Дізнайся більше про цукровий діабет. Розмова з ендокринологом
Цукровий діабет – це група метаболічних захворювань, яка характеризується хронічною гіперглікемією, що є наслідком порушення механізму інсуліну та стає проблемою роботи органів.
Ми поговорили з лікарем-ендокринологом Анастасією Галецькою про вплив цукрового діабету на самопочуття та дізналися, як його вчасно діагностувати.
Розкажіть про цукровий діабет та як йому запобігти.
Підшлункова залоза виробляє гормон інсулін, що допомагає глюкозі потрапляти в клітину і постачати до неї енергію. Якщо один із механізмів порушено, виникає цукровий діабет.
Хворобу розділяють на такі загальні категорії:
- Діабет I типу. Підшлункова залоза не виробляє гормон інсулін. Частіше поширений серед молодих людей.
- Діабет II типу. Підшлункова виробляє достатньо гормону інсулін, однак рецептори клітин не відчувають це і глюкоза не потрапляє в клітину.
- Специфічні типи діабету, які можуть викликатися іншими чинниками. Наприклад, моногенними синдромами діабету (неонатальний діабет та діабет у молодих людей), захворюваннями екзокринної частини підшлункової залози (муковісцидоз та панкреатит). Також може статися медикаментозно-індукований та хімічно-індукований діабет. Наприклад, при застосуванні глюкокортикоїдів, лікуванні вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) або після трансплантації органів.
- Гестаційний цукровий діабет, який може бути діагностований в II або III триместрі вагітності.
Запобігти діабету І типу неможливо, оскільки це аутоімунне захворювання.
У разі II типу негативний вплив мають генетичні фактори та вік. Вплинути можна на надлишкову вагу й ожиріння, низьку фізичну активність, вживання їжі з високим вмістом простих вуглеводів. Якщо піклуватися про власне здоров'я, можна попередити цукровий діабет та інші хвороби.
Які продукти треба виключити з раціону, щоб залишатися здоровим?
- "Швидкоїжу";
- Алкоголь;
- Цукор (обмежити до 50 г в день);
- Тістечка та хлібобулочні вироби;
- Ковбаси та сосиски;
- Кетчуп, майонез та інші магазинні соуси;
- Консерви з великим вмістом цукру;
- Соки, газовані та енергетичні напої.
Як позбутися залежності від солодкого та борошняних виробів?
Залежність від солодощів може бути у двох випадках: на психологічному рівні, коли треба звернутися до психотерапевта, або якщо ви вживаєте недостатньо повільних вуглеводів. При правильному раціоні солодкого хочеться набагато менше.
Наскільки цукровий діабет небезпечний? Які його основні симптоми?
При тривалому високому вмісті глюкози в крові відбувається руйнування судин і нервів, що може призвести до інфарктів, інсультів, ушкодження нирок, руйнування м'яких тканин з утворенням ран, які довго загоюються, підвищення артеріального тиску та втрати зору. Наприклад, при інсулінозалежному діабеті І типу можлива кома з летальністю.
Серед скарг можна виділити сухість у роті, часте сечовипускання, запаморочення, сонливість, слабкість, збільшення апетиту, схуднення або ожиріння, інфекції сечостатевих шляхів, зниження зору, роздратованість, судоми та біль у ногах.
Назвіть причини виникнення цієї хвороби.
- Генетична схильність;
- Стрес;
- Неправильний спосіб життя;
- Інфекційні хвороби;
- Вживання певних лікарських засобів;
- Захворювання підшлункової залози.
Які можуть бути ускладнення, якщо пізно звернутися до лікаря?
Ускладнення варто розділити на дві категорії:
Гострі, що потребують негайного лікування – гіперглікемія (підвищення рівня цукру), гіпоглікемія (різке зниження цукру в крові) та кетоацидоз (може виникнути на фоні інфекційних хвороб або абсолютної інсулінової недостатності, та призвести до коми та смерті).
Хронічні ускладнення – сліпота; ниркова недостатність; хвороби серця (гострий інфаркт); порушення мозкового кровообігу (інсульт); порушення кровообігу у нижніх кінцівках, які супроводжуються сильним болем (діабетична ангіопатія та нейропатія); так звана діабетична стопа з запальними процесами, які переходять на кісткову тканину і можуть навіть призвести до ампутації нижніх кінцівок.
Які лабораторні дослідження варто зробити, щоб діагностувати діабет на ранніх стадіях?
Найкращим методом діагностики є вимірювання глюкози в крові натщесерце. Бажано взяти венозну кров.
Для вагітних необхідно планово перевіряти кров на глюкозу та глюкозо-толерантний тест. Наприклад, глікований гемоглобін не рекомендовано для скринінгового обстеження.
Чи збільшився відсоток хворих на цукровий діабет після повномасштабного вторгнення?
Звичайно, це збільшило кількість хворих. Одним із провокаційних чинників став стрес, а також нерегулярне харчування та поганий сон.