У мене нарцисизм? Як перевірити себе за 21 ознакою

У мене нарцисизм? Як перевірити себе за 21 ознакою Фото: Getty Images

Ми живемо в глобальній культурі, що дедалі більше зациклюється на собі. Тож не дивно, що ми все частіше стикаємось з поняттям "нарцисизм".

Хто такий "нарцис"?

Нарцисом називають людину, якій властива самозакоханість, гіперболізована впевненість у собі, почуття своєї виключної значущості. Вони можуть невпинно говорити про свої досягнення, кар'єру та успіх. Але всіх нас турбує власний успіх, скажете ви. 

Нарциси стурбовані суто своєю особистістю на рівні зацикленості на собі. Добробут інших людей цікавить їх лише у випадку, якщо від цього покращиться їх власний чи будуть задоволені якісь інші потреби. Вони вимагають особливого ставлення до себе і їм не властива емпатія до інших.

Певним маркером того, що ти маєш справу з нарцисом є почуття сорому в спілкуванні з ним: за свою недосконалість поруч із ним. 

Фото: Getty Images

У психології та психіатрії важку форму нарцисизму виокремлюють як особистісну дисфункцію та розглядають як розлад особистості, що часто пов'язаний з іншими розладами та виражений значними функціональними порушеннями та психосоціальною недієздатністю.

Першим, хто застосував термін "нарцисизм" у психології та почав його досліджувати, був Зигмунд Фройд на початку ХХ ст. Вже тоді він зробив висновок, що помірний нарцисизм є невіддільною складовою психіки будь-якої людини з народження. 

Психологи стверджують, що існує "здоровий  нарцисизм", тобто такий, що не шкодить особистості та її оточенню і допомагає їй впевнено взаємодіяти зі світом, досягати поставлених цілей, будувати здорові стосунки. 

Американська психіатрична асоціація дійшла висновку, що "токсичний нарцисизм" має людина, якій властиві понад 55% найпоширеніших нарцисичних ознак.  

Хочеш визначити, чи проявляєш нарцисичні якості саме ти? Ми переклали перелік з 21-ї найпоширенішої ознаки з порталу MedicineNet. 

  1. Тобі властиве виключне відчуття власної правоти. Ти не можеш помилятись.
  2. Тебе потрібно тільки хвалити та захоплюватись твоїми успіхами. Слова "критика" не існує у твоєму лексиконі. 
  3. Все, що ти робиш — найкраще, найвитонченіше, найсучасніше, най, най, най. Інакше просто не гідне тебе.
  4. Тобі байдуже, що відчувають поруч з тобою інші. Часто ти взагалі не звертаєш уваги чи є поруч хтось, якщо він не хвалить/захоплюється твоїми досягненнями.
  5. Все має бути так, як хочеш ти. Покластися на інших ти не можеш, якщо не можеш контролювати їх дії.
  6. Ти спалахуєш як сірник від будь-якого невдоволення, коли "не по-твоєму".
  7. Ти ніколи не подбаєш про потребу іншого. 
  8. Інакшої думки для тебе не існує, всі навколо помиляються та просто не розуміють тебе. 
  9. При тому, що ти завжди маєш рацію, тобі буває тривожно, не хочеться взагалі стикатись з думками інших людей, їх слова та дії можуть завдавати тобі сильного болю.
  10. Ніколи не погоджуєшся на менше, в тебе все має бути тільки найкраще. 
  11. Все твоє оточення — суцільний фан-клуб, в нього достойні входити лише ті, що захоплюються тобою. 
  12. Ти справді очікуєш, що інші мають виконувати твої прохання та втілювати твої бажання.
  13. Вважаєш, що інші люди очікують чогось від тебе, і це "щось" має бути видатним та неперевершеним.
  14. Тобі не соромно використовувати час та зусилля інших і не дякувати їм за це.
  15. Перевага завжди на твоєму боці, або ж ти до останнього переконуєш усіх в цьому.
  16. Ти принижуєш інших для досягнення своїх цілей/бажань.
  17. Ти знецінюєш, залякуєш та використовуєш газлайтинг в спілкуванні з сильними особистостями, щоб не почуватись гірше за них.
  18. Твої потаємні фантазії про владу, блиск, розкіш, нетлінну красу та ідеальне кохання.
  19. Ігноруєш факти та думки, що суперечать твоїм уявленням.
  20. Відмовляєшся змінювати свою поведінку, адже ти не можеш бути не правий, з тобою не може бути щось не так. Проблема завжди в інших.
  21. Звинувачуєш інших осіб у своїй поведінці.

Не хотілося б зустрітись з людиною, що має хоч кілька рис з переліку, еге ж?

Що є причиною нарцисичного розладу особистості?

Загалом психологи виділяють "доброякісний" нарцисизм, що властивий людям з невротичним типом організації особистості та "злоякісний", що притаманний авторитарним тиранам в спілкуванні.

Фото: Getty Images

Розвиток нарцисизму може починатись з раннього постнатального періоду розвитку, коли в немовлят не формується поняття "не можна", тобто немає уявлення про фрустрації — для них не існує слова "ні" від оточення. Таким чином психіка не проходить важливий етап структуризації. 

Або ж навпаки, нарцисизм розвивається тоді, коли потреби дитини були занадто фрустровані: батьки могли ігнорувати її потреби, загальні умови життя родини, де росла дитина, були незадовільними, вона не доїдала, не доотримувала увагу, любов та тепло від значущих дорослих. 

Історично, це період воєнного та післявоєнного життя суспільств в багатьох країнах в період першої половини ХХ століття.

Важкі умови народжували сильних людей, для характеру яких було важливо доотримати все, чого їм бракувало в дитинстві та компенсувати зневагу близьких.

В будь-якому випадку, нарцисизм — це компенсаційний механізм психіки та спосіб власної боротьби з психологічною травмою. 

Наразі немає інформації щодо поширеності нарцисичного розладу особистості. Американська психіатрична асоціація визначає, що загалом людей з клінічно вираженою важкою формою НРО може бути до 5%. Поширеність клінічних ознак становить до 17%.

Карикатура до частини картини "Ехо і Нарцис" Джона Вотерхауса

Чи лікується нарцисичний розлад особистості?

Так. Розмовна психотерапія є найефективнішим методом лікування.

Запорукою успіху терапії нарцисів є визнання того факту, що у них є проблема, та бажання з нею впоратись. Але це й найскладніше, тому що нарциси не визнають критики й не схильні до самокритики.

Якщо ти хочеш пройти більш детальний тест на наявність нарцисичних ознак, ми знайшли професійний психологічний тест (де завдання написані англійською), щоб ти міг перевірити себе.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Мої теми - ментальне здоров'я, цікаві події в місті, соціум. Закінчила МП "Могилянська Школа Журналістики", бакалавра теж здобула в Могилянці на програмі "Біологія". Раніше працювала в ЗМІ, рекламі, туризмі. Зняла документальний фільм, що виграв у номінації "Найкращий неігровий фільм" у 2019 року на київському фестивалі "Кіноогляд". 4 роки працюю з психологом, люблю мандрувати та досліджувати культуру та традиційну їжу інших країн.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації