Медичний канабіс: експерт про міфи, користь і способи вживання
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про легалізацію медичного канабісу.
Ми поспілкувалися з експертом, який відповів нам на всі важливі запитання, що стосуються цього рішення.
Чим відрізняється медичний канабіс від звичайного?
Медичний канабіс, також відомий як медична марихуана, відрізняється від звичайного канабісу наступними аспектами:
• Ціль: медичний канабіс використовується з медичною метою для лікування або полегшення симптомів різних клінічних станів. Звичайний канабіс у більшості випадків вживають із рекреаційною метою.
• Склад і співвідношення каннабіноїдів у сортах канабісу: медичний канабіс часто містить високі рівні канабіноїду CBD (канабідіолу), який має потенційні медичні властивості, але низькі рівні психоактивного канабіноїду THC (тетрагідроканабінолу). Звичайний канабіс має значно вищий вміст THC, що викликає психоактивні ефекти. Водночас варто зазначити, що THC також має певну лікувальну цінність. Ботанічно-медичний та звичайний канабіс — це одна рослина.
• Доступність та легальність: у різних країнах та юрисдикціях законодавство щодо медичного канабісу може варіюватися. У деяких місцях медичний канабіс легально доступний для пацієнтів, які отримали медичний рецепт, а звичайний канабіс може бути незаконним або регульованим.
• Способи вживання: медичний канабіс може бути доступним у формі таблеток, капсул, масел, екстрактів або інгаляцій. Звичайний канабіс зазвичай курять.
Який досвід мають інші країни в легалізації медичного канабісу?
Канада легалізувала медичний канабіс у 2001 році: дозволена самостійна культивація. У Нідерландах медканабіс — із 2000 року: держава має монополію. Ізраїль використовує медканабіс з 1992 року: держава видає ліцензії виробникам і лікарям.
У США законодавство щодо медичного канабісу різниться залежно від штату. Національна влада не легалізувала канабіс на федеральному рівні, але вже більшість штатів ухвалили закони, що дозволяють вживання медичного канабісу за певних умов.
Розкажіть про найвідоміші міфи щодо медичного канабісу.
Міф. Медичний канабіс є чудодійним засобом від сотень хвороб.
Факт. Медичний канабіс може бути корисним для лікування деяких станів та полегшення симптомів. Але він підходить не всім і не від усього.
Використання медичного канабісу має базуватися на результатах наукових досліджень, відбуватися під наглядом лікарів та враховувати індивідуальні потреби і особливості пацієнта. Також слід розглядати протипоказання до застосування медичного канабісу, як-от наявність психотичних розладів.
Міф. Медичний канабіс — це наркотик.
Факт. Канабіс містить сотні активних сполук, деякі з них мають психоактивні ефекти. Але канабіс не чинить наркотичної дії, як морфій, героїн та інші опіати. Канабіноїди — це окремий клас психоактивних речовин.
Міф. Медичний канабіс викликає залежність.
Факт. Хоча можливість розвитку психологічної залежності від канабісу існує, ризик значно менший, ніж у випадках з опіатами, стимуляторами, алкоголем тощо. Фізична залежність від канабісу також дуже рідкісна. Однак особам з ризиком зловживання наркотиками слід вживати медичний канабіс під наглядом фахівців.
Як виробляється медичний канабіс?
Медичний канабіс виробляється з рослини Cannabis sativa або Cannabis indica. Залежно від потреб і законодавства країни, в якій вирощується медичний канабіс, він може бути доступним у різних формах.
Перерахую декілька з них.
Суцвіття — найпоширеніший вид медичного канабісу. Сушені суцвіття містять канабіноїди, такі як THC і CBD, що мають медичні властивості.
Екстракти — медичний канабіс може бути виготовлений у формі екстрактів. Це концентровані речовини, що витягують із суцвіть канабісу. Екстракти можуть бути рідкими (масла, тинктури), у вигляді пасти або твердими. Екстракти зазвичай мають стандартизований вміст тих чи інших канабіноїдів.
Капсули або таблетки — деякі виробники медичного канабісу пропонують його у формі капсул або таблеток, що містять певну дозу каннабіноїдів.
Кому допомагає медичний канабіс?
Медичний канабіс може застосовуватись при різних порушеннях, зокрема у наступних випадках.
Контроль болю: медичний канабіс може бути корисним для полегшення болю внаслідок хронічних захворювань, раку, невропатичного болю, ревматоїдного артриту та інших станів.
Зниження запалення: деякі хвороби, як-от запальні захворювання кишківника (наприклад, хвороба Крона, виразковий коліт), розсіяний склероз, артрит, можуть супроводжуватися запаленням. Медичний канабіс здатен впливати на запальний процес.
Контроль нудоти та підвищення апетиту: медичний канабіс може бути корисним при лікуванні нудоти та втрати апетиту, особливо при хімієтерапії раку, СНІДі.
Лікування епілепсії: деякі види епілепсії, особливо у дітей, можуть бути контрольованими за допомогою медичного канабісу, зокрема препаратів, що містять високі рівні канабідіолу (CBD).
Психічні розлади: деякі дослідження показують, що медичний канабіс може бути корисним для полегшення симптомів психічних розладів, таких як депресія, тривожні розлади, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) та низки інших.
Як медичний канабіс допоможе реабілітації військових?
Військова служба пов'язана з вищим за середній ризиком виникнення різних порушень здоров'я та клінічних станів — зокрема, болів, стрес-асоційованих психічних розладів тощо. Канабіс часто є ефективнішим та безпечнішим засобом покращення стану здоров'я або якості життя, ніж інші наявні засоби. В окремих випадках альтернатив канабісу немає.
Чому алкоголь легалізований, а марихуана — ні?
Питання щодо легального статусу алкоголю та марихуани складне та залежить від комплексу культурних, історичних, політичних, медичних і правових чинників. Якщо пояснювати спрощено, алкоголь є легальним, а марихуана тільки набуває легального статусу в західному світі, в тому числі в Україні, бо так склалось історично і культурно. З точки зору шкоди алкоголь є більш шкідливою психоактивною речовиною.
До яких "підводних каменів" варто підготуватися в разі легалізації канабісу?
Варто бути готовими до того, що вживання канабісу після легалізації загалом буде вищим. Зокрема, це буде пов'язано як просто з появою офіційної статистики, так і з більшою доступністю речовини. Водночас рівень саме проблемного вживання канабісу має зменшитись, особливо при правильній політиці регулювання обігу та впровадженні політики зменшення шкоди.
Матеріал підготовлено за підтримки редакторки сайту drugstore.org.ua Юлії Панченко.