Як стати донором органів після смерті

Як стати донором органів після смерті Фото: Getty Іmages

Завдяки роботі Українського центру трансплант-координації українці можуть врятувати чиєсь життя у разі своєї смерті. Тут пропонують підписати документ на посмертне донорство — прижиттєву згоду на вилучення органів з тіла померлої людини для трансплантації або виготовлення біоімплантатів. "ТиКиїв" розповідає, як працює система трансплатної координації та хто може стати рятівником іншого життя.  

Прижиттєву заяву про згоду на посмертне донорство можна подати з 18 років у письмовій формі. Це прописано у статті 16 Закону України "Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині". 

Фото: Getty images
Фото: Getty images

Як стати донором 

Вилучення органів можливе лише після того, як людині констатували незворотну смерть. Надати згоду на посмертне донорство дуже легко — потрібно звернутися до координатора будь-якої лікарні, у якого є доступ до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів та тканин, центрів трансплантації або спеціалізованої державної установи "Український центр трансплант-координації". 

Трансплант-координатор — це працівник закладу охорони здоров'я, пов'язаного з трансплантацією, який забезпечує зв'язок між усіма учасниками процесу пересадки органів чи тканин.

Фото: Getty Іmages

Ця людина уповноважена на перевірку та отримання згоди на донорство. Трансплант-координатор, якому подали письмову заяву про згоду на посмертне донорство, протягом 24 годин має внести її до ЄДІСТ (реєстру). Також уповноважена особа відповідає за організацію оперативного та безпечного транспортування органів.  

Адреси центрів трансплантації у всіх регіонах України є за посиланням.

Після домовленості з координатором, у визначений час потрібно приїхати до лікарні, аби написати заяву на згоду. При собі потрібно мати лише паспорт та ідентифікаційний код.  

Якщо хтось переймається розголошенням статусу посмертного донора, можна заспокоїтися: все суворо конфіденційно. Згоду може бачити лише трансплант-координатор закладу охорони здоров'я, у який подали заяву. Він дотримується вимог Конституції України та законів України "Про захист персональних даних" і "Про інформацію". 

У центрі трансплант-координації зазначили: якщо заявник передумав, то у будь-який час можна змінити своє рішення — написати заяву про відкликання своєї згоди на посмертне донорство. Також можна подати заяву про незгоду на посмертне донорство. 

Фото: Getty Іmages

Кількість заяв, які може подати фізична особа протягом свого життя щодо згоди або незгоди на посмертне донорство, не обмежена. 

Не приймають заяви на донорство у разі наявності: 

  • СНІДу; 
  • ВІЛ-інфекції;  
  • сифілісу вродженого або набутого;  
  • вірусного гепатиту;  
  • позитивного результату дослідження на маркери вірусних гепатитів;  
  • усіх форм туберкульозу;  
  • бруцельозу;  
  • сипного тифу;  
  • туляремії;  
  • лепри;  
  • хвороби Крейтцфельдта-Якоба;  
  • ехінококозу;  
  • токсоплазмозу;  
  • філяріатозу;  
  • ришти;  
  • лейшманіозу. 

Грошей за це ти не отримаєш. Відповідно до статті 20 Закону України "Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині" будь-які угоди купівлі-продажу анатомічних матеріалів людини в Україні заборонені. 

Фото: Getty images
Фото: Getty images

Трансплантація у 2024 році 

За перші три місяці цього року у 19 медичних закладах країни виконали 131 трансплантацію органів. Найвища частка пересадок саме від померлого донора — 67% (33% — від живого). Найбільше органних трансплантацій провели у Першому медичному об'єднанні Львова — 39, Національному науковому центрі хірургії та трансплантології імені О. Шалімова — 23 та Інституті серця МОЗ України — 15. 

Центр трансплант-координації
Інфографіка: Центр трансплант-координації

У першому кварталі зробили 109 пересадок гемопоетичних стовбурових клітин, з них 14 — дітям. Найчастіше такий вид допомоги надавали у Черкаському клінічному центрі онкології, гематології, трансплантології та паліативної медицини — 18, Київському міському центрі нефрології та діалізу — 18 та Національному інституті раку — 18. Сьогодні ці заклади виконують найскладніші алогенні трансплантації від неродинного донора. Найбільше таких пересадок (7) здійснили в НДСЛ "Охматдит". 

Центр трансплант-координації
Інфографіка: Центр трансплант-координації

Генеральний директор СДУ "Український центр трансплант-координації" Дмитро Коваль надав нам слайд, який інформує про кількість ефективних донорів-трупів.  

"Ми можемо бачити, в яких регіонах є найбільше розуміння важливості трансплантації, і при встановленій консиліумом смерті мозку медики докладають зусиль, аби померла людина могла продовжити життя кільком іншим. За 2024 рік 31 посмертний донор дав можливість надати медичну допомогу методом трансплантації 88 українцям", — заявив Дмитро Коваль 

У національному листі очікування на трансплантацію наразі перебуває 3013 пацієнтів. Найбільше з них потребують пересадки нирки — 961, печінки — 477 та серця — 455.

Лист включає і пацієнтів зі статусом "скринінг" — це означає, що наразі вони проходять певні дообстеження або перебувають за межами України. Пацієнти з таким статусом не беруть участь у процесі зіставлення і підбору органів від померлого донора. 

Фото: facebook.com/goncharovatetyana

Українська телеведуча Тетяна Гончарова стала першою з відомих людей, хто погодився на донорство у разі своєї смерті. На своїй сторінці у Facebook вона написала, що дала прижиттєву згоду на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації або виготовлення біоімплантів. "Коли мене не стане, органи будуть. На зараз є купа людей, які йдуть з життя через відсутність цих самих органів. А заповідати їх — це найграмотніше, що я можу зробити. Навіщо органам гнити у землі, якщо це може врятувати не одне життя?" , — написала Гончарова.

Читай також: Скільки коштує народити дитину у столиці?

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації