Як отримати лікарняний та перший рецепт без візиту до лікаря?
За певних симптомів можна оформити лікарняний без візиту до лікаря. А для отримання першого е-рецепта віддалено особливих умов немає взагалі! Пояснюємо, що треба робити.
Практику дистанційних е-лікарняних запровадили 2022 року — за часів пандемії COVID-19, коли в Україні саме лютував штам Омікрон. Відповідний наказ розробили у Міністерстві охорони здоров'я.
Цей наказ є продовженням наших управлінських рішень, що допомагають знизити навантаження на лікарів первинної ланки, які сьогодні відчувають найбільший тягар у зв'язку з особливістю Омікрона, — повідомляв тоді очільник МОЗ Віктор Ляшко.
За даними МОЗ, цьогоріч в Україні зростає захворюваність на COVID-19. Нагадуємо, за липень 2024 року:
- на коронавірусну інфекцію захворіли 11,3 тисячі людей;
- з них 2,6 тисячі пройшли стаціонарне лікування в медзакладах.
За наявності симптомів медики радять залишатися вдома, щоб і себе убезпечити, і людей довкола на небезпеку не наражати. Але як бути з лікарняним?
З жовтня 2021 року Україна цілком перейшла на електронні лікарняні. Їх можна отримати дистанційно, якщо у тебе симптоми COVID-19, грипу або ГРВІ. З огляду на це лікар може відкрити медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН, він же лікарняний) на період до п'яти календарних днів. За потреби є змога віддалено отримати 1 електронний рецепт.
Як оформити МВТН без особистого прийому в лікаря?
МОЗ України пропонує такий алгоритм:
- якщо є симптоми COVID-19, грипу або гострої респіраторної інфекції, звернутися до лікаря можна за допомогою телефону або телемедичних технологій. Далі медик сформує МВТН — документ в електронній системі охорони здоров'я;
- тобі надійде смс-повідомлення з номером медичного висновку тимчасової непрацездатності (МВТН) від електронної системи охорони здоров'я;
- МВТН автоматично потрапить до Електронного реєстру листків непрацездатності, який веде Пенсійний фонд. На основі даних у твоєму МВТН формується електронний листок непрацездатності. Це саме той документ, за яким нараховуються виплати;
- далі слід чекати на смс-повідомлення вже від Пенсійного фонду — з номером лікарняного. Це означатиме, що все оформили успішно;
- про хворобу можна повідомити свого роботодавця, переславши номер лікарняного. Побачити твій листок він зможе в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду. За сім днів після закриття лікарняного роботодавець зможе його сплатити.
Якщо тобі треба продовжити МВТН на період понад 5 календарних днів — лікаря вже доведеться відвідати особисто.
Як отримати електронний рецепт віддалено?
Раніше пацієнт міг отримати перший е-рецепт без візиту до лікаря лише за наявності гострих чи хронічних захворювань. В решті випадків він обов'язково мав бути фізично присутнім на прийомі в лікаря під час виписки першого електронного рецепта.
Сьогодні ж ця вимога не є обов'язковою. Навіть якщо пацієнт звертається до лікаря дистанційно вперше, медик має право виписати е-рецепт на ліки без проведення особистого прийому. Виняток — пацієнти, які проходять замісну підтримувальну терапію (ЗПТ).
Як пише МОЗ, у своєму рішенні лікар має спиратися на отримані від пацієнта дані про:
- поточний стан,
- скарги,
- відомості з первинної облікової медичної документації пацієнта.
Також лікар обов'язково має внести медичні записи про таку взаємодію до електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ).
Крім того, наркотичні (психотропні) лікарські засоби в аптеках також відпускають лише за е-рецептом. У МОЗ кажуть, що так пацієнтам, які проходять складне лікування та потребують знеболення, зручніше отримати необхідні препарати.
Водночас паперовий рецепт і далі діє на територіях, де ведуться активні бойові дії, та для призначення екстемпоральних наркотичних лікарських засобів — тобто таких, що виготовляються в аптеці.
У період літнього спалаху COVID-19 краще дотримуватися порад від лікарів — тоді й хворіти не доведеться. Але якщо тебе таки спіткала недуга — отримати всі необхідні документи простіше, ніж здається!