Що треба знати про рак шкіри та як вберегти себе від цього захворювання
4 лютого — Всесвітній день боротьби проти раку (англ. World Cancer Day). Рак шкіри — поширена проблема серед онкологічних захворювань в Україні, але у 95% випадків його можна вилікувати, якщо вчасно виявити.
Про те, як виникає цей вид раку, коли варто звертатися до лікаря, та як вберегти себе від захворювання ми поговорили з дерматоонкологом, лікарем вищої категорії, директором та головним лікарем київської мережі клінік Calm Андрієм Лисецьким.
Андрію, що таке рак шкіри та які бувають його види?
У нас у всіх є родимки. Це доброякісні новоутворення на шкірі, яких не треба боятися. Родимки, або медичною мовою — невуси – це доброякісні новоутворення, але в деяких випадках можуть переродитися в рак. Раком шкіри називають злоякісні новоутворення, які необхідно видаляти та відправляти на патогістологічне дослідження для підтвердження діагнозу та визначення подальшої тактики.
Виділяють три види раку шкіри:
- Базаліома (виглядає як невелика, почервоніла припухла язва на шкірі, що довго не загоюється);
- Плоскоклітинна карцинома (плоский наріст або кірки різного розміру);
- Меланома (плоска неоднорідна родимка, що збільшується в розмірі).
Перші два види раку шкіри менш небезпечні. Вони можуть довго існувати на шкіри, їх складно помітити самостійно.
Найбільш агресивна форма раку шкіри — меланома. Вона швидко росте, проникає в глибинні шари шкіри й метастазує. Якщо меланому виявити на пізніх стадіях (третя або четверта), скоріше за все, доведеться видаляти не лише саму меланому, а й займатися усуненням метастазів в органах, які постраждали внаслідок її поширення.
Чим раніше вдасться помітити злоякісні новоутворення шкіри — тим більше шансів їх вилікувати.
Кожна людина може самостійно продіагностувати свої родимки за схемами з мережі чи з буклетів, які роздають в клініках. Ось один із варіантів за схемою: ABCDE, де А — асиметрія, B — край, C — колір, D — діаметр, E — видозміни.
Якщо ти помітив родимку, що видозмінюється (червоніє, набрякає, темніє, виглядає як ранка, що не загоюється, чи збільшується в розмірі), це привід звернутися до лікаря.
Хто в групі ризику?
Фанати засмаги найбільше ризикують, бо сонячні ванни в години зеніту (з 10 до 16) можуть викликати злоякісні новоутворення.
Вчені довели, що темні родимки поглинають сонячне світло й з роками можуть перероджуватися в злоякісні.
Найнебезпечнішим стимулом для виникнення раку шкіри є сонячні опіки. Щоразу, коли ти згораєш на сонці, ризик появи злоякісних невусів збільшується на 50%. Особливо, якщо в тебе світлий кольоротип шкіри: ти блондин або русявий.
Сучасні дерматологи радять взагалі уникати засмаги: виходити на сонце (а також плавати) лише після того, як намастив всю відкриту шкіру кремом з високим SPF-фактором, або ще краще — закрив легким одягом.
Якщо у минулому у вас чи близьких родичів діагностували рак шкіри, то ймовірність появи злоякісного утворення у майбутньому збільшується. Також в групі ризику люди у віці старше 50 років та представники професій, які передбачають контакт зі шкідливими хімічними та канцерогенними речовинами (миш'яком, продуктами побутової хімії, радіоактивними речовинами, вугіллям, мазутом, парафіном тощо) або роботу на відкритому повітрі під прямими сонячними променями.
Як лікують рак шкіри?
Лікування обирає лікар дерматоонколог. Воно залежить від виду онкології, стадії розвитку, ступеня ураження (чи є метастази в інших органах). Лікувати пізні стадії раку набагато складніше, за початкові. Для цього застосовують хіміотерапію, променеву терапію та хірургію. Найчастіше новоутворення на ранніх стадіях раку шкіри видаляють лазером.
Бо це швидко, без крові, без болі, без шва. Також лазерна терапія дозволяє запобігти подальших ускладнень, — коментує Андрій Лисецький.
Радянський міф про те, що родимки не можна видаляти, бо від видалення начебто можна померти, тому й міф, бо це неправда. Все точно навпаки — чим раніше небезпечна родимка буде видалена, тим менший ризик розвитку меланоми.
Якщо ракові утворення шкіри виявляють запізно, лікувати їх складніше, й люди можуть померти внаслідок розповсюдження раку в інші органи.
Як попередити рак шкіри?
Найкращий спосіб зберегти здоров'я шкіри — проходити дерматоскопію раз на рік, додавши цю процедуру до річного медогляду. Це короткий 15-хвилинний огляд у дерматолога, під час якого він перевірить всі твої родимки від голови до п'ят. Потім лікар розповість, чи все гаразд, чи потрібно яке-небудь лікування, чи додаткові обстеження.
При підозрі на меланому лікар проводить дерматоскопію. Видає висновок та відправляє пацієнта до онкологічного центру. Там лікарі проводять біопсію — беруть зразок утворення на аналіз і вивчають його під сильним мікроскопом. Дослідження як виявляє наявність ракових клітин, так і допомагає визначити тип раку.
Щоб своєчасно виявити рак, відвідуй лікаря щороку. Якщо є фактори, що підвищують ризик захворювання, бажано ходити до дерматолога двічі на рік.
Соціальний проєкт Skin Scan
Соціальний проєкт Skin Scan заснований дерматоонкологом Андрієм Лисецьким для профілактики раку шкіри в Україні. Це благодійна акція — можливість безоплатно перевірити родимки за допомогою провідних дерматологів Києва та всієї України. Вже 5 років поспіль у травні жителі столиці можуть це зробити в ТРЦ Dream. Лікарі безплатно перевірять новоутворення містян перед пляжним сезоном в столиці та нададуть необхідні консультації.