Яким був Київ 90 років тому? Зазирнемо у 1934!

Яким був Київ 90 років тому? Зазирнемо у 1934! Хрещатик 1930-х років. Фото: facebook.com/kiev.klab

1934 рік для Києва був і щасливим, і трагічним водночас. Дізнаймося, якою ж була українська столиця 90 років тому та які знакові події відбулися в ті часи.

Початок 1930-х років у Києві — це доба стрімких змін під впливом індустріалізації та політичної трансформації. Радянська влада проводить масову реконструкцію міста: з'являються нові підприємства, активно розвивається промисловість, зокрема харчова галузь та машинобудування. Заразом у 1932-1933 роках Київ пережив Голодомор, який став катастрофою для населення всього регіону. А політичні репресії Сталіна завдали удару по митцях та науковцях столиці.

Читай також: Яким був Київ 100 років тому?

Нова стара столиця України

Після захоплення України більшовиками та встановлення радянської влади певний час столицею республіки де-факто був Харків. Офіційного проголошення Харкова столицею радянської України так і не сталося, лише в Конституції УСРР 1929 року місто отримало цей статус.

Харківський Держпром у 1930-х роках. Архівне фото

А втім, уже наприкінці 1920-х років серед владних кіл, а потім і в пресі, обговорювалося питання про перенесення столиці з Харкова до Києва. Тодішня влада пояснювала це економічними міркуваннями, мовляв, уряд має бути ближчим до сільськогосподарських районів Правобережжя.

Та історики виокремлюють іншу причину. На початку 1920-х років більшовики запровадили політику українізації задля підтримки населення та зміцнення своєї влади. Так за 10 років у Харкові сформувалася проукраїнська політична еліта. Москва вирішила зіграти на випередження: згорнути українізацію, перенести столицю до Києва, а владну верхівку Харкова репресувати.

0 / 0
 
Київ 1930-х років. Фото: facebook.com/spraga.info

18 січня 1934 року другий секретар ЦК КП(б) України та водночас перший секретар Харківського обкому Павло Постишев повідомив, що ЦК ВКП(б) й "особисто товариш Сталін" пропонують перенести столицю з Харкова до Києва. Остаточно новий статус Києва у січні 1935 року затвердив ХІІІ Всеукраїнський з'їзд рад відповідними змінами в Конституції: "Столицею Української Соціалістичної Радянської Республіки є місто Київ".

24 червня 1934 року з Харкова до Києва переїхали всі владні структури, що ознаменувало перенесення столиці України. З цієї нагоди у Києві був оголошений вихідний день, відбулися урочистості та військовий парад.

Хрещатик у 1930-х роках. Фото: facebook.com/spraga.info

Так Київ знову став столицею, але вже радянської України. І втримав цей почесний статус аж до відновлення нами незалежності й сьогодення.

Створення Інституту електрозварювання

У січні 1934 року за ініціативою інженера і вченого-механіка Патона Євгена Оскаровича в Києві заснували Інститут електрозварювання. Створили заклад на базі лабораторії зварювання електрозварювального комітету та кафедри інженерних споруд Київського політехнічного інституту. Нині його повна назва — Інститут електрозварювання імені Є. О. Патона НАН України.

  • ДЕ? Київ, вулиця Казимира Малевича, 11
Фото: Вікісховище/AMY

Ось головні досягнення Інституту електрозварювання:

  • 1939 — технологія автоматичного зварювання під флюсом, зварювальні флюси і головки для автоматичного зварювання;
  • 1942 — перший у світі суцільнозварний танк, виготовлений методом автоматичного зварювання під флюсом;
  • 1953 — введення в дію найбільшого у Європі суцільнозварного моста ім. Патона через річку Дніпро в Києві;
  • 1967 — плазмово-дугове зварювання на змінному струмі було застосовано для зварювання зовнішніх алюмінієвих баків космічних ракет;
  • 1984 — зварювання, різання, паяння, напилення у відкритому космосі за допомогою універсального електронно-променевого інструменту;
  • 2020 — інструментарій для проведення першої у світі операції з видалення внутрішньоочної гемангіоми хоріоїдеї великого розміру.

Євген Патон очолював заклад до 1953 року. А в 1953-2020 роках директором Інституту був його син, академік Борис Патон.

Євген Оскарович Патон із синами Володимиром (ліворуч) та Борисом (праворуч) біля нового універсального зварювального автомата ТС-17, Київ, 1949 рік. Фото: ukrinform.ua

Перша іноземна марка

На початку XX століття в Києві мешкало чимало колишніх підданих Австро-Угорщини, переважно чехів (землі яких тоді входили до Австро-Угорщини). Здебільшого це були політичні й економічні емігранти. Вони володіли заводами, фабриками, майстернями, ресторанами та пивними.

З початком Першої світової війни, 28 вересня 1914 року, саме на Софійській площі в Києві формується перша добровольча дружина чехословаків. Новобранці під національним прапором із левом складали присягу на вірність Батьківщині. Підрозділ носив ім'я шевченківського "єретика", борця за свободу Чехії — Яна Гуса. А командування взяв на себе Йозеф Їржі Швець.

З нагоди 20-річчя цієї події в Чехословаччині була випущена перша іноземна марка із зображенням Києва. Марки Центральної Ради наклеїти на конверти так і не встигли...

Архівне фото

Створення "Веселки"

9 березня 1934 року у Києві заснували Дитвидав УРСР. Нині ми знаємо його як Національне видавництво дитячої літератури "Веселка".

  • ДЕ? Київ, вулиця Юрія Іллєнка, 63
Фото: Вікісховище/IgorT

Під час Другої світової війни видавництво припинило свою діяльність. А відновило роботу вже 1956 року на базі редакції літератури для дітей "Молодь". Свою сучасну назву "Веселка" видавництво отримало в 1964 році.

За роки своєї діяльності там випустили понад 10 тисяч видань загальним тиражем 1,1 мільярда примірників. Це фольклор та художня література — українська і народів світу, науково-художні, пізнавальні та довідкові видання. І, певна річ, тут побачили світ і дитячі твори практично всіх класиків української літератури.

Раритетне видання дитячої книжки "Про відважного Барвінка і коника Дзвоника" (Дитвидав, 1954 року). Цьогоріч її продали як благодійний лот на допомогу ЗСУ за 47 тисяч гривень. Фото: facebook.com/parfzt

Статус національного видавництва "Веселка" здобула 19 лютого 2010 року указом Президента України Віктора Ющенка — до завершення каденції йому залишалося шість днів.

Розстріл інтелігенції

1 грудня 1934 року у Ленінграді вбили першого секретаря Ленінградського міського комітету ВКП (б) і члена Політбюро ЦК ВКП (б) Сергія Кірова. Ця подія розв'язала руки диктатору Сталіну й стала приводом розгорнути репресії.

Того-таки дня була ухвалена постанова ЦВК СРСР "Про порядок ведення справ про підготовку або здійснення терористичних актів". Згідно з нею, термін розслідування справ скорочувався до 10 днів, а їх розгляд у суді відбувався без участі адвоката та прокурора, заборонялося оскарження вироку та клопотання про помилування, а вирок про найвищу міру покарання виконувався негайно.

Постанова ЦВК СРСР, яка поклала початок репресіям після вбивства Кірова. Фото: Вікісховище

В Україні першими жертвами стали представники інтелігенції, що проходили у сфабрикованій чекістами справі так званого "Об'єднання українських націоналістів": воно буцімто мало на меті повалити радянську владу шляхом терактів та диверсій. 13-15 грудня 1934 року виїзна сесія Військової колегії Верховного суду СРСР, що засідала у Києві, розглянула справу.

З 37 осіб до розстрілу засудили 28 "членів Об'єднання українських націоналістів", серед яких були відомі політичні та громадські діячі, а також письменники:

  • Іван та Тарас Крушельницькі;
  • Григорій Косинка;
  • Дмитро Фальківський;
  • Кость Буревій;
  • Олексій Влизько.

Виконали вирок 15 грудня 1934 року у підвалі колишнього Інституту шляхетних панянок (нині — Жовтневий палац), де в той час був Народний комісаріат внутрішніх справ УСРР.

Жовтневий палац, один із входів. 1920-1930-і роки. Фото: facebook.com/nvimu

Поховали жертв справи так званого "Об'єднання українських націоналістів" на Лук'янівському цвинтарі — у північно-східній частині на дільниці №7. Усіх їх посмертно реабілітували в 1950-х роках під час Хрущовської відлиги. А Київ донині шанує пам'ять про видатних українців, що стали жертвами радянського терору.

Читай також: Як врятувати архітектурні пам'ятки та недобудови Києва

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

На Борщагівці прибрали майже півсотні незаконних вивісок: фото - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

На Борщагівці прибрали майже півсотні незаконних вивісок: фото

Киянам-захисникам платитимуть до 25 тисяч грн на навчання: як отримати гроші - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Киянам-захисникам платитимуть до 25 тисяч грн на навчання: як отримати гроші

У трьох київських закладах профтехосвіти можна безплатно навчитися нової професії - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У трьох київських закладах профтехосвіти можна безплатно навчитися нової професії

Київпастранс закупить п'ять нових трамваїв майже за 500 млн грн - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Київпастранс закупить п'ять нових трамваїв майже за 500 млн грн

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації