У Києві вперше провели повторну пересадку серця: як це було

У Києві вперше провели повторну пересадку серця: як це було Фото: Freepik

У січні 2025 року в Інституті серця МОЗ України провели ретрансплантацію серця. 30-річному Петру з Київщини вдруге пересадили донорський орган. Як проходять такі операції?

Як повідомляє Український центр трансплант-координації, раніше Петро переніс кілька операцій через хворобу серця. А 7 років тому пацієнтові пересадили донорське серце в Мінську. Це дало йому шість років повноцінного життя.

Але з часом нове серце почало давати збій — це далося взнаки на сьомому році. Петро став у лист очікування на пересадку нового органу. Ситуація стала критичною, коли серце більше не могло виконувати свої функції.

Медичний консиліум установив для Петра перший статус екстреності в Єдиній державній інформаційній системі трансплантації (ЄДІСТ). Це означало, що за появи відповідного донора, він отримує першочергове право на пересадку.

Фото: Freepik

Доноркою для Петра стала жінка з Білої Церкви на Київщині, яка померла внаслідок інсульту. Коли лікарі констатували смерть мозку, її родина схвалила посмертне донорство. 

Зрештою трансплант-команда Інституту серця в Києві провела ретрансплантацію серця — повторну пересадку органу. Як зазначають у МОЗ України, таке хірургічне втручання — чи не найскладніше в трансплантології. А для українських фахівців це був перший успішний досвід ретрансплантації серця!

Фото: instagram.com/heart_institute_kyiv

Операцію успішно провела команда найкращих лікарів: Борис Тодуров, Максим Таранов, Антон Шпачук, Софія Чайковська, Олександр Ревенко, Микола Мельник, Давид Шабанов, Степан Маруняк. Долучилася і трансплант-координаторка Анна Мельник. Знай наших!

Навіщо потрібна ретрансплантація

Функція пересадженого серця може порушитися через імунну відповідь пацієнта на трансплантат. Через який час — залежить від таких факторів, як:

  • стан здоров'я реципієнта й донорського органа;
  • правильно підібрана імуносупресивна терапія (сильнодіючі лікарські препарати, які пригнічують активність імунної системи й таким чином запобігають виникненню імунологічної несумісності тканин організму та пересадженого органу);
  • спосіб життя тощо. 

Так само незворотно може порушуватися функція й інших пересаджених органів. Якщо препарати не здатні зупинити цей процес, єдиним порятунком для хворого стає ретрансплантація. Його знову вносять в лист очікування і готують до нової операції.

Ретрансплантація також може проводитися, коли орган тривалий період нормально функціонує, але з часом в його роботі трапляється незворотний збій. 

Українські трансплантологи вже мають досвід повторних пересадок. Зокрема, 2022 року в Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі у Львові вперше провели ретрансплантацію нирки 14-річному Михайлові. Раніше донором для сина, якому тоді було 1,5 року, став батько. А коли батькова нирка через 12,5 років перестала нормально працювати, мати віддала свою.

0 / 0

А 2023 року у столичному Національному науковому центрі хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова повторно пересадили печінку від родинного донора 57-річному Вадиму. До того чоловік довго хворів на цироз печінки. Після першої пересадки органа розвинулося його хронічне відторгнення, і у Вадима почали відмовляти нирки. Тому знадобилася ретрансплантація печінки.

Щодо повторної пересадки серця цьогоріч, то нині Петра перевели з реанімаційного відділення у звичайну палату. Його стан відповідає рівню перенесеного оперативного втручання. Бажаємо пацієнту якомога швидше видужати!

Читай також: Як стати донором органів після смерті

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Новий календар щеплень: що зміниться - 412x412
Здоров'я

Тетяна Трифонова

Новий календар щеплень: що зміниться

5 фактів про День Соборності, які має знати кожен українець - 412x412
Історії

Вероніка Киреєва

5 фактів про День Соборності, які має знати кожен українець

Базова загальновійськова підготовка: що до неї входить і хто зі студентів має проходити - 412x412
Це Київ

Тетяна Трифонова

Базова загальновійськова підготовка: що до неї входить і хто зі студентів має проходити

Ольга Цибитовська: "Ми зібрали чимало коштів для України разом із всесвітньо відомими шеф-кухарями" - 412x412
Їжа

Анна Іваненко

Ольга Цибитовська: "Ми зібрали чимало коштів для України разом із всесвітньо відомими шеф-кухарями"

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації