ВПЛ і жіноче здоров'я: чому важлива профілактика?

ВПЛ і жіноче здоров'я: чому важлива профілактика? Колаж: ТиКиїв

Кожен із нас має піклуватися про своє здоров'я і проходити щорічний чекап у лікаря. Але, на жаль, ми зазвичай звертаємося по допомогу, коли проблему запущено, забуваючи про те, що її можна було оминути. 

Бути обізнаним щодо серйозних захворювань та їх профілактики, завчасно проходити профілактичні медичні огляди – головне завдання кожного з нас.

Матвій Калугін
На фото: Ірина Сорока

Варто знати все про своє здоров'я! Саме тому наша редакція у співпраці з Центром громадського здоров'я вирішила інформувати тебе про найважливіше.

Цього разу ми поговоримо з експерткою ЦГЗ Іриною Сорокою про жіноче здоров'я. А саме про ризик захворювання на рак шийки матки, яке можуть провокувати деякі типи вірусу папіломи людини.

Про фактори захворюваності 

За статистикою, саме рак шийки матки є четвертим за поширеністю онкологічним захворюванням жінок. Наукові дослідження доводять, що основна причина його розвитку пов'язана з тим, як довго вірус папіломи людини високого онкогенного типу перебуває в тілі людини. Адже саме він, порушуючи геном, викликає зміни в клітинах, що потім спричиняють розвиток раку.

Якщо людина курить, її імунна система не пригнічує такі клітини, і це шлях до раку. Зазвичай для його розвитку потрібно декілька років. Для раку шийки матки цей період може становити і 5, і 10, і 12 років.

Три головні причини розвитку раку шийки матки:

  • Незахищені статеві контакти.
  • Шкідливі звички (наприклад, куріння).
  • ВІЛ-інфекції та захворювання, які передаються статевим шляхом. 

За статистикою, рак шийки матки реєструється вже з 20 років. Зазвичай захворювання розвивається після 30, при цьому найбільше випадків раку шийки матки реєструють у віці від 40 до 64 років.

Про засоби профілактики

Розвитку раку можна запобігти, якщо його вчасно виявити. Тож проходити обстеження дівчатам у гінеколога потрібно з 18 років щороку. Особливо якщо вони вже живуть статевим життям. 

Наразі кожна жінка може скористатися гарантованим пакетом медичних послуг – звернутися до сімейного лікаря зі своєю проблемою та отримати направлення до фахівця, щоб пройти всі обстеження безплатно.

Про вакцинацію

На сьогодні доступні три вакцини від раку шийки матки. Варто знати, що вакцинація захищає щонайменше на 15 років від 16 наявних типів вірусів, які можуть спричинити розвиток раку шийки матки.

Завдання Центру громадського здоров'я – звернути особливу увагу на те, щоб кожен завчасно подумав про здоров'я своїх дітей і вакцинував дівчат різного віку. До речі, захист від раку, який спричиняє ВПЛ, стосується також і хлопчиків – вакцинація потрібна їм не менше, ніж дівчатам.

Коли людині виповнилось 18 років, можна зробити вакцинацію за власним бажанням. Така можливість існує до 26 років, адже це той період, коли користь від процедури величезна. 

Є режими вакцинації до 15 років – дві  дози. Після 15 до 25 років вводяться три дози вакцини. Будь-хто з чоловіків та жінок можуть вакцинуватися у віці від 26 до 45 років.

Про шляхи передавання ВПЛ

Він передається статевим шляхом, а також під час контакту шкіри до шкіри. Тому завжди треба пам'ятати про обов'язкову гігієну. І якщо не маєш впевненості, що не наражаєш себе на інфікування ВПЛ, своєчасно й регулярно відвідуй лікаря, щоб впевнитися, що з твоїм здоров'ям все добре.

Потрапивши в організм, вірус, що спричиняє рак, у жінок може ніяк не проявлятися протягом 10 років. А потім різко заявити про себе через кров'янисті виділення.

Про засоби контрацепції 

Основне завдання контрацептивних препаратів – запобігання небажаній вагітності. Але організм жінки особливий, і досить багато захворювань пов'язані саме зі зміною гормонального фону, тож гормональні контрацептиви використовуються не лише для попередження небажаної вагітності, а й у лікуванні деяких хвороб.

Звичайно, коли ми говоримо про бар'єрні методи контрацепції (презервативи, сперміциди), то тут головне – правильно їх використовувати.

Не забувай, що гормональні контрацептиви мають досить високий рівень захисту від небажаної вагітності, але не захищають від небажаних хвороб, що передаються статевим шляхом. Гормональні контрацептиви потребують дотримання режиму приймання, тоді вони будуть безпечними та ефективними. Але це не лише пігулки, а й пластирі, вагінальні кільця, імпланти. Тобто це тривала контрацепція. Навіть внутрішньоматкова спіраль може містити гормон, який лікуватиме й захищатиме від багатьох проблем в майбутньому.

Про вагітність і ВПЛ

На вагітності ВПЛ може ніяк не позначитись. До того ж варто пам'ятати, що під дією імунітету ця інфекція може вийти з організму. Особливу важливість має обстеження на ВПЛ перед плануванням першої вагітності. Адже, як ми вже говорили, вірус може тривалий час не виявляти себе, і жінка має пересвідчитися в тому, що здорова й готова до вагітності. ​

Виявити ВПЛ можна лише методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Цитологічний скринінг виявляє лише наслідки присутності ВПЛ в клітинах слизової оболонки шийки матки, які розцінюються як передракові стани.

Для вагітних є певний перелік обстежень, що варто проходити, серед них і цитологічний скринінг. Якщо все добре, то уже наприкінці третього триместру цитологічний скринінг повторюється. 

Вагітність після інфікування ВПЛ (вагітність і рак шийки матки)

Якщо на цитологічному скринінгу у жінки виявлені якісь зміни у структурі, будові, формі чи ступені зрілості клітин слизової оболонки шийки матки, її можуть направити на додаткові обстеження. 
Виявлені зміни у клітинах слизової називаються дисплазією. Вже за результатами дообстеження і визначення ступеня змін лікар призначає лікування.

Метод лікування (хірургічний чи нехірургічний, тобто консервативний, що передбачає застосування різного роду медикаментів) обирається залежно від стадії захворювання і терміну вагітності.​

Якщо є потреба у хірургічному лікуванні під час вагітності, то зазвичай використовують малоінвазивні методи втручання, переважно другому та третьому триместрі. Одним із таких методів є конізація – конусоподібне видалення тканин шийки матки. Такі процедури проводять за наявності чітких показань наради (консиліуму) спеціалістів онкологів і акушерів-гінекологів задля збереження вагітності та здоров'я жінки.

Рак шийки матки лікується кількома способами. Це залежить від типу раку та від того, як далеко він поширився. Лікування включає хірургічне втручання, хімієтерапію та променеву терапію.

Зазвичай лікарі борються за те, щоб жінка доносила вагітність до визначеного терміну, коли дитина життєздатна поза організмом матері. І лише після народження дитини вдаються до радикальних оперативних втручань, щоб зберегти здоров'я жінки.

Рак, виявлений на ранній стадії, піддається корекції. Рак шийки матки можна попередити, якщо жінка проходить профілактичні огляди й завчасно звертається за медичною допомогою.

Якщо ж жінка не зверталася до лікарів раніше, а має запущений рак на ранньому терміні вагітності, тоді перевага віддається здоров'ю й життю жінки. 

Рак – не вирок! Варто пам'ятати, що рання діагностика і лікування передракових станів запобігають розвитку онкології.

Бережи своє здоров'я і не забувай про необхідні профілактичні огляди у гінеколога.  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації