Як зменшити час перебування дитини за смартфоном та комп'ютером?

Як зменшити час перебування дитини за смартфоном та комп'ютером? Фото: Freepik

Для дітей девайси стали помічниками в навчанні та розвагах. Проте надмірне їх використання може спричинити проблеми зі здоров'ям. Як зменшити кількість часу, яку малеча проводить за комп'ютерами та смартфонами?

В Україні електронні пристрої, що поєднують у собі високі технології та реальне застосування, часто називають гаджетами. Проте ця практика спірна:

  • гаджет — це простий компактний прилад на 1-2 функції, який потребує підключення до іншого пристрою (приміром, навушники або флешка);
  • девайс — складний самостійний пристрій, який підтримує набір різноманітних функцій.

Отож, смартфони та комп'ютери коректніше називати девайсами.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) наполягає: діти мають приділяти більше часу фізичній активності та висипатися. А ось надмірне використання девайсів може мати негативний вплив, особливо на малечу до 5 років.

Професор педіатричної оптометрії в Південному коледжі оптометрії Глен Стіл визначив такі наслідки частого сидіння перед екраном:

  • діти, які починають ходити до дитсадка, рідше володіють дрібною моторикою, необхідною для письма;
  • зменшується словниковий запас, комунікативні навички та зоровий контакт;
  • знижується увага, здатність до прийняття рішень і когнітивний контроль;
  • можливий прояв дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ).
Фото: Freepik

Натомість серед переваг зменшення кількості екранного часу — покращення якості сну, фізичного й психічного здоров'я та збільшення часу для ігор і дослідження світу. 

За рекомендаціями ВООЗ, діти:

  • до 2 років узагалі не мають використовувати гаджети;
  • у 2-4 роки  переглядати їх не більше однієї години на день;
  • старші діти (а також дорослі) — не більше двох годин на день. 

У Франції з січня 2025 року учні початкової та молодшої середньої школи залишатимуть свої смартфони в шафці при вході до школи. Міністерка освіти Ніколь Беллубе пояснила це рішення звітом про вплив екранів на молодь, підготовленим на замовлення президента Франції Емманюеля Макрона.

школа навчання
Фото: Freepik

Утім, у США ситуацію сприймають оптимістичніше. За настановами Американської академії педіатрії, діти та підлітки можуть взаємодіяти з девайсами по-різному. Тож замість того, щоб встановлювати конкретні часові обмеження на використання цифрових медіа, варто зважати на якість взаємодії, а не тільки на її тривалість. 

На думку МОЗ України, американський досвід може бути актуальним і для нашої держави. Попри те, що нині більшість дітей навчається в школах офлайн, деякі все ще залишаються на дистанційному навчанні. А отже, багато часу проводять за комп'ютерами, смартфонами й іншими пристроями.

Дозоване користування девайсами може бути корисним у навчанні. Проте дітей важливо залучати й до фізичної активності. Це можна робити як у перервах між уроками, так і після завершення навчального дня. Якщо дозволяє безпекова ситуація, можна прогулятися разом у парку чи пограти в спортивні ігри.

Фото: Freepik

6 порад, що дозволять зменшити кількість часу, яку діти проводять за девайсами: 

  1. Використовувати таймери й робити перерви. Щоб дитина не забувала про перерви, можна ставити будильник кожні 30-40 хвилин. Це буде нагадуванням про необхідність встати й порухатися. Крім того, попередить малечу, що скоро час змінювати вид діяльності, що допоможе запобігти розчаруванню й сльозам, коли буде потрібно відкласти девайс.
  2. Зберігати креативність. Якщо подивитися на предмети навколо, можна разом із дітьми знайти їм цікавіше застосування: побудувати "халабуду" зі стільців, влаштувати домашній театр, почитати разом книжки, помалювати тощо.
  3. Встановити час без екранів. Запровадити вдома правила і визначити час або обставини, за яких усі члени сім'ї відмовляються від використання девайсів. Наприклад, під час обіду чи після 19:00 всі мають відкласти телефони й пограти разом у настільну гру або розповісти про свій день.
  4. Не використовувати девайси для заохочення чи покарання дитини. Такі практики роблять планшет чи смартфон ще більш важливими для неї.
  5. Мінімізувати вплив девайсів удома. МОЗ не радить ставити комп'ютер у спальні дитини. Це призводить до фізичної ізоляції членів родини та зменшення їх взаємодії, а також збільшення кількості екранного часу. 
  6. Поступово зменшувати тривалість перебування перед екраном. Якщо у дитини вже є залежність від девайсів, варто зменшувати екранний час покроково. 

Не слід забувати: діти найкраще вчаться, спостерігаючи за батьками. Якщо старші члени сім'ї самі користуватимуться девайсами рідше, то малеча з радістю наслідуватиме їхній приклад. 

Читай також: Підліток соромиться свого тіла? Ось як йому допомогти

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Киянам пропонують здавати старі ключі: вони стануть частиною артоб'єкта - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Киянам пропонують здавати старі ключі: вони стануть частиною артоб'єкта

Станції Київської кільцевої електрички зазвучали новими голосами - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

Станції Київської кільцевої електрички зазвучали новими голосами

Притулок на Київщині безплатно стерилізуватиме домашніх тварин: деталі - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Притулок на Київщині безплатно стерилізуватиме домашніх тварин: деталі

Вночі росія знову атакувала Київ "шахедами": наслідки обстрілу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Вночі росія знову атакувала Київ "шахедами": наслідки обстрілу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації