0:00/0:00

"Креативники кращих агенцій", — Ілля Янков про те, як працює Yankov Club

"Креативники кращих агенцій", — Ілля Янков про те, як працює Yankov Club Ілля Янков, засновник Yankov Club. Фото: архів Yankov Club

Пам’ятаєш здивовану корівку й слоган про те, що їсти тварин дивно? А квіткові дріпи, натхнені українськими мотивами? Усе це — креативна реклама від Yankov Club. 

Про те, як працює спільнота, її унікальний формат і секрети створення "гучної" реклами розповів засновник проєкту Ілля Янков — креативник із шаленими ідеями, 10-річним досвідом і перемогою на "Каннських левах". 

Учасники Yankov Club. Фото: архів Yankov Club.

Про заснування, сенси й роботу Yankov Club

Yankov Club — пазл, що складається разом для кожного проєкту. Чому ти обрав саме такий формат, а не бюро чи агенцію? І як він показує себе на практиці?

Yankov Club з’явився в результаті мого небажання запускати ще одну агенцію. 8 років я пропрацював у топових компаніях і добре розумію, як працює креатив, реклама, PR та суміжні формати. Але ця бюрократичність, обмеженість та й загалом атмосфера — вже не заряджають. Це не лише мій особистий досвід, а й спостереження за ринком у 2025 році. 

Все більше творців хочуть бути незалежними — самостійно обирати проєкти, графік, навантаження, клієнтів, команду й гонорар.

0 / 0

Я просто хотів далі робити класні речі з друзями. Хотів вечірки, одяг, реп, знімати кліпи, готувати сендвічі, крутити платівки. Створювати щось разом, як і раніше. І дати їм легальний спосіб це робити. А собі — усвідомлення, що готовий інвестувати в розвиток ком’юніті свій час, гроші та емоції.

А якими є частини цього пазлу? Опиши найважливіші якості учасника клубу. І як ти обираєш, кого залучити до проєкту?

Я виділяю три типи "клаберів" — учасників клубу: фул тайм, парт тайм і по-проєктні. Перші дозволяють нам працювати не тільки для клієнтів, а й для себе, отримуючи місячну зарплату. А по-проєктні долучаються до окремих клієнтських або внутрішніх ініціатив. 

Наразі в закритому чаті Yankov Club — 44 клабери. Це спеціалісти, з якими я мав позитивний досвід роботи за останні 10 років. А ще —  кілька моїх студентів із KAMA. Саме так і можна потрапити в Yankov Club: через позитивний досвід роботи чи спілкування зі мною.

Наш старший копірайтер Артем придумав для нас слоган — "креативники кращих агенцій". І він точно передає суть. Під кожен проєкт я, як куратор, відбираю клаберів із нашої бази. Дивлюсь на нішу клієнта, його психотип — і збираю команду. 

Індивідуальний підхід — не просто текст у блоці "цінності", а реальна частина продукту Yankov Club.

Про рекламу, її створення й кейси Yankov Club

Здається, що в рекламі все просто: запит — ідея — реалізація. Як це працює насправді, і без чого не вдасться створити хорошу креативну рекламу?

Щоб вийшла класна креативна реклама, має зійтись дуже багато факторів. Головне — якість брифу. Як клієнт розуміє свої цілі та задачі. Як креативна команда зчитує його очікування. Як вона може придумати ідею — і довести її до якісної фінальної реалізації.

Тому висновок простий: без синергії між клієнтом і креативною командою не буде "бенгера" — гучної, справжньої комунікаційної штуки.

Хто й за що відповідає під час її створення? Як знайти своє місце в рекламі?

Під час створення креативної реклами зазвичай працює стратег і креативна пара під керівництвом креативного директора. Стратег глибоко занурюється в контекст бізнесу, бренду, аудиторії, ринку й конкурентів. Його задача — звузити комунікативну рамку, щоб точніше потрапити в серця людей. Потім він брифує креативну пару на стратегію майбутньої комунікації.

Креативна пара — це зазвичай артдиректор і копірайтер. Саме артдиректор, а не дизайнер. Той, хто вміє робити і брендинг, і рекламу на високому рівні (таких мало). У нашій бульбашці навіть є мем: всі шукають артдиректора. А дехто вже років десять — і досі не знайшов.

Бекстейдж зі зйомок одного з проєктів Yankov Club. Фото: архів Yankov Club.

Копірайтер придумує ідеї, слогани й сценарії роликів. Разом з артдиректором вони шукають перлини сенсів, а потім приносять ідеї на рев’ю.

Креативний директор обирає сильніше, пояснює, як і навіщо докрутити. Разом — презентація клієнту. І далі — по колу. Аж до: "Ура! Наші ролики в ефірі!" або "Ура! Ми виграли "Каннського лева".

Який кейс став знаковим для Yankov Club і чому?

Yankov Club було засновано 8 грудня 2023 року. Минуло півтора року. За цей час ми реалізували понад 30 проєктів у сфері бренд-стратегії, креативної реклами, айдентики та дизайн-систем. 

Найзнаковіший — соціальний ролик для медичної мережі "Добробут" — "Продовжуй життя". Це наш перший ролик, знятий із крутим продакшеном Limelite. Ми доволі придумали ідею й затвердили її з клієнтом. 

0 / 0

В результаті ролик взяли на телебачення за соціальними квотами (безплатно), а також показують у кінотеатрах і на відеобордах. І ще — отримали запит на іншу соціальну рекламу, де ролик "Добробуту" став референсом у брифі. Це приємно.

А який проєкт запам’ятався найбільше саме тобі: що це було, як створювали й чому він має особливе значення?

Тут би я назвав мерч для бару "КиївГаз" — GASTREET menu. Проєкт показує Yankov Club якнайкраще. Креативники з родзинкою. Стріт-реп-стайл. Гумор. Такі, які ми є. 

0 / 0

Розкажи про стратегії, маркетингові правила й брейншторми, які використовуєте в Yankov Club.

Розкажу кілька секретиків. Бо ж усього не розкажеш — я до цього десять років йшов. Погнали.

Правило брейншторму — не казати "ні". Не оцінювати ідеї під час шторму. Можна тільки: "Клас! А що якщо…" — і добивати думку колеги.

Коли робимо неймінг — тестуємо на запам’ятовуваність із цільовою аудиторією. Показуємо десять назв. Відволікаємо на хвилину. Просимо згадати. Які згадують частіше — ті сильніші.

Будуємо ідеї на сильних правдах. І шукаємо найоригінальніше поєднання правди бренду, продукту, людини й контексту.

Що ти ніколи не зробиш у рекламі, навіть якщо це "працює"?

Не буду брехати. Не буду брати акторів, які розказують, як їм класно користуватись продуктом, і видавати їх за реальних покупців. Не буду робити сексистську рекламу.

Не буду казати, що залишилось всього п’ять штук, коли на складі ще п’ятдесят тисяч. Не буду приймати слогани з "більше, ніж" — навіть якщо це працює.

Хотів би сказати, що не буду використовувати натяки на секс у рекламі.
Але вже грішив: "Всім лизати Геркулес", Nature Lover WWF.

А яка ідея здавалася ризикованою, проте спрацювала на 100%?

Напевно, "ЇСТИ ТВАРИН — ДИВНО" для Eat Me At — рослинного м’яса — найгостріший з наших меседжів. Це агресивний посил, і ми розуміли: реакція може бути неочікуваною.

Але в результаті — рекорд по органіці в Instagram-акаунті бренду. І 96% коментарів з респектом.

Як потрапити в Yankov Club, якщо хочеш створювати класну рекламу в класній команді?

Треба дружити з нами, ходити на наші заходи, бути класною людиною. Проявляти себе не тільки в роботі, а й просто так. І от так ти опинишся в Yankov Club.

Учасники Yankov Club. Фото: архів Yankov Club.

Про Київ, натхнення й рекламу столиці

Розкажи про своє улюблене місце у Києві.

Поки думав, що відповісти, запитав у клаберів, де я буваю найчастіше. В один голос сказали: "МАЙСТЕРНЯ!"

Це майстерня Yankov Club на Золотих. Наш гараж, творча лабораторія й офіс одночасно. Тут склад речей, тут ми фарбуємо, носимо, знімаємо. Тут грін скрін і софтбокс. Плейстейшн і мінібаскетбольний корт.

Масйтерня Yankov Club. Фото: архів Yankov Club.

Я живу поруч — за 5 хвилин звідси. Напевно, тому майстерня — моє улюблене місце в Києві. Ці квадратні метри на Золотих для мене особливі.

Якби ти робив рекламу для Києва, якою б вона була?

Це був би ролик на півтори години — від першого обличчя старого каштана. Він би показав нам життя, що проходить перед його гілками. Хто вишкрябує ініціали на корі. Хто зриває перший квіт каштану, щоб подарувати продавчині з кіоску.

От такою я бачу рекламу Києва. Знімаємо?

Читай також: Коли покоління не стикаються: війна, TikTok і культурна прірва майбутнього. Колонка Михайла Ясинського.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації