Цінуй своє здоров'я. Що треба знати про лікування раку шийки матки

Цінуй своє здоров'я. Що треба знати про лікування раку шийки матки Роман Ісмаілов. Фото: пресцентр Медичної мережі "Добробут"

Рак шийки матки – захворювання жіночих репродуктивних органів. За статистикою, злоякісна патологія, яка виникає у ділянці шийки матки, – одне з найпоширеніших онкогінекологічних захворювань на сьогодні. Цей вид раку посідає четверте місце серед причин смертності – після раку шлунку, раку органів дихання та раку шкіри.

Ми поговорили з одним із провідних фахівців Медичної мережі "Добробут" Романом Ісмаіловим про лікування раку шийки матки, вакцинацію проти вірусу папіломи людини та контрацепцію.

Про рак шийки матки

Рак шийки матки посідає друге місце після раку ендометрія (тіла матки). За останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, це 600 тисяч нових випадків щороку та понад 280 тисяч летальних випадків на рік. Є й такі статистичні дані: що дві хвилини одна жінка у світі помирає від раку шийки матки.

У 2019 році було опубліковано цікаву статтю в престижному медичному виданні The Lancet. Один з її авторів писав, що рак шийки матки – це не патологія минулого, а хвороба бідності. Це засвідчує той факт, що понад 70% всіх захворювань та смертності від раку шийки матки припадає на країни з низьким рівнем доходів. На жаль, Україна також належить до них.

Про причини розвитку

Основною причиною є вірус папіломи людини (ВПЛ). У 2008 році німецький учений та фізіолог Гаральд цур Гавзен отримав Нобелівську премію з фізіології та медицини. Він довів у своєму дослідженні, що саме ВПЛ викликає рак шийки матки.

Фото: пресцентр "Добробут"
Фото: пресцентр Медичної мережі "Добробут"

Про чинники ризику

  • ранній початок статевого життя;
  • часта зміна статевих партнерів;
  • куріння;
  • імуносупресія у жінок;
  • інфікованість ВІЛ;
  • захворювання, що передаються статевим шляхом;
  • відмова від застосування бар'єрних методів контрацепції.

Саме собою інфікування ВПЛ не є захворюванням. Однак віддаленим наслідком зараження можуть стати передракові або передпухлинні диспластичні процеси на шийці матки. Якщо не лікувати та не проводити вторинну профілактику – це може призвести до раку.

Про аналізи для запобігання раку шийки матки

  1. ПАП-тест, або тест Папаніколау – цитологічне дослідження з фарбуванням клітинного матеріалу, взятого зі слизової шийки матки, що дає змогу вчасно виявити передракові стани.
  2. ВПЛ-тестування, що передбачає оцінювання ризику та перевірку на наявність передракових і ракових утворень у жінок, які часто можуть почуватися абсолютно здоровими й не мати симптомів захворювання.

Це аналізи першого ешелону, які варто проводити під час кожного профілактичного огляду. Якщо результати цитології або ВПЛ-тестування невтішні, то другим етапом варто провести кольпоскопічне дослідження. Тоді лікар уже розуміє повну картину та призначає необхідне лікування.

Фото: пресцентр Медичної мережі "Добробут"
Фото: пресцентр Медичної мережі "Добробут"

Про вагітність після одужання на рак шийки матки

Існують чотири стадії раку шийки матки: ранні I та II й пізні III й IV, коли про вагітність ми в принципі не говоримо. На початковій стадії хвороби можливе органозберігальне лікування, коли ми залишаємо жінці частину шийки, тіло матки й придатки. На II стадії часто видаляємо яєчники, тому що надалі є необхідність застосувати хіміопроменеве лікування. Якщо лікарі діагностують дисплазію важкого ступеня, проводиться діатермоконізація шийки матки (конусоподібне висічення патологічної ділянки), і надалі вагітність у таких жінок можлива.

Через три місяці обовʼязково повторюємо цитологію, аби впевнитися, що проблему усунено. Жінки після такого лікування входять до групи ризику з невиношування вагітності, оскільки шийка вже не виконує повною мірою свою затульну функцію під час вагітності.

Фото: пресцентр "Добробут"
Фото: пресцентр Медичної мережі "Добробут"

Але якщо йдеться про видиме пошкодження шийки матки, про збереження органу ми вже, на жаль, не говоримо. У разі дисплазії шийки легкого, середнього чи важкого ступеня органи зберігаються, шийка залишається – видаляють лише патологічно уражену ділянку.

Профілактичні заходи

Найважливіше – гінекологічні чекапи, які жінка має проходити раз на рік. Акушер-гінеколог проводить огляд на кріслі, робить ПАП-тест, ВПЛ-тестування та кольпоскопічне обстеження шийки візуально під збільшенням. Також обов'язковим є УЗД органів малого тазу, оскільки рак шийки матки – візуальний, його можна побачити.

Якщо жінці поставили діагноз "рак шийки матки", зволікати не можна. Треба одразу звертатися в спеціалізований медичний заклад, який займається онкогінекологічними захворюваннями. Звичайний лікар акушер-гінеколог, який не має спеціалізації з онкогінекології, не може та не має права лікувати таких пацієнтів. У цьому закладі має бути КТ- й МРТ-діагностика, можливість проведення надалі за потреби й хіміолікування, й променевого лікування. Також має бути мультидисциплінарна команда, яку можна залучити, як і суміжних спеціалістів, до проведення онкологічних консиліумів.

Про частоту проведення аналізів на гормони та ПАП-тесту

Американська онкологічна асоціація рекомендує починати цервікальний скринінг патологій шийки матки з 21 року. З 21 до 29 років проводити лише ПАП-тест з інтервалом раз на три роки. Цього фахові організації вважають достатнім, якщо цитологія нормальна. Якщо жінка первинно здала цитологію і в неї виявили проблему на кшталт дисплазії ASCUS, що є ураженням шийки матки, варто проводити повторну діагностику через 6-12 місяців – одразу робити ВПЛ-тестування та кольпоскопію.

У віці від 30 до 65 років проводять котестинг. У разі нормального результату його бажано повторювати раз на 5 років.

ПАП-тест рекомендовано проводити з 18 років. Це пов'язано з тим, що в нашій країні поширеним є ранній початок статевого життя, тому вітчизняні експерти радять частіше здавати цитологію.

Щодо гормонів, то тут все індивідуально. Базову гормональну панель немає потреби здавати. Тільки якщо є порушення циклу, діагностоване або під питанням безпліддя, гіперандрогенія, гіперпролактинемія, ендокринні порушення, тоді ми призначаємо гормональну панель. З мазків – бактероскопію, бакпосів, щоб виявити захворювання, що передаються статевим шляхом.

Рак шийки матки не з'являється за рік або за два – це довгий процес, для його виникнення потрібно 5-10 років.

Багато жінок вважають, що через рік після прийому у лікаря їм можуть діагностувати рак. Це неможливо. Якщо жінка здала аналізи і цитологія в нормі, за рік хвороби 100% не буде. Чи може бути дисплазія? Теоретично так, але частіше легкого ступеня, яка у 66% регресує самостійно. Чи може бути ектопія циліндричного епітелію, що раніше хибно називали ерозією шийки майки? Так, може бути. Але це не свідчить про якусь серйозну проблему, а тим паче про рак шийки матки.

Частіше ми діагностуємо рак шийки матки саме в жінок, які ще 3-5 років тому мали дисплазію, але не проходили вчасного лікування через низку причин. А з роками ця проблема переросла в рак.

Про контрацепцію та її вплив на здоровʼя жінки

Існує три типи контрацепції:

  1. Хірургічна, коли жінці лапароскопічно видаляють маткові труби. Або коли чоловіку перев'язують сім'яний канатик у лікаря-уролога. Це дає 100% ефект.
  2. Бар'єрна контрацепція – презервативи.
  3. Гормональні – імпланти, вагінальні кільця та коки – оральні контрацептиви у пігулках, які потрібно приймати щодня. Це унеможливлює вагітність більш як на 99%. Також доступний варіант – гормональна спіраль.

До приймання оральних контрацептивів є низка протипоказань:

  • у жінки не повинно бути патологій серцево-судинної системи;
  • не має бути високого кров'яного тиску;
  • у групі ризику жінки 35+, які багато курять (більше як 20 сигарет на день);
  • венозні ускладнення, що підвищують згущення крові та ризик тромбозів.

Контрацепція унеможливлює небажані й невиправдані втручання, наприклад, переривання вагітності, що тягне за собою ризики безпліддя, кровотеч тощо.

Про шляхи передавання ВПЛ 

Основний шлях зараження ВПЛ – статевий. Якщо є контакт слизових оболонок чоловіка та жінки, то пряме передавання відбувається через мікропошкодження слизової піхви та шийки (якщо, наприклад, є якісь розриви).

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_3617.jpeg - Вікторія Головач
Редакторка ТиКиїв, закохана у Київ, у його ритм та красу. Люблю розповідати про місто через голоси його мешканців.

Може бути цікаво

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені

У Києві зафіксували рекордний паводок: чи несе він загрозу місту - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Києві зафіксували рекордний паводок: чи несе він загрозу місту

У Києві відкрилася виставка, присвячена Японії - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Києві відкрилася виставка, присвячена Японії

Артем Пивоваров та таємнича Klavdia Petrivna випустили спільний трек "Барабан" - 412x412
Новини

"Редакція "ТиКиїв"

Артем Пивоваров та таємнича Klavdia Petrivna випустили спільний трек "Барабан"

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації