Лазерна епіляція: що треба знати, якщо хочеш, але все ще не наважуєшся
Лазерна епіляція — популярна б'юті-процедура як серед жінок, так і серед чоловіків. Попри тренд на боді-позитив й прийняття свого тіла таким, як воно є, лазерна епіляція все ще лишається способом надовго видалити небажане волосся, що має найбільший попит.
Ми зібрали поради для тих, кому лазерна епіляція справді допоможе розв'язати їх проблему. Дізналися чи здатна дія лазера пошкодити шкіру та викликати онкологічні захворювання. А також з'ясували, як лазер впливає на делікатні зони.
Всі ці питання ми поставили дерматоонкологу, лікарю вищої категорії, директору і головному лікарю мережі клінік Calm, Андрію Лисецькому.
1. У чому користь та шкода лазерної епіляції?
Лазерна епіляція на довго позбавляє небажаного волосся, бо теплова енергія лазера руйнує волосяну цибулину та не впливає на навколишні тканини.
Її рекомендують людям, що схильні до підвищеного росту волосся, подразнень шкіри після частого бриття чи тим, у кого є проблема з вростанням волосся. Лазерна епіляція є рятівною для жінок з гірсутизмом, тобто, які мають оволосіння по чоловічому типу — підвищений ріст темних жорстких волосків на білій лінії живота, обличчі, ореолах грудей тощо.
Лазерну епіляцію вважають безпечною, попри ризик отримати опік, подразнення чи рубцювання. Адже ці наслідки можливі тільки у випадках, якщо робити її на неякісному лазері, при неправильно виставлених параметрах лазера, чи якщо не дотримуватися рекомендацій спеціаліста після епіляції.
Перед початком процедури лікар має запитати, як себе почуває людина, чи має вона якісь захворювання, які медикаменти приймає, щоб виключити протипоказання.
Варто обирати, де пройти цю процедуру, не лише за пропозицією однієї конкретної клініки. А краще проконсультуватися в кількох щодо особливостей їх лазерів, дізнатися, який краще підходить саме для вашого типу шкіри, що врахує ваші особливості. Також необхідно уточнити, чи має апарат сертифікат якості.
2. Чи викликає лазер онкологічні захворювання шкіри?
Лазерна епіляція схвалена FDA (Управлінням з продовольства і медикаментів США) з 1960-х років. Це федеральна організація чи не єдина клінічно досліджує на безпечність різні продукти: їжу, медикаменти, косметичні засоби, БАДи, медичне обладнання та прилади. Опромінення та радіація від лазера — це популярні міфи, навіть з огляду фізики процесів.
Лазер не викликає онкологічні захворювання шкіри.
Але є правило, якого дотримуються спеціалісти під час цієї процедури: обходити, заклеювати чи замальовувати будь-які родимки на тілі. Бо саме для них є небажаним світло будь-якої хвилі.
3. Як впливає лазер на делікатні зони після епіляції?
Лазер діє лише на пігмент волосся меланін та на кровоносні судини, що живлять фолікул. При цьому не впливає на шкіру чи потові залози.
4. Кому рекомендують лазер, а кому ні?
Не існує статистики того, чи поверталися ті, хто спробували лазер, до інших методів видалення волосся. Однак за словами фахівців, що проводять процедуру, відсоток невеликий. Оскільки лазерну епіляцію обирають за те, що це швидкий, ефективний та радикальний спосіб надовго позбавитися від небажаного волосся.
Але протипоказання існують. До них відносять:
- онкологічні захворювання;
- цукровий діабет;
- серцево-судинні захворювання;
- варикоз та важка форма гіпертонії;
- хронічні захворювання шкіри;
- гепатит;
- індивідуальне несприйняття процедури;
- вагітність (через те, що на вагітних не випробовували обладнання).
Лазерну епіляцію рекомендують проводити тоді, коли немає активного сонця. Якщо робити її влітку, то перший тиждень рекомендують регулярно наносити та оновлювати сонцезахисний крем після процедури.
5. Як уникнути опіків?
Це залежить від двох факторів: від компетентності спеціаліста та твоєї готовності дотримуватись його рекомендацій. У першому випадку фахівець має зібрати анамнез, виключити усі протипоказання та коректно підібрати параметри лазера під твою шкіру.
У другому — ти маєш виконувати всі рекомендації після: не засмагати, не наносити на шкіру агресивну косметику чи догляд, не відвідувати сауну та басейн в перші дні.
Буває індивідуальна надчутливість шкіри до дії лазера, але це неможливо передбачити заздалегідь. У такому випадку хороший спеціаліст відразу порадить алгоритм дії для профілактики можливих наслідків.
6. Чи варто з часом повторювати процедури?
Лазерну епіляцію проходять курсом, який індивідуально визначається лікарем. У середньому це 5-10 сеансів з інтервалом у 4-6 тижнів. На тривалість курсу впливає: потужність лазера, вираженість оволосіння (що залежить від етнічного походження), зона та колір волосся.
Як не дивно, але чорне волосся видаляється найшвидше і найпростіше. Світле ж волосся видалити важче, на це здатні конкретні лазерні апарати та більша кількість сеансів. Також довше видаляється волосся в гормонозалежних зонах (бікіні, пахви).
Далі, за потреби та бажання, можна ходити на процедури для корекції результату — один раз на декілька місяців чи років.