Вадим Зукін: високі стандарти якості та безпеки є аксіомою для "Лелеки"

Вадим Зукін: високі стандарти якості та безпеки є аксіомою для "Лелеки" Фото: пресслужба МЦ "Лелека"

Пологовий будинок "Лелека" прийняв першого пацієнта у 2016-му. З того часу він здобув репутацію одного з найбільш інноваційних і технологічних у галузі акушерства, гінекології та неонатології. Ми завітали до "Лелеки", щоб дізнатися, як він масштабувався, розширив перелік напрямів та трансформувався у багатопрофільний медичний центр.

Варто зазначити, що з перших днів функціонування центр працює за високими міжнародними стандартами якості й безпеки. Ще у 2019 році "Лелека" став першим госпітальним закладом в Україні, який отримав Золоту медаль якості Joint Commission International (JCI).

Разом із JCI найкращі клініки світу щороку підвищують якість та, головне, безпеку своєї роботи. "Лелека" — не виняток, адже на початку 2024-го успішно пройшов повторну перевірку міжнародної комісії, у результаті якої закладу продовжили акредитацію на 2024 рік.

Багатопрофільний медичний центр "Лелека"

"ТиКиїв" поспілкувався з операційним директором МЦ "Лелека" Вадимом Зукіним, аби розповісти нашим читачам про те, наскільки важко отримати акредитацію JCI, чи складно дотримуватися стандартів, та як вони впливають на роботу закладу. А ще пан Вадим пояснив, що дає пацієнту наявність сертифікації, та коли в Україні можна буде отримувати медичні послуги за світовими стандартами в кожному медичному закладі, незалежно від форми власності.

Пане Вадиме, чому для "Лелеки" обрали саме JCI, адже існують й інші системи стандартів?

Так, дійсно, існує кілька міжнародних систем якості. Найвідоміші з них QHA Trent та ISO 9001. Остання, до речі, була у нас раніше. Втім, вона загальна для всіх сфер та інтерпретується по-різному. І це несе багато ризиків, оскільки неспеціалізовані для медицини стандарти можна трактувати по-різному.

Водночас саме JCI — одна з найбільш поширених та авторитетних у світі, її стандарт використовують медичні заклади у понад 85 країнах світу. І, безумовно, це — золотий стандарт медицини. Система введена на початку ХХ століття в США під назвою JCAHO. Для американського ринку вона діє й сьогодні. JCI — це акредитація з адаптованими вимогами для інших країн. Тобто вимоги JCI дуже схожі на американські, але з поправкою на те, що в інших країнах певні процеси налаштовані по-іншому.

Варто зазначити, що більшість розвинених країн мають вибір. Наприклад, шпиталі Ізраїлю та ОАЕ працюють за стандартами JCI. Натомість національна система акредитації у Чехії та Австрії не поступається стандартам JCI. Тому вони можуть обирати.

У чому суть та переваги акредитації JCI?

Перш за все, це акредитація, яка враховує якість й безпеку абсолютно всіх процесів у медичному закладі та безкомпромісну турботу про людей. Тобто її наявність — це гарантована відповідність міжнародним стандартам надання медичної допомоги пацієнтам, а також організаційного менеджменту в охороні здоров'я.

Працюючи за стандартами JCI, клініка мінімізує ризики як у медичних, так і немедичних процесах, контролює використання сучасних протоколів лікування. Окрім того, акредитація JCI — процес нестатичний. Вдосконалення медзакладу, його послуг та процесів має відбуватись регулярно. Якщо медичний заклад дбає про репутацію, він має підтверджувати найвищий рівень послуг та допомоги, яку надає. Саме тому медцентри проходять акредитацію JCI кожні три роки.

Як проходить перевірка закладу для отримання та підтвердження акредитації?

Аудит, який проводять фахівці, ретельний. Перевіряється все — від дипломів лікарів та маркування ліків до заходів протипожежної безпеки. Особлива увага приділяється тому, наскільки створено систему, коли мінімізуються всі можливі ризики шляхом постійних перевірок вже налагоджених процесів.

У 2019 році до "Лелеки" прибула комісія — кілька американських медичних експертів з незалежними перекладачами, які ходили медичним центром, все уважно дивилися, перевіряли, аналізували, спілкувалися зі співробітниками... За результатами успішно пройденої перевірки ми отримали акредитацію.

Акредитація JCI враховує якість й безпеку усіх процесів у медичному закладі

Оскільки наш центр перший серед госпітальних закладів країни, який отримав акредитацію JCI, то в процесі підготовки до комісії ми переймали досвід європейських медзакладів, відвідували клініки в різних країнах, консультувалася з експертами щодо впровадження та адаптації міжнародних стандартів роботи у себе.

Коли ви отримували акредитацію JCI, столиця працювала у звичайному режимі. Адже бойові дії велися лише на сході країни. Повторна перевірка відбувалася вже в умовах повномасштабної війни. Наскільки складно зараз дотримуватися стандартів якості й безпеки JCI?

Нам дуже пощастило, що з 24 лютого 2022 року більшість ключових працівників залишилася в країні й продовжують працювати у нас. Враховуючи те, що ми постійно діємо за міжнародними стандартами, то за ці роки звикли працювати саме так. Це вже стало нормою. Тому й повторну перевірку пройшли успішно.

За якими саме критеріями оцінюються ці високі стандарти?

Одна із найголовніших вимог JCI — це гарантія безпеки для пацієнта. Наразі розроблено низку міжнародних вимог безпеки, які контролюються у всіх клініках світу, акредитованих JCI. Звісно, сповідуємо їх і ми. Назву ключові.

Перша — це правильна ідентифікація пацієнта. Наприклад, бувають різні пацієнти, але з однаковим прізвищем чи датою народження. Уявіть, якщо їм дадуть не ті ліки чи зроблять не ту процедуру? Тому існує спеціальний алгоритм, який унеможливлює помилку. Зокрема, подвійна ідентифікація. Тобто щоразу особисті дані пацієнта — повне прізвище, ім'я, по батькові та повна дата народження проговорюється вголос та ретельно перевіряється. Для правильної ідентифікації ми також одягаємо пацієнту спеціальний браслет, де вказані його дані.

За стандартами, кожен пацієнт, який знаходиться в стаціонарі, має браслет для ідентифікації

Друга — ефективна передача інформації. Тобто кожен лікар, медична сестра чи санітарка у нашому медцентрі мають відточений алгоритм роботи. Це і правила передачі зміни, роботи з пацієнтами, ведення документації, які контролюються і оцінюються на кожному етапі.

Третій пункт регулює правильність і безпеку введення медикаментів. Наші медичні сестри користуються алгоритмом п'яти кроків: правильна доза, правильний шлях введення, правильний медикамент, правильний пацієнт і правильний час.

У "Лелеці" велика увага приділяється гігієні рук

Водночас велика увага приділяється гігієні рук, їх правильному миттю і обробці. Це найважливіший, хоча й найпростіший та найменш витратний спосіб запобігти поширенню інфекцій, зокрема стійких до антибіотиків, які потім важко, а іноді й неможливо вилікувати.

Ще один важливий пункт — зниження ризику травм у результаті падінь. Будь-який пацієнт будь-якого віку або стану здоров'я може зіштовхнутися з цим — через стан здоров'я, прийом ліків, процедури, діагностичні тести, які можуть послабити його стан, або ж через слизьку після миття підлогу. Тому ми приділяємо увагу профілактиці падінь у будівлі та на території медичного центру. Наприклад, якщо у пацієнта високий ризик падіння, то після реєстрації йому надягають додатковий браслет та виділяється супровід на переміщення всередині клініки.

Профілактика падінь — важливий елемент безпеки у МЦ "Лелека"

Серед стандартів JCI є вагомий пункт щодо спеціальних розміток. Ми завжди маємо бути готові до непередбачуваних випадків. Тому є обов'язкові позначки, які показують, де розташовані евакуаційні виходи, евакуаційні ноші, пожежні напрямки, аби у разі загрози одразу бачити, куди рухатись. Також в нас є спеціальні системи екстреного внутрішньолікарняного зв'язку.

Крім того, у "Лелеці" реалізовані найсучасніші підходи до забезпечення епідеміологічної безпеки — від стерилізаційного відділення та спеціальної системи очищення повітря в усіх операційних до власної пральні.

Водночас важливою складовою акредитації JCI є створення культури, в якій співробітники готові повідомляти про проблеми та потенційні помилки, не побоюючись бути покараними. Співробітникам надається можливість вчитися й долати проблемні ситуації. У нас впроваджена система управління інцидентами. Тобто, якщо персонал побачив якусь невідповідність, відразу заповнює звіт про інцидент — вказуються основні інформативні дані: що та де пішло не так. Незалежна служба контролю якості з'ясовує кореневу причину інциденту. Після чого розробляємо коригувальні та запобіжні дії. Що слідує за визнанням помилки? Навчання персоналу за розробленими внутрішніми правилами з виконання процедур.

Як вплинула акредитація на роботу персоналу вашого центру?

До та після отримання акредитації JCI в 2019 році ми проводили опитування серед наших співробітників щодо задоволеності роботою до акредитації і після. Отримали непоганий результат — задоволеність зросла. Працювати стало комфортніше, адже кожне відділення більш якісно засвоїло алгоритми та правила, всі працівники чітко знають, що від них очікують і що вони мають робити. До того ж кожен спеціаліст постійно розвивається, отримує нові знання та підтримку колег.

Акредитація JCI позитивно вплинула на персонал медцентру

Варто додати, що в JCI приділяється особлива увага до психологічного стану працівників. Зокрема, у вимогах передбачено, що будь-який фахівець може анонімно звернутися за допомогою до психолога. Це дуже важливо, зважаючи на реалії нашого сьогодення.

Водночас говорячи про пацієнтів, також приємно відмітити, що їхня задоволеність нашою роботою теж підвищилася. Зросла й кількість пацієнтів. Так, порівняно з 2019 роком у 2020-му їх стало більше на майже 25%. Ці цифри збігаються зі світовою статистикою. Наприклад, з досвідом клінік з ОАЕ, де налічуються сотні шпиталів, акредитованих за JCI.

Звісно, говорити про приріст пацієнтів у 2022-му недоречно — війна внесла корективи. Проте у 2023-му ситуація покращилася, і наразі спостерігаємо її позитивну динаміку.

У 2023 році у МЦ "Лелека" відмічають збільшення кількості пацієнтів

Як ви обираєте новий персонал? Чи є якісь додаткові вимоги до потенційних працівників центру, що пов'язані зі стандартами JCI?

Вибір лікаря — надзвичайно важливий момент. Тому звертаю увагу на досвід фахівця та відгуки про нього від його ж колег, а також оцінюються знання, які можуть бути перевірені або експертом з даного напрямку, або безпосереднім керівником. Також враховую й відгуки пацієнтів.

JCI має чіткі вимоги щодо перевірки якості надання медичних послуг лікарями

Зазначу, що немає вимог до надання самої медичної послуги, які пов'язані зі стандартами JCI. Натомість маємо чіткі вимоги до перевірки якості надання цих послуг. Тобто, як саме лікар надає медичну допомогу, чи призначає препарати згідно з уніфікованими протоколами, як пояснює призначення пацієнту тощо.

А якщо говорити не лише про лікарів, а й про середній та молодший медичний персонал та інших працівників, яких також багато в медцентрі?

Ми маємо чіткий перелік обов'язків та вимог до всіх фахівців. Приймаючи на роботу середній та молодший медперсонал, перевіряємо загальні знання відповідно до українських правил та норм їхньої професії. Тобто, якщо це медична сестра, то окрім теоретичних знань та відгуків, під час співбесіди можемо попросити взяти кров із вени чи провести іншу маніпуляцію, яка продемонструє її вміння. Однак вимагати знання стандартів JCI ми не можемо. Адже на сьогодні "Лелека" залишається єдиним медзакладом в Україні з даною акредитацією. Водночас ще на етапі співбесід ми маємо розуміти, що людина готова вчитися й розвиватися разом із нами.

Разом з тим усі нові співробітники перебувають під ретельним наглядом старших колег, які досконало знають як стандарти JCI, так і вітчизняне законодавство. Зазвичай ментором виступає безпосередній керівник нового фахівця — він направляє і контролює колег.

Чим наявність акредитації JCI важлива для пацієнта?

В акредитованому JCI закладі кожен елемент і кожна складова медичної послуги продумані та пропрацьовані до дрібниць — всі ризики мінімізовані. Навіть якщо пацієнт чогось не бачить чи не знає, він може бути впевнений, що за цим хтось слідкує. Очевидно, що там, де дотримуються стандартів якості й безпеки, послуги за замовчуванням надаються на більш високому рівні.

Високі стандарти якості та безпеки є аксіомою для "Лелеки"

Що реально зробити, аби всі медичні заклади в Україні працювали, дотримуючись високих стандартів, незалежно від форм власності?

Це складне питання для держави, бо все впирається у гроші. Їх відсутність не дозволяє вводити та дотримуватися покращення якості надання медичної допомоги. Адже кожне рішення JCI чи інших стандартів вимагає значних затрат.

Наведу простий приклад: є рішення про наявність у медзакладах жовтих табличок, які інформують про помиту підлогу, попереджаючи, що вона слизька. Уявіть, скільки треба закупити цих табличок, аби забезпечити ними всі медичні заклади країни — сума вражатиме! Якщо ж взяти до уваги інші вимоги, то, очевидно, що це — колосальні кошти, які постійно потрібно виділяти. У таких умовах дуже важко бути чиновником. Адже, з одного боку, всі вимагають надання якісної медичної допомоги, а з іншого — фінансування не вистачає. Тому нині держава робить оптимально все можливе в межах наявних ресурсів.

Водночас хочу додати, що я з великою повагою ставлюсь до нинішніх чиновників з МОЗ та НСЗУ — такої чесності та відкритості до спілкування ми чекали дуже довго. І я впевнений, якби не епідемія коронавірусу та повномасштабне російське вторгнення, то ми б побачили значно більші результати реформ.

Україна третій рік живе у війні. Як повномасштабне вторгнення відобразилося на роботі "Лелеки" та що довелося змінити, зважаючи на реалії сьогодення?  Чим допомогли стандарти JCI?

Так, війна наклала негативний відбиток майже на всі бізнеси країни. Медицина — не виняток. Проте, зазначу, що стандарти JCI передбачають систематичне проведення практичних тренувань персоналу на випадок позаштатних ситуацій: надання невідкладної допомоги в ургентних випадках, пожеж, захоплень будівлі терористами та інших. Адже якісне надання медичної допомоги включає також й передбачення всіх ймовірних ситуацій, що можуть трапитися.

Не дивлячись на те, що ми були готові до розвитку різних подій, на практиці все виявилося трішки не так. Наприклад, укриття. За законодавством воно може розташовуватись поза межами будівлі. Найближче до "Лелеки" — за 300 метрів. Та коли неподалік клініки велися бойові дії, скористатися ним було неможливо. Саме тоді ми зрозуміли, що укриття не може бути деінде. Навіть, якщо це дозволяє законодавство. Тож ми переобладнали наш підвал, щоб там можна було перечікувати тривоги і водночас надавати невідкладну медичну допомогу.

У 2022-му під час бойових дій поблизу Києва «Лелека» став надійним тимчасовим укриттям від ворожих снарядів для десятків людей 

Те саме можна сказати й про евакуацію пацієнтів. До війни ми проводили регулярні тренінги. Але тренувалися на манекенах. Однак, коли прозвучали перші тривоги, вибухи, обстріли, до нас почали поступати поранені, виявилося, що все відбувається не зовсім так, як під час навчання. Але саме постійні тренування та робота за стандартами JCI дозволили нам оперативно відточити всі нюанси та буквально за кілька днів трансформувати пологовий будинок у прифронтовий шпиталь.

Навчальні тренінги та робота за стандартами JCI дозволили медцентру швидко адаптуватися до нових викликів

Вже після того, як Київщина була звільнена від ворога і ми повернулися до роботи у звичайному режимі, вирішили запровадити деякі вдосконалення за кількома напрямками. Так, беручи до уваги проблеми, з якими довелося зіштовхнутися під час найгарячішої фази бойових дій поблизу нашого закладу, переглянули запаси критичних медикаментів. Наприклад, коли пішов великий потік поранених, у нас не вистачало елементарних речей — вати і бинтів. Для порівняння, кількості матеріалу, який раніше використовували за тиждень загалом, в деяких випадках вистачало всього на одного пацієнта — тут і зараз.

З 24 лютого 2022-го і до повного припинення бойових дій на Київщині «Лелека» працював у форматі прифронтового шпиталю

Також переглянули об'єми запасів пального. До повномасштабного вторгнення не розглядали варіант роботи генератора понад кілька годин. Зараз він протестований і готовий працювати стільки, скільки потрібно.

Якщо говорити про глобальні зміни, то ми масштабувалися та нещодавно стали багатопрофільним медичним центром. Нині працюємо не лише як пологовий будинок, а й запустили повноцінне хірургічне відділення для всієї родини з використанням передових методик, що схвалені не лише в Україні, а й у США та Західній Європі. Це й оперативна гінекологія та мамологія, судинна, хірургія гриж живота, проктологічні та урологічні операції, ендоскопія, хімієтерапія тощо. Також ми робимо баріатричні операції, тобто хірургічне лікування ожиріння.

МЦ «Лелека» має сучасний центр хірургії, який працює за багатьма напрямками для дорослих

Водночас продовжуємо розвивати й пологове відділення. Поступово збільшується кількість породіль. Тому вже у квітні вводимо в роботу додаткові пологові зали. Хочеться вірити, що це не просто збіг чи випадковість, а справді, попри війну, більше людей готові народжувати та відчувати радість батьківства.

ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації