Симптом ПТСР? Що таке гостра реакція на стрес та як з нею впоратися

Симптом ПТСР? Що таке гостра реакція на стрес та як з нею впоратися Фото: Freepik

Війна — джерело постійного стресу. А особливо тяжкі ситуації можуть спричинити гостру реакцію на стрес (ГРС). Що це за стан та чи дає йому раду українська медицина? З'ясуймо!

Читай також: Що таке панічний розлад і як його приборкати

Гостра реакція на стрес (ГРС) виникає внаслідок травматичних подій найчастіше у жертв та свідків, з часом може перетворитися на посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). На щастя, психіка людини здатна самозцілюватися, тому ГРС та ПТСР розвиваються не у всіх, але варто бути пильним.  

Нині українці особливо вразливі до стресу через виснаження війною. Не слід відкидати й побіжні чинники: депресивні, астено-невротичні стани тощо. Через них компенсація — захисний механізм психіки — слабне. І людина стає вразливішою до подразників, які раніше могла стримувати, — пояснює Сергій Оберемок, психіатр Всеукраїнської благодійної організації "Конвіктус Україна".

Які симптоми у ГРС? Спільнота українських лікарів sviy.doc виокремила 4 типи проявів гострої реакції на стрес:

  • симптоми повторного переживання травматичної події: нав'язливі тривожні спогади чи сни, соматичні реакції (підвищене потовиділення, прискорене серцебиття) та паніка при нагадуванні про травматичну подію;
  • симптоми уникання: уникання думок, почуттів, розмов, місць, людей, пов'язаних із травматичною подією;
  • симптоми дисоціації: відстороненість (змінене відчуття реальності свого оточення або себе — наприклад, бачення себе з погляду іншого); емоційна глухість; дереалізація, деперсоналізація; дисоціативна амнезія (нездатність запам'ятати важливий аспект травматичної події);
  • симптоми підвищеної збудливості: поганий сон, дратівливість і надмірна настороженість, спалахи гніву (з незначною провокацією або без неї).

Для встановлення діагнозу ГРС ці симптоми мають тривати щонайменше 3 дні.

Люди по-різному реагують на травматичну подію. Зазвичай ГРС минає сама за кілька годин, днів або тижнів. Та якщо їй передувала особливо загрозлива ситуація, це може призвести до безсоння, порушення пам'яті, дратівливості, надмірної тривожності, втрати інтересу до звичних справ тощо.

Фото: Freepik

Скільки людей — стільки й проявів. Хтось замикається в собі, не бажає ні з ким спілкуватися. У когось навпаки афективна реакція — все довкола нього трощиться. Істероїдна реакція — також не виняток, — каже психіатр Сергій Оберемок.

У найгіршому ж випадку ГРС може за місяць прогресувати до ПТСР.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це затяжна або відтермінована реакція на стресогенну подію. Це може бути будь-яка ситуація, що несе в собі загрозу смерті або цілісності. Симптоми ПТСР найчастіше з'являються протягом 3 місяців.

Як пише МОЗ, в Україні поширеність ПТСР — від 12% до 20%. В Електронній системі охорони здоров'я наразі є 27,5 тисяч українців з діагнозом "Посттравматичний стресовий розлад". З них 8,9 тисячі — цьогорічні пацієнти.

Основна відмінність між ГРС і ПТСР — це тривалість часового проміжку з моменту травматичної події. Перебіг гострої реакції на стрес — від 3 днів до 1 місяця. А ось ПТСР дається взнаки щонайменше за 1 місяць після події.

Якщо ти, твої рідні чи знайомі постраждали від ГРС, слід терміново звернутися до спеціаліста, який не дасть симптомам розвинутися до розладів. Передусім допоможе сімейний лікар, який пройшов навчання mhGAP. Він проведе базовий тест і визначить, яка саме терапія потрібна.

Що таке mhGAP?

Фото: Freepik

Mental Health Gap Action Programme — це глобальна програма ВООЗ. Її мета — залучити до охорони психічного здоров'я неспеціалізованих у цьому питанні фахівців (наприклад, сімейних лікарів). mhGAP надає лікарям план дій щодо таких захворювань:

  • депресія;
  • гостра реакція на стрес (ГРС);
  • посттравматичний стресовий розлад (ПТСР);
  • суїцидальна поведінка;
  • розлади, пов'язані з вживанням психоактивних речовин;
  • інші розлади.

За даними МВС, навчання mhGAP пройшли 70 тисяч українських медиків. Подолати душевні негаразди допоможе кожен третій сімейний лікар. Знайти такого можна через онлайн-мапу на сайті НСЗУ. Або ж зателефонувати за номером 16-77.

А в липні МОЗ затвердило Уніфікований клінічний протокол первинної та спеціалізованої медичної допомоги (УКПМД) — спеціально під ГРС, ПТСР та порушення адаптації. Протокол склали різні фахівці: психіатри, психотерапевти, психологи тощо. Призначений УКПМД для лікарів загальної практики:

  • сімейних лікарів;
  • терапевтів;
  • педіатрів;
  • судово-психіатричних експертів тощо.

Все більше українців потребують динамічного спостереження — вузькопрофільних спеціалістів на всіх не вистачить. Сімейні лікарі — це перша ланка, найближчі до людей фахівці. Тому й постало питання, щоб сімейний лікар міг спостерігати, за потреби скеровувати до лікаря-психіатра. А вже він надає спеціалізовану допомогу, — каже психіатр Сергій Оберемок.

Лікарі отримають уніфіковані настанови та знатимуть, як реагувати на ГРС та ПТСР. Пацієнти ж матимуть рівний доступ до якісної та ефективної медичної допомоги. Адже ГРС — не ознака слабкості, а цілком нормальна реакція на травматичні події. Проте цей стан важливо не проґавити.

Фото: Freepik

Читай також: Як поводитися з людиною, яка перенесла інсульт  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації