Все про медитації для початківців: розмова з викладачкою йоги

Все про медитації для початківців: розмова з викладачкою йоги Фото: Unspalsh

Останніми роками практики медитації набувають великої популярності. З різних причин люди звертаються саме до цього заняття. Медитації спрямовані на те, щоб допомогти своєму тілу розслабитися, а розуму сфокусуватися на бажаних речах або цілях.

Цікаво, що практика медитацій існує майже в усіх релігійних течіях, проте зараз до них також звертаються люди, далекі від релігії. Щоб розібратися в цій старовинній практиці, ми звернулися за допомогою до Дарії Ішхнелі — тренерки та викладачки йоги і медитацій у Re:Place та Stan, а також керівниці студії йоги Re:Place. 

Що треба знати про медитації тим, хто чує про такі практики вперше?

Медитація — це практика для концентрації уваги, спостереження за собою і своїми думками. Під час медитацій ми прагнемо до усвідомленого проживання думок та вміння відділяти себе від емоцій, намагаємося не ототожнювати себе зі своїми думками.

Фото з особистого архіву Дарії Ішхнелі

В чому користь медитацій? 

Простими словами, це практика для заспокоєння розуму. Вона допомагає зупинити потік думок або просто спостерігати за ними відсторонено, не занурюючись. Це допомагає відпочити, сфокусуватися, поліпшити свою концентрацію та увагу, розслабити нервову систему. Дозволяє заспокоїтися та зосередитися. Під час практик відбувається повноцінне розслаблення організму, але водночас у ньому запускається багато процесів, що позитивно впливають на фізичний та психічний стан людини.

Фото з особистого архіву Дарії Ішхнелі

Які бувають види медитацій? 

Насправді існує багато різних технік медитацій. Їх можна розділити за напрямом свідомості та методом практикування (статичні/динамічні).

  • Медитації, спрямовані на фіксацію уваги на певному об'єкті/почутті/відчутті/диханні. Наприклад, буддійська медитація "саматха", медитація на вогонь "тратака", медитація на чакри, звукова медитація, медитація мантри, деякі форми цигун тощо.  
  • Медитації "відкритого спостереження" чи "відкритої присутності". Їх суть полягає в тому, що увага фокусується не на конкретному об'єкті, а спрямовується на проживання окремого досвіду, що відбувається саме цієї миті, без оцінювальних суджень. Наприклад, медитація віпасана і медитація усвідомленості (mindfulness).
  • Медитації чистої присутності, що не спрямовані на зосередження чи спостереження як такі. Це скоріше сукупність самого процесу медитації та її результату — вільної свідомості, "чистого" буття. Наприклад, трансцедентальні чи даоські медитації.

Що вибрати початківцям?

Новачкам я б порадила розпочати з медитації, що спрямована на фіксацію уваги на диханні або якомусь конкретному об'єкті. Обов'язково потрібно медитувати в тихому, спокійному місці, де б ніщо не відволікало. Виберіть зручне положення тіла, поза має бути комфортною. Можна лягти або підкласти ковдру чи подушечку під сідниці — у кожного свій варіант. Починати можна навіть з 5 хвилин, поступово збільшуючи час. Не обов'язково медитувати годинами, щоб був результат.

Потрібно заплющити очі й сконцентруватися на диханні, на внутрішніх відчуттях. Абстрагуйтеся від усіх зовнішніх чинників та думок. Якщо ваш розум "блукає", просто поверніть його до дихання і почніть знову фокусуватись на ньому.

Фото: Unsplash

Чи можна починати медитувати самостійно? Або ж для старту потрібен наставник?

Так, звичайно, можна почати медитувати самостійно, адже в цьому немає нічого складного. Але, як я кажу своїм учням: суперкомбо для вашого розвитку і зростання — це коли ви поєднаєте особисту практику, займатиметесь індивідуально з викладачем/наставником, а також у групі (якщо йдеться про практику йоги). Тоді результат не змусить вас довго чекати!

Фото з особистого архіву Дарії Ішхнелі

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації