Чи повернуться мамонти в Київ?

Чи повернуться мамонти в Київ? Фото: Midjourney

Здається, мамонти можуть повернутися в Київ! І це не наукова фантастика. Наприкінці 2023 року дослідники біологічних наук Техасу, які давню вивчають ДНК, виявили збіг на 99,6 відсотка між шерстистим мамонтом та азійським слоном. У 2028 році вчені планують відродити шерстистого мамонта, що вимер близько 4 тис. років тому. Справа настільки серйозна, що мамонтенятку вже шукають місце проживання з врахуванням кліматичних умов. "ТиКиїв" з'ясував, чи зможуть історичних тварин поселити на території України.  

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Чи були мамонти в Україні?

Наприкінці 2023 року під час будівництва траси Решетилівка-Дніпро археологи випадково виявили останки мамонта. Під ґрунтом вченим траплялися і багатошарові поселення віком від 5 тис. років та окремі великі споруди. Прадавні мамонти проживали на території, яка належить сучасній Україні, як і на іншій території Європи, Азії та Америки. Україна була батьківщиною мамонтів у період від 3 млн років тому до приблизно 12-11 тис. років тому. 

Більшість знахідок решток мамонтів на території України були зроблені випадково: під час будівництва, видобутку корисних копалин тощо. Так знайшли перші повні скелети цих тварин на території України у  1839 році в селі Кулішівка (нині Сумської області), а у 1982-му під час будівництва нового Кодацького мосту в Дніпропетровську (нині Дніпро) з дна річки підняли декілька зубів мамонта. Найвідоміший український мамонт був знайдений у селі Гатне Київської області, він жив приблизно 30 — 12 тис. років тому. Його скелет розміщений у Києві в Палеонтологічному музеї Національного науково-природничого музею НАНУ. А поблизу села Рудка Царичанського району Дніпропетровської області поряд із залишками мамонтів вчені знайшли також залишки зубрів, які й досі мешкають на території України. Вони у Червоній книзі та є родичами первісних зубрів.

На жаль, точна кількість мамонтів, знайдених на території України, невідома тому, що:

  • не всі останки мамонтів, знайдені людьми, реєструються в офіційних джерелах;
  • часто останки знаходять фрагментарно, що ускладнює їх точний підрахунок;
  • мамонти мешкали на території України протягом десятків тисяч років, тому їхні останки можуть бути розкидані великою територією і датуватися різними періодами.

Але якщо враховувати офіційні фактори стосовно кількості мамонтових залишків у музеях, дані палеонтологічних досліджень та випадкові знахідки під час будівельних робіт по всій країні, то можна сказати, що на території сучасної України проживали від 1 тис. до 3 тис. цих тварин. 

Полювання на мамонтів за верхньопалеолітичної доби було основою мисливського господарства у північних регіонах сучасної України. Назва Мамонт, ймовірно, походить з мови народу мансі манг онт — "земляний ріг" (є й інші версії) і зближено з християнським ім'ям Мамант. Остаточної визначеної етимології немає. В Україні  здавна існувала власна назва скам'янілостей, що стосуються цих тварин — "мамут".  

Чи можуть мамонти вижити у сьогоднішньому кліматі України? "ТиКиїв" запитав у кандидата біологічних наук та наукового співробітника Національного науково-природничого музею НАН України Олексія Коваленка.

Сьогоднішній клімат сильно відрізняється від того, в якому мешкав мамут найвеличніший. Ми не можемо знати наскільки критичною була б невідповідність температурних показників, зволоження та інших факторів для цього виду, але його адаптація у вигляді густої шерсті, зменшених вушних раковин сильно контрастували б з умовами довкілля. Тому в умовах, де б діяли фактори природного добору мамути зіткнулися б з явищем екологічного дискомфорту, що могло б стати фактором зменшення чисельності його популяцій. В умовах, де дія природного добору нівелюється (іншими словами — умови неволі), мамути теоретично могли б мешкати в умовах клімату помірних широт. Варто також зазначити, що існували види мамутів, пристосовані до параметрів клімату, які відповідають сучасним умовам. Зокрема до таких видів належить мамут південний, — розподає Олексій Коваленко.

 

Інфографіка "ТиКиїв"

Мамонти — вимерлі ссавці сімейства слонових. Жили 11 тис. — 2 млн років тому. "Мохнаті слони" важили 10-12 тонн і були вдвічі важчі за найбільших сучасних наземних ссавців —  африканських слонів. Вони мали масивний тулуб, короткі ноги, довгу шерсть і вигнуті бивні, які служили для добування з-під снігу їжі в зимовий час. Але більшість відомих видів були не більшими за азійського слона, існували також форми карликових мамонтів на острові Врангеля, на півночі Сибіру.

Фото: телеканал 2+2
Фото: телеканал "2+2"
Зденек Буріан. "Полювання на мамонта на болоті". З колекції Музея Зденека Буріана (Чехія).
Зденек Буріан. "Полювання на мамонта на болоті". З колекції Музею Зденека Буріана (Чехія).

 

Як планують воскресити

Зробити це планує американська компанія Colossal Biosciencrs, а її генеральний директор та співзасновник Бен Ламм заявив, що вони вже порахували, скільки коштуватиме повернути вимираючий вид, включаючи те, як мамонту вижити сьогодні у природному середовищі та коли можна його випустити в дику природу. 

Ми намагаємося відновити види, що вимерли, а дослідницька група працює над розробкою вакцини для захисту мамонтів і слонів від смертельного слонячого ендотеліотропного вірусу герпесу — основної причини смерті азійських слонів. Ми думаємо про те, як створити більш витривалу і здорову тварину, — сказав журналістам Ламм.

За його словами, перше покоління мамонтів житиме на спеціальній закритій території під наглядом та контролем спеціальних бригад по догляду за тваринами.

Безсумнівно, на нашій планеті є регіони, які підходять для існування мамонтів. Це — екосистеми північної тундри Євразії та Північної Америки. Там існує рослинність та кліматичні умови, які найбільше подібні до тих, в яких мешкав мамонт найвеличніший. Проте "найбільш подібні" — не означає "тотожні", — підкреслює Олексій Коваленко.

Завдяки збігу ДНК на 99,6% між шерстистим мамонтом та азійським слоном дослідники збираються створити ембріон гібрида мамонта та слона з допомогою генної модифікації. Пересадити ембріон мамонта азійському слону планують у 2026 році. Якщо все піде за планом, то після 22-місячного періоду вагітності у 2028 році у світ повернеться шерстистий мамонт.

Ідея компанії Colossal Biosciences полягає у поєднанні генетичного матеріалу сучасних азійських слонів з ДНК мамута. Тому варто зазначити, що технічно утворена істота не буде мамутом, а буде гібридною особиною. Невідомо, чи гібридний ембріон зможе виносити самиця азійського слона упродовж дворічної вагітності. Вже є відомі випадки неуспішності цього процесу у сучасних слонів під час виношування гібридного потомства, — пояснює Коваленко. 

Утім ДНК мамонта доступна людству, оскільки вчені мають немало заморожених зразків тіла. Сучасні технології дозволяють використовувати зразки ДНК, яким не більш як мільйон років, тому людство має всі можливості для реалізації цієї цілі. 

До воскресіння науковець поки ставиться скептично тому, що за його словами, це більше нагадує ідеї з бомбардування Марсу термоядерними ракетами, ніж науково обґрунтований план. У разі реалізації плану, ці прадавні тварини будуть змушені боротися зі змінами клімату. 

Відповідно до задуму, цьому сприятиме витоптування снігу, що зумовлюватиме краще промерзання ґрунту, а також те, що мамонти повивалюють ліси, які перетворяться на трав'янисті екосистеми, які нібито краще засвоюють вуглекислий газ, — розповідає науковець. 

Також мамонти — це істоти, які жили групами, тому необхідно, щоб таких істот було відразу досить багато, а не одна-дві. За словами науковця, затрачені на цей проєкт час і ресурси було б логічніше витратити на щось інше.

Ці ресурси розумніше було б використати для збереження існуючих видів слонів, які перебувають під загрозою зникнення, щоб у 2046 році вже не збирати гроші на стартап з відновлення популяції нині існуючих слонів, — каже Олексій. 
 

0 / 0

 

Порятунок слонів

Тим часом дослідник Гарвардського університету Джордж Черча заявив, що його команда займається вивченням геному мамонтів з метою не тільки відродити мамонтів, а й врятувати азійських слонів, що перебувають на межі вимирання. 

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Черча додав, що оскільки його команда планує створити гібрид мамонта та слона, у слона "з'являться інструменти", які дозволять йому вижити в тундрі. Вкладаючи мільйони в розробку та шукаючи місце для майбутнього притулку мамонтів, вчені серйозно налаштовані на воскресіння історичної тварини. А оскільки український клімат теоретично підходить для цих величезних істот, не виключено, що мамонти повернуться в Україну. 

Є питання також щодо етики використання слонів як сурогатних матерів у спробах гібридизації. Більшість утворених ембріонів не виживуть, невдалі спроби загрожуватимуть здоров'ю представницям рідкісного виду тварин, — додає Олексій Коваленко.

А так мамонтів у столичному зоопарку бачить штучний інтелект:

0 / 0

А ти віриш у те, що мамонти повернуться на Землю? Поділися думками у коментарях нашого Телеграм-каналу. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації