Домашнє насильство над чоловіками: чому всі мовчать?

Домашнє насильство над чоловіками: чому всі мовчать? Фото: Getty Images

В Україні почастішали випадки домашнього насильства над чоловіками. У соцмережах обговорюють погрози від жінок у бік чоловіків, сексуальні домагання, булінг та навіть побиття. Раніше ці теми просто замовчувалися і табуювалися. А зараз в Україні навіть є гаряча лінія для психологічної підтримки чоловіків. 

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Чому чоловіки не повідомляють про насильство

Згідно з всеукраїнським опитуванням та статистикою "Місце і досвід насильства в соціалізації", які з 2019 року щорічно проводить міжнародна організація Amnesty International, майже кожен четвертий чоловік повідомляє, що зазнав фізичного насильства не тільки у дитинстві, а й у дорослому віці.

Мета опитування — з'ясувати, чи завжди чоловіки розпізнають насильство, чи шукають йому виправдань, чи готові звертатися по допомогу та чому самі вдаються до фізичного насильства. Директорка Amnesty International в Україні Оксана Покальчук зазначила, що комплексних досліджень цієї проблеми поки в Україні бракує.

Українські чоловіки на всіх етапах свого життя зазнають різних форм насильства, найчастіше — з боку інших чоловіків, але переважно замовчують ці випадки. Тому нині важливо ініціювати системні зміни на рівні держави й залучити до них чоловіків, щоб зруйнувати табу і навчити постраждалих не мовчати, —  розповіла Оксана Покальчук.

Інфографіка: ТиКиїв
Інфографіка: "ТиКиїв"

 

Чи звертаються чоловіки по допомогу?

Результати опитування підтвердили, що більшість чоловіків схильні замовчувати випадки насильства незалежно від віку й середовища. Близько 80% респондентів, які стикалися з домашнім насильством у дитинстві або в зрілому віці, не зверталися по допомогу, бо просто соромилися.  

Проте Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" працює однаково як для жінок, так і для чоловіків. Кожен має право звернутися по допомогу та домогтися покарання для насильника. 

Засновник руху "Права Чоловіків в Україні" та фотожурналіст Максим Левін в одному з інтерв'ю зазначав, що механізм виховання чоловіків не дозволяє їм себе захищати тому, що всі ресурси держави й органів влади направлені на захист жінок.  

Чоловіків не вчать цінувати власне життя. А ще часто вони не мають нормального прикладу виховання чоловіком, тому ми бачимо подібні проблеми, — заявляв Максим Левін. 

На думку Левіна, чоловіки не дбають про себе, бо їх виховують як ресурс, що має задовольняти потреби жінки змалечку.

Фотожурналіст та засновник чоловічого руху Максим Левін загинув у березні 2022 року у Вишгородському районі Київської області. Разом з колегами він висвітлював події війни. 

Фото: Getty Images  ​
Фото: Getty Images  ​

Що відбувається сьогодні?

За словами адвоката адвокатського об'єднання PRAVO та кандидата юридичних наук Олександра Барановського, чоловіки не звертаються до поліції з заявою про домашнє насильство через соціокультурні переконання, страх втрати репутації, або недовіру до системи правосуддя. Деякі навіть соромляться зізнатися в такій ситуації правоохоронцям тому, що реакцією на заяву чоловіка у відділі поліції може бути сміх. Також через сприйняття зґвалтування як жіночої проблеми, навіть служби, спрямовані на допомогу жертвам сексуального насильства, не завжди готові працювати з жертвами чоловічої статі.

Згідно з інформацією з офіційного реєстру судових рішень, кожна десята розглянута справа за ст. 173-2 КУпАП — про притягнення жінки до адміністративної відповідальності. Також слід зазначити, що кожна третя справа про притягнення до адміністративної відповідальності чоловіка за цією ж статтею закрита судом за відсутності події й складу адмін. правопорушення. Це говорить про те, що не всі заяви про вчинення насильства у сім'ї, зроблені жінками, знаходять підтвердження під час розгляду справи судом, — розповів  Олександр Барановський.

Ст. 173-2 КУпАП — вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право). Стаття передбачає накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.

Для зменшення випадків домашнього насилля треба підвищити покарання за вчинення відповідного правопорушення, наприклад, підвищити розмір штрафу та карати ним разом з громадськими роботами не менш як на 100 годин, це буде превентивним заходом від домашнього насильства, — додає Олександр Барановський.

Наприкінці 2023 року було запущено гарячу "лінію для психологічної підтримки чоловіків". Проєкт створено при підтримці організації UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, уряду Великої Британії у співпраці з ГО "Інноваційні соціальні рішення". Завдяки гарячій лінії кожен чоловік має можливість анонімно та цілодобово отримати  психологічну підтримку.

Чоловіки можуть зателефонувати за номером 2345 та отримати психологічну допомогу

Поганий психологічний стан негативно впливає на всі аспекти життя. Тривожність, депресія та інші емоційні негаразди у чоловіків часто стають причиною проблем у стосунках із жінкою, сім'єю, друзями та колегами. У кожного з них різні проблеми, але кожен має право бути почутим, — коментують координатори "Лінії підтримки для чоловіків".

Потерпілою особою, так само як і кривдником, може бути кожен, попри вік та стать, соціальний рівень тощо. Насилля може виникнути не тільки між партнерами у шлюбі, а й між родичами, рідними або навіть сусідами в гуртожитку. Тож не варто замочувати випадки насильства чи табуювати цю тему за гендерною ознакою.    

Читай також: Сусіди п'ють та курять на дитячому майданчику: що робити?

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Облаштування Оболонського острова та зведення мосту-хвилі майже закінчили - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Облаштування Оболонського острова та зведення мосту-хвилі майже закінчили

"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу - 412x412
Здоров'я

Артем Прокопенко

"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації