Тоня Ноябрьова: "Каннський кінофестиваль я відвідую у в'єтнамках"

Тоня Ноябрьова: "Каннський кінофестиваль я відвідую у в'єтнамках" Фото: facebook.com/noyabrova.tonia

Режисерка Тоня Ноябрьова не приховує, що могла б лишитися просто донькою відомого телеведучого й шоумена Іллі Ноябрьова, якби в її життя не прийшло кіно. І в них так все склалося, що повнометражний дебют Тоні — "Герой мого часу" (2018) зібрав врожай престижних українських кінонагород, а прем'єра її фільму "Ти мене любиш?" відбулася на Берлінале. До речі, стрічку вже визнали найкращим фільмом кінофестивалю Off Camera у Кракові. В українських кінотеатрах "Ти мене любиш?" з'явиться вже завтра. Тож поговорити з Тонею нам було про що.

Про що фільм "Ти мене любиш?"

До розпаду СРСР лишається близько року. Донька київського режисера Льва (Максим Михайліченко), 16-річна Кіра (Карина Химчук), дуже хоче подорослішати. Однак ті аспекти дорослого життя, з якими вона стикається, не сильно її радують. Новина про розлучення батьків викликає в дівчини бажання вкоротити собі віку. На щастя, працівник швидкої допомоги Міша (Олександр Жила) добре знає свою справу... Фільм про те, що кожен з нас у будь-якому віці хоче почути відповідь на питання: "Ти мене любиш?".

Тоню, "Ти мене любиш?" — багатостраждальна стрічка: ти ж почала знімати її ще під час ковіду…

Тоня Ноябрьова
Тоня Ноябрьова. Фото: facebook.com/noyabrova.tonia

До ковіду. В процесі знімання почався ковід, ми всі ходили в масках, щодня здавали тести, все дезінфікували, а як нарешті відзняли — за 4 дні почалася війна…

Я 25 лютого мала летіти в Тбілісі на монтаж. Продюсерка фільму Анастасія Буковська благала: "Я за власні гроші куплю тобі новий квиток, тільки лети раніше!" — "Заспокойся, — казала я, — нічого не буде". І от 24 лютого мені о 6 ранку телефонує сестра: "Тонечко, ти зібралася?". — "Анечко, — кажу, — я ж лечу до Тбілісі завтра?". — "Війна почалася!". — "Ну, почалася, але ж у мене монтаж? Я лечу до Тбілісі". — "Тоню, ти вже нікуди не летиш!".

А я живу в центрі Києва, в урядовому кварталі, мені всі стали телефонувати: "Там диверсанти, біжи!". І в мене було два варіанти, куди їхати: Тбілісі чи Буча, де було дуже багато друзів. На щастя, я все ж обрала Тбілісі.

Вирішила будь-що завершити стрічку, хоча не було ні грошей, ні можливостей: для мене це була якась рятівна мотузка.

І як з'явилися можливості й гроші?

На пітчингу Каннського кінофестивалю ми з командою фільму виграли грант від італійської компанії на кольорову корекцію, а далі я поїхала до Швеції — просто пожити. І якось в одній компанії познайомилася з головним менеджером великого шведського кінофонду, на ім'я Ентоні. І от ми знайомимось: "Хелоу, мене звуть Ентоні". — "Хелоу, мене звуть Антоніна. Це доля! Дайте грошей!". (Сміється.) Всі рухнули! Отак у нас з'явилися гроші. Хоча, звісно, якби кіно було погане, нікого б не цікавило, як там мене звуть.

Чому ти вирішила зробити кіно саме про 1990-ті? І оскільки головна героїня переживає розлучення батьків, чи ти не спиралася на власний такий досвід — хоча, коли твої батьки розлучилися, ти вже була досить доросла…

Я була доросла, але сприйняла це як дитина. Тоді я вже жила з хлопцем, але для мене ця подія стала просто кінцем світу. І от це відчуття, що світ розколюється навпіл, мені здається подібним до розвалу СРСР — це якісь тектонічні зміні, коли здається, що щось існуватиме завжди, а воно раптом зникає. Тому я вирішила, що моя героїня переживатиме особисту драму на тлі розвалу СРСР, в дев'яності.

Ти мене любиш?
Кадр із фільму "Ти мене любиш?". Фото: пресслужба FILM.UA

Тобто можна сказати, що ти зробила кіно про себе?

