Наталія Синєпупова: "Сьогодні графічний дизайнер може реалізуватися в будь-якому бажаному напрямі"
Однією з менторок грантової програми для молодих митців "Ти та Київ" стала візіонерка, розробниця навчальної методології з графічного дизайну та візуальних комунікацій, дослідниця дизайн-систем Наталія Синєпупова. Ми поговорили з Наталією про те, як досягти успіху у сфері графічного дизайну та які скіли для цього потрібно розвивати.
Наталія Синєпупова заснувала та очолює School of Visual Communication (SVC) — першу в Україні професійну школу графічного дизайну, нових медіа та мистецтв.
З 2006 року заклад розвиває власну методологію навчання. На курсі Intro новачки ознайомлюються з азами професії. Навчання можна продовжити на курсі Basic та розвинути навички до рівня Junior/Middle. А далі — пройти курс Pro й стати Senior.
В екосистемі SVC: професійне медіа SEEE; дизайн-студія meta²; Школа Менторів; рекрутинг-сервіс #людинересурс; експериментальна майстерня з композиції.
Наталіє, в яких напрямах нині може реалізуватися графічний дизайнер?
Графічний дизайн — основа будь-якого дизайну. Якщо дизайнери одразу йдуть на роботу без цього підмуру — це завжди помітно за їхніми поверховими творчими рішеннями. Брак базових знань та навичок не компенсує жодна інша спеціалізація (веб- чи то моушн-дизайн). Але часи, коли графічний дизайнер займався лише графічним дизайном або працював у рекламі, позаду. Сьогодні дизайнер може реалізуватися в будь-якому бажаному напрямі: від диджитал-арту до генеративного дизайну, від моушн-дизайну до брендингу та стратегій.
Як початківцю обрати свій творчий напрям та не помилитися з вибором?
Зрозуміти, що вхід до професії легкий, а ціна помилки невисока. Треба "скуштувати" все, як на шведському столі. Не сподобався напрям? Завжди є інший! І, на відміну від інших професій, ви не гаєте час, бо дизайн — це галузь комплексна й мультидисциплінарна. Що більш різнопланові ваші знання та навички, то складніші проєкти можна буде реалізувати.
Які професійні навички слід розвивати тим, хто бажає працювати в цій креативній галузі?
Передусім ті, що стосуються розуміння та вміння будувати візуальні комунікації. Нині все довкола нас — комунікація. А дизайн — це не просто оформлення, а створення нового споживчого та глядацького досвіду: реакцій, вражень та бажань людей. Це колись дизайнер був просто візуалізатором. Сьогодні ж він допомагає компаніям, брендам та звичайним людям вирішувати безліч проблем. Дизайнер формує чіткі меседжі — візуальні послання, які спонукають людей до певних практичних дій: і в реальному світі, і в цифровому комунікативному просторі.
Ключові навички, які ми розвиваємо в студентах School of Visual Communication (SVC) — це вміння працювати зі своїм мозком. Бо творче мислення — головний інструмент задля вирішення будь-яких робочих завдань. За перші п'ять років дизайнер має опанувати сотні навичок із 50 ключових дизайнерських дисциплін, отож навчання буде дуже насиченим.
Фото: School of Visual Communication
А щодо soft skills? Які особисті риси знадобляться у творчій царині?
Якщо людина не хоче пасти задніх у будь-якій галузі, слід розвивати асертивність — здатність відстоювати власну думку та реагувати на критику. Не залежати від зовнішніх чинників та оцінок, а вміти самостійно регулювати свою поведінку та відповідати за неї — це суперкорисне вміння.
На другому місці самоактуалізація — звичка постійно тримати в тонусі власне "Я". Дизайнер має відповісти самому собі на питання: "Хто я? Куди прямую? Навіщо мені це все?" Найвищий пілотаж — це міркування штибу: "А що дизайн і суспільство набудуть із моїм приходом у професію?" Але зазвичай початківці застрягають на першому (усміхається).
Фото: School of Visual Communication
А ще в пригоді стане системне та конструктивне мислення. Воно дає змогу повсюдно бачити причинно-наслідкові зв'язки, а в роботі розв'язувати будь-які проблеми. На відміну від мистецтва, дизайн має насамперед прикладну цінність — він завжди вирішує низку завдань.
Скільки часу триває навчання на графічного дизайнера?
Якщо хтось мріє стати дизайнером, то має збагнути: навчатися треба все життя. Графічний дизайн та візуальні комунікації розвиваються вкрай динамічно: не встиг засвоїти пакети Adobe, композицію та шрифтовий дизайн — аж тут набивається в помічники штучний інтелект. Ось я опановую композицію вже понад 20 років — настільки це глибока дисципліна.
Наталія Синєпупова презентує свою книжку "Композиція: тотальний контроль"
Яку помилку найчастіше роблять дизайнери-початківці під час навчання?
Найпопулярніша хиба — це непродуктивне мислення, коли початківці надміру покладаються на Photoshop, Illustrator, After Effects й інші технічні програми. Так, вони допомагають у візуалізації — але ж ми не машини для малювання картинок. Наше надзавдання — це не "Як мені це зробити?", а "Що я маю зробити? Для кого? Навіщо?" За такого підходу інструменти — річ другорядна, їх підібрати якраз нескладно.
Як уникати цих помилок?
На початковому етапі без помилок ніяк. Але їх не треба боятися: мудро осмислювати власні помилки — це шлях до інновацій. Ось у чому наша перевага перед ШІ. Його сила — це алгоритми. Але штучний інтелект не здатен творчо переосмислити завдання, бути нелінійним. А людина може. І за правильного підходу дизайнер знайде, можливо, парадоксальне, "помилкове", але таке потрібне рішення.
Ну, а щоб помилок було менше, а корисних знань більше, потрібно вчитися в таких школах як SVC (усміхається). Ми вчимо бути системними: з професійним світоглядом, комплексними методами й інструментами. З кожною новою програмою дизайнер буде поглиблювати та розширювати свою систему професійних скілів, адже ми побудували для його навчання модульний дизайн-конструктор, де кожне знання або вміння доповнює одне одного.
Як краще оформити творче портфоліо, де його зберігати, та в якому вигляді надавати тим, хто зацікавлений у співпраці?
Портфоліо дизайнера — це його обличчя, дзеркало талантів та амбіцій, а зовсім не сміттєзвалище всіх його доробків. Щоб вигідно себе представити, вистачить і 5–7 проєктів. На їх основі артдиректор вирішить, чи співпрацювати з вами, чи запросити когось іще. І не варто складати всі яйця в один кошик! 80% портфоліо мають презентувати проєкти, які цікаві замовникам. А 20% — креатив, створений самостійно і не заради грошей. Якщо не показувати цих пікових точок "можу/хочу" — як тоді світ дізнається про твої можливості та мрії?
Як артдиректорка та членкиня журі творчих конкурсів, я оцінюю різні доробки. І поки що українські дизайнери дбають про власне портфоліо не так, як іноземці, які створюють персональні сайти з проєктами. У нас же роботи здебільшого публікують на Behance — це професійний майданчик, де спільнота може відзначати найкращі кейси та підвищувати рейтинги авторів. А дехто завантажує свої роботи на Pinterest, або перетворює сторінку в соцмережах на вітрину. Усе залежить від того, наскільки дизайнер піклується про особистий бренд.
А як дизайнеру слід розвивати особистий бренд, щоб клієнти замовляли творчі послуги саме у нього?
Розкручений дизайнер не лише виділяється з натовпу. Він заробляє більше, отримує цікавіші проєкти, працює з найкращими фахівцями галузі. Особистий бренд — це труд на роки, проте він дає конкурентоспроможність. Тож варто бодай відвідати курс із побудови особистого бренду: він за тиждень дасть базовий чеклист, за яким уже можна крокувати самостійно. Це буде набагато швидше, ніж блукати навпомацки.
І так у всьому! Дизайн — це про дорослий світогляд і вміння брати на себе відповідальність. Це крута професія, яка дає тобі змогу бути собою та допомагати іншим. Зростати над собою та вдосконалювати все те, що ти назвеш своїм. Адже ти — творець!
Щоб дізнатися детальніше про етапи грантової програми для молодих митців "Ти та Київ" та подати заявку, переходь за посиланням.