Каховський екоцид: чим загрожує підрив греблі, — відповідає еколог

Каховський екоцид: чим загрожує підрив греблі, — відповідає еколог Колаж: ТиКиїв

Найбільша рукотворна екологічна катастрофа в Європі протягом останніх десятиліть. Саме так назвав підрив Каховської ГЕС росіянами Володимир Зеленський. За його словами, росія підірвала бомбу масового екологічного ураження. Думку гаранта розділяють екологи, які називають руйнування греблі Каховської ГЕС — екоцидом. Уже зараз стає зрозуміло, що екосистема регіону зазнала незворотних змін. Чим  загрожує підрив дамби і що буде далі ми поцікавились у голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Тимочко

 Головні наслідки підриву Каховського водосховища

Фото: Getty Images 

Оцінити масштаби руйнувань на Каховській ГЕС і подальші втрати поки що дуже складно, але для подолання наслідків цієї техногенної катастрофи знадобиться не менше десятиліття. Швидке зникнення води у водосховищі площею понад 2 тисячі кілометрів квадратних призвело до загибелі великої кількості риби, безхребетних, молюсків, ракоподібних та рідкісних тварин, які жили на цих територіях.

Може відбутися зміна мікроклімату регіону — Україна ризикує отримати нову пустелю з усіма наслідками у вигляді зменшення опадів, пилових бур та підвищення температури. А затоплення сміттєзвалищ та масова загибель тварин і риб може призвести до активізації збудників інфекцій. Рівень водосховища спадає.

Сьогодні вже відмітка менше, ніж 13 метрів. Зазначу, що відмітка нормального підпірного рівня Каховського водосховища становить 16 м, рівня навігаційної можливості – 14 м, мертвого об'єму – 12,7 м.

Екосистема Каховського водосховища і русла Дніпра

Більша частина дна Каховського водосховища під впливом сонячного проміння висохне. Дніпро не зможе відновиться у тій долині, що затоплювалася під час будівництві Каховської ГЕС. Ці території будуть вкриті мулами із токсичними речовинами, що осідали на дно водосховища під час тривалого періоду експлуатації водосховища.

Фото: Getty Images

Не закріплені рослинністю донні відклади будуть вимиватися дощами, а при висиханні можуть стати джерелом пилових бур. Штучна екосистема водосховища і її біота будуть втрачені, проте відсутність греблі дасть змогу відновити існування рідкісних видів риб у Дніпрі, зокрема осетрових.

 Проблема питної води й загроза епідемій

Фото: Getty Images 

Приблизно 880 тисяч населення втратили доступ до централізованого водопостачання, що створює безпосередню загрозу їхньому життю та здоров'ю. Падіння рівня води у водосховищі зупинило помпи, що качають воду до міст, розташованих поблизу Дніпра. Найбільший серед них — Кривий Ріг. Водозабірні станції качають воду з Дніпра за десятки кілометрів від міста. Вони подають воду для 70 % його населення.

Фото: Getty Images 

Повністю від води з Каховського водосховища залежить прибережне місто Нікополь, зокрема два його великі підприємства: трубний та феросплавний заводи. Усі містечка та селища навколо цих двох міст теж пов'язані з Каховським водосховищем. Після підриву Каховської ГЕС влада Нікополя закликала місцевих жителів зробити запаси води і люди почали заповнювати всі можливі ємності.

Фото: Getty Images 

Через це тиск у трубах став меншим, проте вода не зникне. Якщо ґрунтові води використовуються для водопостачання, то це пряма загроза населенню. Вони не так швидко відновлюються, як поверхневі в річкових системах. Контроль за епідемічною ситуацією в підтоплених районах Херсона та області проводиться щоденно. Постійно моніторять стан питної води у водогоні, свердловинах та колодязях, а також з поверхневих водойм.

Про зміну сільськогосподарської спеціалізації регіону

Внаслідок підриву дамби було затоплено близько 10 тисяч гектарів сільськогосподарських земель на правому березі Херсонської області та 20–30 тисяч гектарів — на окупованому лівому. Техногенна катастрофа зупинить водопостачання 31 системи зрошення полів Дніпропетровської, Херсонської та Запорізької областей. 92 % зрошувальних систем в Херсонській області втрачено. Постраждали сотні фермерських господарств.

Близько 70 % систем втратила Запорізька область. Херсонська область має одну з найбільших площ сільськогосподарських угідь: близько двох мільйонів. З них 85% — це рілля, що потребує постійного зрошення. Південь України потребує нових "зелених" методів ведення сільського господарства, що забезпечило б зрошення з мінімальними втратами води.

До чого готуватись іншим регіонам?

Північніше Каховської греблі рівень Дніпра знизиться. Але водозабори не будуть досягати цього основного русла. Тому доведеться для більших міст терміново робити водозабори. Також буде необхідно змінити інфраструктуру, що пов'язана з функціонуванням водосховища (система водопостачання, система охолодження атомної і теплової станцій).

За який час можливе повернення людей?

Фото: Getty Images 

Це надзвичайно складне питання, яке залежить від стану забруднення навколишнього середовища, яке необхідно комплексно оцінити, а це потребуватиме часу. Експерти Екологічної ліги закликають людей не купувати річкову рибу на стихійних ринках, оскільки її можуть везти з регіонів, де зафіксували мор риби через руйнування Каховської ГЕС. Її вживання загрожує тяжкими захворюваннями.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_1490.JPG - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації