висипки, але на момент дослідження були клінічно здоровими.
Наявність ВПГ-2 підвищує ризик інфікування ВІЛ приблизно втричі. Крім того, особи, інфіковані ВІЛ і ВПГ-2, частіше передають захворювання іншим.
У чому його відмінність від герпесу на губі?
Вірус герпесу 1-го типу і 2-го типу – це ніби брати. Першому брату більше подобається викликати висипку на губі, але він не проти викликати висипку і в генітальній зоні, якщо туди потрапить інфекція через орально-генітальні контакти. Другому більше подобається існувати саме в генітальній зоні, це його парафія, але він також може за певних умов взяти на себе обовʼязки першого.
Також є ще такий цікавий момент: за епідеміологічними даними зараження ВПГ-1 за попередньої інфекції ВПГ-2 не розвивається. Тоді як інфікування ВПГ-2 за інфекції ВПГ-1, що виникла раніше, спостерігається дуже часто.