Ні-ні, так це не працює. Я не виплескую на екран лише те, що хвилює мене. Моя історія частково надихнула мене, але це не я. Кіра — окремий персонаж.

Нічого штучного

До речі, сценарії для своїх фільмів ти пишеш сама — чому так?

Просто я класно пишу! (Сміється.) Насправді це мій біль: я дуже хочу знайти сценариста, який мені все класно напише, а я просто прийду та зніму. Але мені не подобається те, що я читаю. А я дуже вибаглива.

Та й більше за сценарій для мене важливіша історія. А класних історій дуже мало — принаймні, досі мені не пощастило потрапити на сценарій, який хотілося б зробити. Тому поки пишу сама.

Тоня Ноябрьова
Тоня Ноябрьова та продюсерка Анастасія Буковська. Фото: facebook.com/noyabrova.tonia

Розкажи, як створювалась стрічка? Ми пам'ятаємо, як ти кинула заклик у фейсбуці: "У кого є якісь речі з дев'яностих?".

Десь за рік до початку знімання я сказала продюсерці: "Настю, мені дуже потрібні склад і гроші, бо ми маємо вже зараз збирати реквізит і одяг". Так зазвичай ніхто не робить, якщо в продюсера ще немає грошей на кіно. Але Настя погодилась, ми винайняли склад і протягом року збирали по крупицях одяг і реквізит: купували вінтажні речі на OLX, барахолках — це була величезна робота! Зараз ніхто не може причепитися до найменших деталей, бо в стрічці все автентично: в нас була навіть радянська білизна з етикетками! Автомобілі та автобуси тієї епохи вишукували по всій країні. Та в нас була навіть радянська косметика, якою ми фарбували акторів!

Ти мене любиш?
Кадр із фільму "Ти мене любиш?". Фото: пресслужба FILM.UA

Де брали мрію всіх радянських школярів — тогочасні жуйки?

Спеціально виготовляли. А ще спеціально робили на заводі баночку Pepsi: знайшли, який дизайн був у неї 1989 року, і виготовили кілька, а потім налили всередину Pepsi. Уявіть собі ціну питання… Ми пакети знайшли радянські! А ще друкували шпалери, бо з тих часів лишилося всього пару рулонів — довелося друкувати й клеїти в декораціях, які ми будували.

Прямо будували? Знайти квартири з радянським ремонтом вже не можна?

Ні, таких хат вже немає. Єдиний справжній інтер'єр — квартира бабусі й дідуся: реальна квартира на Дарниці, де часто знімають і рекламу, і кіно. Але там в нас було 1-2 знімальних дні. Все інше ми довго натхненно створювали.

Як ти знайшла акторку на головну роль, Карину Химчук?

Ти мене любиш?
Кадр із фільму "Ти мене любиш?". Фото: пресслужба FILM.UA

Написала на ФБ про те, що шукаю молодь на різні ролі. Карина надіслала мені свої відео, і я зрозуміла, що це якась чарівна дівчина. Але не збиралася брати її на головну роль: на відео в неї було довге волосся, а свою героїню такою я не бачила. Проте згодом Карина прийшла до нас сама: в неї була вже коротка стрижка, і я зрозуміла, що це просто вау! Треба її пробувати на головну роль. І от рік ми збирали реквізит і костюми й протягом року щодня репетирували з Кариною. І вона закохує в себе всіх — у всіх країнах, на всіх фестивалях. Люди можуть не вподобати стрічку, але не полюбити головну героїню, Кіру, просто неможливо.

Але ж Карина — непрофесійна акторка?

Вона, як і я, закінчила Університет культури, факультет режисури масових свят і видовищ.

Ти мене любиш?
Тоня Ноябрьова і Карина Химчук під час знімання стрічки "Ти мене любиш?". Фото: facebook.com/noyabrova.tonia

Чому ти так любиш знімати непрофесіоналів?

Коли приходять професійні актори й починають грати, мені одразу хочеться вийти з приміщення. Я не переношу нічого штучного, не люблю, коли хтось щось удає, і дуже рідко професійні актори влучають у свою роль. От Олександр Жила, який зіграв бойфренда героїні Мішу — професійний актор, але я зрозуміла, що це Міша, щойно він зайшов. Але це виняток із правил.  

Ти мене любиш?
Олександр Жила в ролі Міші. Фото: пресслужба FILM.UA

Тому я вирішила, що просто знаходитиму людей, які максимально відповідають персонажам і нічого не гратимуть: бо нащо мені на майданчику страждати, а потім ще й глядача мучити?

Професійні актори на мене дуже ображаються, коли це чують, але... Nothing private, just business.

А як до фільму потрапив телеведучий і шоумен Андрій Шабанов?

Ти мене любиш?
Андрій Шабанов у фільмі "Ти мене любиш?". Фото: пресслужба FILM.UA 

Коли я придумала цього персонажа, я якось одразу зрозуміла, що його має грати Шабанов, хоча ми з ним особливо не спілкувалися і не дружили. Він дуже здивувався, коли я надіслала йому сценарій: "Невже я такий покидьок?". Я сказала: "Ти — ні, але так тебе бачать люди". І справді: його лиходій вийшов дуже переконливим.

Канни без дрескоду

У вас, кажуть, були складнощі з музикою для фільму?

Це був наш біль! По-перше, ми дуже довго обирали головну пісню, якою зрештою стала Venus гурту Bananarama. Варіанти були різні, але я все ж зупинилася на цій пісні, і виявилося, що вона найдорожча з усіх можливих! Всі продюсери мене намагалися відмовити, Настя Буковська казала: "Може, ти передумаєш? Я ненавиджу цю пісню!". Я відповіла: "Я теж ненавиджу, але вона дуже пасує фільму, я нічого не можу вдіяти!". Коштувала вона, як крило літака. Потім виникли проблеми з українськими піснями, на які ми хотіли купити права. Бо права на 80% української музики, написаної до 1990 року, належать російській фірмі "Мелодія". А деякі музиканти не переоформили права на свої твори, і навіть якщо виконавець і автори живі, часто буває, що прав на пісню немає. А навіть якщо умовна родина Яремчуків підпишеться кров'ю, що не матиме до нас претензій, ми не можемо взяти в кіно пісню без прав. Тому з музикою була ціла епопея. Але я отримала велике задоволення, бо поки все прослуховувала, відкрила для себе "український фанк" — гурти "Кобза", "Водограй", пісні того ж Назарія Яремчука — це просто вау!

Розкажи про світову прем'єру фільму в Берліні. 

Ми просто подали заявку, і фільм відібрали на фестиваль. І це фантастична історія, позаяк Берлінале — один із двох найвпливовіших фестивалів світу разом із Каннським. І ось ти знімаєш кіно, пишеш, монтуєш, а прем'єра в Берліні — це така сатисфакція, кульмінація, апогей твоєї роботи і для тебе, і для всієї команди. Ти на сцені перед величезним залом на 1100 місць, в тебе солдаут, повний аншлаг, все забите людьми, всі аплодують стоячи… Неймовірні відчуття!

Тоня Ноябрьова
Тоня Ноябрьова на Берлінале. Фото: facebook.com/noyabrova.tonia

Ти могла уявити колись, що в тебе будуть Берлін, Канни тощо?

Ну, оскарівську промову я репетирувала років з п'яти… (Сміється.) Але я взагалі дуже невпевнена в собі творча одиниця, тому міряти я завжди мріяла, але впевнена ніколи не була. Стільки разів мені відмовляли, стільки розчарувань було в моєму творчому житті… Коли я зняла свій перший фільм, короткометражку "День Незалежності", я її відправила до Канн. Будь-хто може надіслати свій фільм будь-куди. Зараз є завантаження онлайн, тоді ще не було, і я в інтернеті знайшла адресу Каннського кінофестивалю, пішла на пошту, відправила туди DVD з фільмом… І як я плакала, коли отримала відмову! А їх ще так красиво пишуть: "Ми в захваті від вашого фільму, але зрозумійте, нам надіслали мільйон заявок…". А цього разу... Ну, якби не взяли на Берлінале, знову б подавалася в Канни.

До речі, про Каннський кінофестиваль, який ти відвідуєш у в'єтнамках…

Я потрапила до Канн вперше якраз під час війни, три роки тому, і природно взяла із собою підбори, вечірні сукні… Я ж думала, там суворий дрескод! А виявилося, що, по-перше, аби потрапити на червоний хідник, треба отримати запрошення на вечірню прем'єру за участі кіногрупи, і виключно в партер! Тому на хіднику — просто обрані з десятків тисяч людей, які приїжджають сюди. І я на підборах страждала перші два дні: сеанси в Каннах починаються о 8 ранку, і ти вже о 7:00 стоїш у черзі, щоб потрапити на сеанс. День простояла на підборах, два… А потім зрозуміла, що на підборах я одна: всі інші в шльопках, в чому завгодно. До того ж половину з тих, хто приходить на 8 ранку, не цікавить фільм: вони просто хочуть сфоткатись на червоній доріжці: встають о 5 ранку, наводять марафет, надягають свої пір'я, каміння, потім дівчинку разом із платтям приносять на цей хідник, тримають їй шлейф… А я відвідувала по п'ять показів на день. Але в Каннах біля вокзалу є магазин із в'єтнамками. І я за 3 чи 4 євро купила там в'єтнамки чудової якості, які вже три роки ношу зранку до вечора. Тепер у мене традиція: щороку в Каннах купую в'єтнамки та в них і шортах відвідую всі покази. Повірте, ви там взагалі нікому не потрібні, якщо ви не Анджеліна Джолі чи Венсан Кассель.

Тоня Ноябрьова
Тоня Ноябрьова і Карина Химчук на кінофестивалі у Кракові. Фото: facebook.com/noyabrova.tonia

Тепер поясни: як ти навчилася знімати кіно, яке отримує визнання у світі, якщо взагалі цього не навчалася?

Не можу цього пояснити. Єдине — рівень навчання в моїй альма-матер був не найвищий, і я добре зрозуміла, як робити не треба. При цьому майже всі люди, яких я знімаю, закінчили той самий університет і той самий факультет.

Не було майстер-класу, на якому мене чогось навчили. Я спочатку працювала на ТБ редактором, потім знімала кліпи, хоча теж не вміла цього робити й постійно "винаходила велосипед".

Потім без жодного досвіду і грошей власним коштом за один день зняла короткометражку — а далі вже якось пішло. Це й правда якийсь природний хист, "чуйка". Ну, є якісь професійні технічні штуки, яких дуже швидко можна навчитися, але немає режисерів, які свої фільми не беруть з космосу. Може, і є, але це видно по їхніх роботах. А всі класні фільми — це те, що неможливо пояснити.

Я ж взагалі не хотіла бути режисеркою. Я взагалі ніким не хотіла бути! (Сміється.) Я просто хотіла тусуватися. Але батьки сказали, що, якщо я не вступлю бодай кудись, вони мене виженуть із дому, і так би й було. Тому я подумала: "Простіше буде вступити в "Кульок"". На який факультет? Акторський — точно ні, туризм — ні. Режисура масових свят... Не знаю, що це таке, але "пайдьот". І пішла, бо туди легше було вступити, а не тому, що я хотіла бути режисером. 

Батьки зараз тобою пишаються?

Ну, звісно. І мені приємно, що вони бачать підтвердження того, що я не дарма в цій професії. 

Тоня Ноябрьова
Тоня з батьком Іллею Ноябрьовим. Фото: facebook.com/noyabrova.tonia

А відоме прізвище на тебе колись тиснуло?

Ніколи. Лише коли я прогулювала інститут, і постало питання про моє виключення через прогули. Ось тоді я просто офігіла: батько ж був головним телеведучим країни, що вів передачі на всіх каналах. І я уявила, як жовта преса напише: "Доньку Ноябрьова з ганьбою вигнали з інституту", — і взялася за голову.

А в професії ми ж не дуже перетинаємось з батьком. Так, він відомий, але в нас різні творчі шляхи. 

У тебе вже є ідея наступного фільму?

Трьох. Один матиме назву "Україна — столиця всього" — це буде дуже сатирична, саркастична історія про українських біженців у Європі. Мене всі закидували тапками: "Як можна над цим сміятися!". Але слухайте, я була в цій шкурі й розумію, як це може бути навіть не смішно, а абсурдно. Звичайно, там буде багато драматичного, але це все ж погляд на ситуацію через посмішку.

Інша історія — про любов: "Я чекатиму тебе минулого літа". Роблю сценарій, фільм активно розробляється з іноземними продюсерами. І це для мене челендж — зробити європейську історію. А щодо третього фільму, то я розпочала написання сценарію: це буде байопік про нашого видатного спортсмена, триразового олімпійського чемпіона з парусного спорту Валентина Мінкіна — "Колір вітру". І от сьогодні стало відомо, що ми виграли грант від Netflix на розробку його сценарію. Тож я розклала яйця по всіх кошиках і дуже активно працюю. Залишилось на все це знайти гроші…

Читай також: Анастасія Цимбалару: "Київ не чекав мене з розпростертими обіймами"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації