Поштові марки України сьогодні: зброя, гумор і Залужний
Раніше Укрпошта випускала поштові марки за тематичним планом. Пам’ятаю, що він детально розроблявся на рік вперед! Відступала від цього плану Укрпошта дуже рідко. Крім того, діяло правило: не розміщувати на поштових мініатюрах живих людей (поодинокі виключення можна на пальцях однієї руки перерахувати). Однак почалося повномасштабне вторгнення і ситуація докорінно змінилася. Про те як і в яких умовах народжуються українські поштові марки сьогодні ми поспілкувались з очільницею Управління філателістичної продукції Укрпошти Наталією Мухіною.
До і після 24-го
"Ви все вірно сказали. До 24 лютого 2022 року Укрпошта випускала поштові марки за чіткими правилами. Проте ці правила придумали не ми — вони є сталими для усіх поштових адміністрацій. Це завчасно підготовлений тематичний план (з урахуванням усіх знакових ювілейних дат певного року). Це редакційно-художня рада, яка уповноважена приймати рішення щодо тематики випуску марок та їх ескізів. Тобто працював чіткий регламент… Такий підхід був доволі надійним і зручним: художники мали достатньо часу на розробку ескізів, час на доопрацювання. Проте після 24-го ця система виявилася недієздатною".
Поштова марка "Русскій воєнний корабль, іді … !"
"Усе почалося з поштової марки "Русcкій воєнний корабль, іді…!", яка не вписувалася в жоден усталений раніше канон. Починаючи з назви, і закінчуючи сюжетом. До того ж за міжнародними філателістичними правилами цієї марки просто могло б і не бути. Насамперед через етичні норми. Це марка-нонсенс, марка-легенда, марка-рекордсмен! І коли її ідея зародилась у нашої команди, то я, відверто кажучи, спочатку була проти. Я ж виховувалась на класичних канонах філателії, а тут таке... Мені подобалась сама фраза "Русскій воєнний корабль, іді …!", її сила і безкомпромісність, але так, щоб відтворити це на поштовій марці… Ні, тоді це здавалося нереальним.
Свої сумніви та застереження я виклала нашому гендиректорові (зокрема, що марку можуть просто не зареєструвати у Всесвітньому поштовому союзі — і тоді вона втратить головне — функцію знака оплати та залишиться кольоровим папірчиком), проте він вирішив ризикнути. Робота над маркою відбувалася в надскладних умовах — у майже оточеному Києві, з обмеженим людським ресурсом і невідомим майбутнім".
Автор марки — художник Борис Грох. Той самий Грох, що випустив відому роботу: Лукашенко із закривавленим обличчям та гострими зубами. Наклад марки: 1 000 000 прим. Для порівняння: після неймовірного успіху поштової марки "…іді.." на вимогу громадськості Укрпошта випустила "сиквел" марки — "Русскій воєнний корабль… ВСЬО!" — неймовірним за сьогоднішніми мірками накладом — 5 млн примірників!
Відмова від планів
Після виходу першої марки воєнного часу ми остаточно зрозуміли, що треба відмовлятися від реалізації анонсованих довоєнних планів, які на час війни втратили усі сенси, і починати працювати по-новому: тримати руку на пульсі подій і оперативно на них реагувати, дозволяючи собі іноді навіть робити передбачення…
Узагалі увесь 2022-й філателістичний рік був нестандартним. Сюжети для майбутніх випусків ми шукали в різний спосіб: піддивлялись за авторами у соцмережах, проводили відкриті конкурси як тематик, так і ескізів. Здебільшого авторами торішніх поштових мініатюр стали митці, які до цього не мали справ з марками, і навіть не завжди були професіоналами. Минулого року для українських поштових марок навіть діти малювали! У випусках стало більше гумору, сарказму та символізму".
Зрозуміло, що оперативні плани випуску поштової продукції все ж таки існують. Бо зовсім без них — ніяк. Йдеться про так звані внутрішні робочі розробки — розраховані на місяць вперед, максимум — на два.
Залужний та поштові марки
"Нарешті всі пересвідчились, що поштові марки — це не тільки вагома стаття доходів Укрпошти, а й потужна зброя проти ворога (влучна та безжальна) та мотиватор для нас, українців! Це — інструмент морального знищення ворога та піднесення нашого бойового духу. Так, після вибуху на Кримському мосту, який призвів до його часткової руйнації, ми відреагували, представивши ескізи на цю тему. Херсон ще не було звільнено, а ми вже готували до цієї події поштову марку із кавуном, розробку якої тримали в секреті.
Ось що таке поштові марки України воєнного часу! Не дарма наші марки є у колекціях головнокомандувача Валерія Залужного та головного розвідника Кирила Буданова, які у найвідповідальніших випусках ставали нашими експертами.
Автор поштової марки "Херсон — це Україна"!" — запорізький художник Андрій Сагач. Він надіслав свою роботу на один з конкурсів Укрпошти, після чого отримав від поштового відомства пропозицію щодо співпраці у випуску, присвяченому Херсону.
Автор поштової марки "Кримський міст на біс"!(наклад 2 100 000 прим.) – художник Юрій Шаповал. Показово, що його картина "Дівчинка з птахою" прикрашає головний офіс військової компанії "Baykar" — тієї самої, що випускає святі "Байрактари"!
Зворотний бік нового підходу
"Коли ми стали працювати по-новому, то це викликало певне невдоволення у досвідчених філателістів. Адже іноді обставини змушували нас порушувати сталі правила гри. Змінилися і терміни роботи над поштовим випуском, так само як змінився і ритм нашого з вами життя. Якщо раніше на розробку нової поштової марки ми витрачали 2-3 місяці, а інколи і пів року, то сьогодні ми можемо бути обмежені місяцем — від ідеї до виготовлення. Приблизно так і було з маркою з першим кораблем. Обставини змушують нас бути надзвичайно мобільними. Проте за цим стоять великі ризики: ризики помилок, неточностей…. Ми маємо бути дуже обережними, бо, як я сказала, поштові марки — це зброя. А зброя потребує обережного поводження, щоб не нашкодити, в першу чергу, собі. Сьогоднішні українські поштові марки — це справжній літопис нашого шляху до довгоочікуваної Перемоги".
Kalush Orchestra як виняток
"Щоб не було ніяких маніпуляцій, тиску і зловживань, існує правило міжнародної філателії: не розміщувати на поштових марках живих людей. Проте час від часу для артистів, спортсменів робляться певні виключення. Саме так було із поштовими випусками з братами Кличками, Русланою та Джамалою. У цьому році правило також порушили – щоб відзначити перемогу українського гурту "Kalush Orchestra" на Євробаченні-2022.
Наклад поштової марки "Kalush Orchestra" 780 000 прим. Марка була введена в обіг 10 квітня 2023 року.
"Некласичні" художники
"До війни ми мали певний пул художників, які розуміли, що таке поштова марка, розуміли специфіку поштової мініатюри. Починаючи з минулого року ми все частіше звертаємося до нових у філателістичному середовищі імен. Чому так відбувається? За моїми спостереженнями, молоді ілюстратори оперативніше реагують на події і є сміливішими у своїх творчих проєктах. Мало хто з них про це знає, але ми підписані на соціальні сторінки багатьох ілюстраторів та митців України і чекаємо на створення тієї самої роботи, щоб зробити пропозицію відтворити це на поштових марках України. Нам хочеться відкривати нові імена, як для внутрішньої, так і міжнародної аудиторій, адже до українських поштових марок наразі прикута увага усього світу. Проте це не значить, що ми не працюємо з нашими "класиками". Варто лише нагадати про випуски "Щедрик" Миколая Кочубея та "Слава Силам оборони і безпеки України! Гвардія наступу" Олександра Охапкіна".
Зверніть увагу на поштовий блок Олександра Ігоровича. Художник — майстер хатньої ікони і це наклало професійний відбиток на його роботу. Недарма критики від мистецтва називають творчість Охапкіна "релігійною поезією у фарбах".