7 рідкісних тварин з окупованого заповідника "Асканія-Нова"

7 рідкісних тварин з окупованого заповідника "Асканія-Нова" Лама в Асканії-Новій. Фото: Вікісховище

Під час повномасштабної війни росія окупувала "Асканію-Нову" — найбільший степовий заповідник Європи. Ось 7 рідкісних тварин, які щасливо жили в українському заповіднику до приходу росіян.

Біосферний заповідник "Асканія-Нова" заснував поміщик Фальц-Фейн Фрідріх Едуардович у 1898 році. Назву місцевості дав її попередній власник — герцог Фрідріх Фердинанд Ангальт-Кетен-Плесський, представник німецької династії Асканіїв.

Асканія-Нова входить до "7 природних див України". Донедавна там мешкали понад 3 тисячі видів тварин та більше ніж 500 видів рослин. Утім, 24 лютого 2022 року росіяни захопили заповідник. А в березні 2023 року встановили там окупаційну адміністрацію. 

Законний директор заповідника Віктор Шаповал розповідав "Укрінформу", що росіяни незаконно вивезли в Ростов-на-Дону 10 тварин. Це, зокрема, дві зебри Чапмана, два бізони американські, два коні Пржевальського, один олень Давида. Крім того, ще один олень Давида під час перевезення травмувався й загинув.

В інтерв'ю "РБК-Україна" голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін навіть заявив, що фактично Асканії-Нової більше нема. Окупанти пограбували заповідник: тамтешніх тварин вивозять до Криму й до росії. Щоправда, Віктор Шаповал усе ж більш оптимістичний: у коментарі "Суспільному" директор спростував інформацію про повне знищення заповідника.

А ось, хто достеменно мешкав в Асканії-Новій до російської навали...

Кінь Пржевальського

Фото: Вікісховище/DiRudenko

Цей підвид дикого коня назвали на честь його першовідкривача — мандрівника Миколи Пржевальського. Лошат цього виду завезли до Асканії-Нової — вперше в Європу — з Монголії 1899 року. 

В Україні коні Пржевальського успішно розводилися до 1943-го, коли їх усіх вивезли німці до Мюнхенського зоопарку. А в 1950-х роках до Асканії-Нової привезли останню кобилу цього виду, спійману в природі. 

Саме український заповідник врятував від загибелі останнього дикого коня на планеті. Завдяки внеску Асканії-Нової сьогодні коні Пржевальського успішно розводяться вже в природі Монголії.

Дрохва євразійська

Фото: Вікісховище/Andrej Chudý

Це — великий птах родини дрохвових, єдиний представник свого роду. А ще — один із найбільших птахів України.

Дрохва населяє степи та напівпустелі Центральної та Східної Європи, Азії і Північно-Західної Африки. Вона добре літає, але віддає перевагу пересуванню по землі — навіть у разі небезпеки намагається спершу втекти на своїх двох. Крик у дрохви — тихе тріщання, чутне тільки зблизька.

Дрохву занесено до Європейського червоного переліку та Червоної книги України.

Зебра Чапмана

Фото: Вікісховище/А.Савін

Підвид рівнинної зебри з півдня Африки. Названий на честь дослідника Джеймса Чапмена. Такі зебри відрізняються від своїх родичів тим, що їхні смуги тягнуться до колін. А на додачу ці тварини мають коричневі смуги.

У кожної зебри Чапмана — власний унікальний візерунок. У щойно народжених лошат уже є коричневі смуги. А іноді й у дорослих особин не розвивається чорне забарвлення на шкірі.

Самці зазвичай важать 270–360 кг і мають зріст 120–130 см. Самки ж мають приблизно такий самий зріст, а ось важать 230–320 кг. Дорослі зебри Чампана можуть бігати зі швидкістю до 56 кілометрів на годину, мають сильний зір і слух.

Канна

Фото: Вікісховище/Yathin S Krishnappa

Інша назва — оленебик. Це рід антилоп родини бикових 2 метри заввишки. Канни мають спіралеподібні роги до 45 см довжиною. Водяться в Центральній та Південній Африці. А в Стародавньому Єгипті канна була домашньою твариною: її доїли, впрягали до плуга, у вози.

В Асканії-Новій була організована ферма, де оленебиків доїли. Деякі з них давали до 7 літрів молокану — молока антилоп канн — на день. Це молоко містить 13% жиру — це втричі більше, ніж у коров'ячому. В СРСР навіть існував лікарський препарат "Молокан", який мав допомагати при виразках шлунку, туберкульозі, окремих шкірних та шлунково-кишкових захворюваннях.

Бізон американський

Фото: Вікісховище

Це — вид роду бізон із родини бикових:

  • довжина тулуба й голови 210–380 см;
  • висота в плечах 150–200 см;
  • вага 300–1000 кг;
  • хвіст 30–95 см.

Колись американські бізони населяли гірські й степові райони Північної Америки та були основою існування кількох мисливських індіанських племен. Чисельність окремих стад досягала 20 тис. голів! Але в XIX сторіччі американських бізонів майже всіх перестріляли. А згодом 800 уцілілих узяли під охорону.

Сайгак

Фото: Вікісховище/Andrey Giljov

Рід і вид ссавців з родини бикових ряду оленеподібних. У XVII–XVIII століттях сайгак населяв усі степи та напівпустелі Європи та Азії: від передгір'я Карпат на заході до Монголії і Західного Китаю на сході. Але у XIX столітті вид ледь не зник унаслідок відстрілу людиною.

У 2002 році Міжнародний союз охорони природи відніс сайгаків до видів, що перебувають на межі зникнення. 2023 року статус змінили на "близький до загрозливого".

Донедавна в умовах зоопарків або напіввільних умовах сайгаків утримували тільки в Україні — в Асканії-Новій. Станом на 2015 рік у стаді було 600 тварин.

Верблюд двогорбий

Фото: Вікісховище/Yaan

Вид ссавців з родини верблюдових. Довжина двох горбів сягає 3 метрів, а висота в холці — від 180 до 230 см. Середня вага двогорбого верблюда — від 450 до 500 кг. Його верхня губа роздвоєна, а очі для захисту від вітрів і піску обрамлені довгими віями. Взимку ссавець відрощує шерсть, яка з настанням тепла відпадає.

Двогорбий верблюд поширений в Азії як домашня тварина для перевезення вантажів, однак його дикі популяції — під загрозою зникнення. У 2003 існувало лише 950 диких особин у трьох розділених популяційних групах.

Ми не знаємо, що з цими тваринами зараз: як поводяться з ними в заповіднику, куди вивозять і чи живі вони взагалі. Безпеку рідкісних тварин в Асканії-Новій може гарантувати лише перемога України та повернення наших територій. 

Читай також: Розвіюємо 5 стереотипів про безпритульних тварин  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації