Цифрова система замінить МСЕК у 2025 році: що зміниться
За даними Пенсійного фонду, виплати через інвалідність отримують півтора мільйона українців. Довідку про неї надавала МСЕК (медико-соціальна експертна комісія). Уже наступного року МСЕК ліквідують. Що натомість?
МСЕК існує з 1992 року, замінивши радянські лікарсько-трудові експертні комісії. Саме цей орган визначає групу інвалідності, її причину, відсоток непрацездатності.
Проходження комісії може розтягнутися на три місяці, а люди нерідко стикаються з хамством, чергами, тяганиною з довідками, ба навіть корупцією. Особливо гостро проблема МСЕК далася взнаки під час повномасштабної війни — адже, як повідомляє "Суспільне", станом на 2024 рік інвалідність мають 7% українців!
Зрештою Президент України Володимир Зеленський видав указ про ліквідацію МСЕК до кінця 2024 року. А що ж буде замість неї?
Нова реформа
У Мінохорони здоров'я обіцяють, що з 1 січня 2025 року замість застарілої медико-соціальної експертизи запрацює цифровізована система європейського ґатунку. На диджиталізацію покладають чималі надії: мовляв, вона нарешті зведе нанівець корупційні ризики та радянську бюрократію.
Медзаклади матимуть окрему електронну систему. А пацієнту більше не доведеться носити стоси довідок із кабінету в кабінет: інформацію до експертних команд та між сферами охорони здоровʼя та соціального захисту передаватимуть онлайн. Протягом 2025 року система буде інтегрована з електронною системою охорони здоровʼя (ЕСОЗ) — це має спростити роботу лікарям.
Що саме зміниться 1 січня 2025 року?
- Усі етапи оцінювання пацієнта фіксуватимуться в електронній системі. Програма зберігатиме всі дії, допомагатиме підказками та перевірками введених даних.
- Інформація про діяльність команд буде висвітлюватись на публічних аналітичних панелях (дашбордах) онлайн. Так можна буде легко обрати заклад, де людина хотіла б пройти оцінювання.
- В електронній системі можна буде зафіксувати справу пацієнта та всі документи для оцінювання. Тобто завжди можна буде побачити, як змінювалася справа і якою була на момент оцінювання, хто з лікарів які рішення ухвалював та хто які документи додавав.
Підробити документи заднім числом більше не вдасться. На першому етапі справи складатимуться із заповненої форми та відсканованих документів, а в майбутньому система буде інтегрована з іншими реєстрами.
- Лікар-куратор будь-якого закладу за потреби зможе самостійно направити людину на оцінювання, створивши справу в системі та засвідчивши її електронним підписом. Отримувати рішення та направлення ЛКК (лікарсько-консультативна комісія) більше не потрібно.
- Якщо людину треба дообстежити — це також фіксуватиметься в системі із зазначенням чітких причин і потреб. За потреби можна буде легко змінити заклад, до якого направлено справу.
- Інформацію про статус справи та результати оцінювання (чи прийнята справа, час і дата розгляду, витяг з рішенням) лікар-куратор і пацієнт отримають онлайн. Лікар бачитиме все в електронній системі, пацієнт отримуватиме інформацію на вказану електронну пошту.
Якщо ж електронної пошти нема, пацієнта поінформують поштовим листом на адресу, вказану в направленні. Кажеш, це вчорашній день? Не біда: в разі потреби можна буде отримати інформацію у свого лікаря.
- Замість незмінних складів комісій, як це було раніше, тепер під кожну людину буде випадково обиратися експертна команда. У медзакладі існуватиме щонайменше дві команди з різним складом лікарів та профілем (приміром, травматологічним). Система добере команду за відповідністю діагнозу. А в майбутньому лікарі обиратимуться саме тих спеціальностей, які потрібні для компетентного оцінювання кожного окремого пацієнта.
- За певних умов пацієнта можна буде оцінити не лише очно у закладі, але й з виїздом додому, дистанційно, засобами телемедицини чи заочно на основі документів. Які це саме умови — підкаже електронна система.
- Пацієнт не знатиме, яка саме лікарська команда оцінюватиме його стан. А лікарі не знатимуть, з яким пацієнтом і коли працюватимуть до дня самого оцінювання, коли система відкриє їм графік.
- В електронній системі записуватиметься позиція кожного члена команди, а також фінальне рішення більшості. В разі чого можна буде простежити, які думки були у лікарів експертної команди.
- Вердикт команди після оцінювання засвідчить електронний підпис кожного учасника з відповідним коментарем.
Рішення про статус інвалідності (подовження непрацездатності, призначення допоміжних засобів реабілітації) опиниться в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери. Інформація потраплятиме з установи в установу автоматично.
Що ж, "на папері" реформа звучить переконливо. А ось чи вдасться сказати кілометровим чергам та лікарям радянського гарту "прощавай" — побачимо на практиці вже наступного місяця.
Читай також: One-handed тарілки та гойдалки з чайником: 8 кухонних винаходів для людей з інвалідністю