Як відзначають 8 Березня в Україні: права жінок, історія та еволюція свята

Як відзначають 8 Березня в Україні: права жінок, історія та еволюція свята Фото: Getty Images

8 Березня в Україні — це одне з найулюбленіших і наймасовіших свят, хоча його зміст зазнав метаморфоз: з ідеологічного вшанування жінки-передовика виробництва та активісток воно перетворилося на день жіночності та сімейних цінностей. "ТиКиїв" розповідає про історію появи цього свята та розкриває його справжній сенс.

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Поява міжнародного дня жінок

Вперше жінки масово вийшли на мітинг за свої права 8 березня 1857 року в Нью-Йорку. Тоді американські текстильниці виступили з вимогами про рівну оплату праці з чоловіками, поліпшення трудових умов, впровадження 10-годинного робочого дня замість 16-годинного. Страйк не дав жодних результатів, а мирний мітинг розігнала поліція. 

У 1907 році Клара Цеткін очолила створений при Соціал-демократичній партії Німеччини жіночий відділ, де разом з Розою Люксембург виступала за рівні права жінок.

Роза Люксембург — німецька революціонерка, феміністка, теоретикиня марксизму, комунізму, економістка та публіцистка єврейського походження. Діячка робітничого руху, одна із засновниць Соціал-демократичної партії Королівства Польського і Литви, а також Компартії Німеччини.

У 1908 році 15 тисяч жінок у Нью-Йорку знову вийшли на демонстрацію, вимагаючи скорочення робочого дня, збільшення зарплати та права голосу. Наступного року Американська соціалістична партія запропонувала зробити останню неділю лютого Днем працюючих жінок. За два роки, у серпні 1910 року, Клара Цеткін на конференції в Копенгагені озвучила ідею про заснування Міжнародного дня боротьби за жіночу рівноправність та емансипацію. Жіночності та краси це зовсім не стосувалося. Близько ста учасниць із 17 країн підтримали ініціативу одноголосно. У 1911 році свято вперше відзначили у Німеччині, Австро-Угорщині, Данії та Швейцарії.

У більшості штатів США жінки набули права голосу у 1920 році, коли було прийнято 19-ту поправку до Конституції США.

Демонстрація в Нью-Йорку, з якої все почалося, відбулася 28 лютого. Клара Цеткін конкретної дати не називала. Перше святкування жіночого дня в Німеччині припало на 19 березня, як вшанування революції 1848 року в Прусії. Потім в різних країнах його відзначали 2, 9 і 12 березня, а також 2 і 12 травня.

Перший Міжнародний жіночий день був проведений 19 березня 1911 року з вимогами жінок — отримати право голосу та право на працю, мати змогу займати державі посади й припинити дискримінацію на роботі. 

Після цього, з 1920 по 1933 роки, Цеткін постійно обиралась депутаткою Рейхстагу від Комуністичної партії, паралельно очолюючи Міжнародний жіночий секретаріат Комінтерну. У 1920 році вона вперше відвідала Радянський Союз, де познайомилася з Леніним та Крупською і подружилася з ними. Потім Цеткін часто приїжджала до Москви для участі в конгресах Комінтерну. 

Фото Архів (Клара Цеткін)
Фото Архів (Клара Цеткін)
Клара Цеткин (слева) и Роза Люксембург
Фото: (Архів) Клара Цеткін (ліворуч) та Роза Люксембург

Як 8 Березня з'явилося в Україні

У тодішню Російську імперію це свято потрапило через подругу Цеткін — полум'яну революціонерку Олександру Коллонтай. Ту саму, що пропагувала вільне кохання в комуністичному суспільстві та підкорила Радянський Союз "великою фразою".

Віддаватися першому зустрічному чоловікові треба так само легко, як випити склянку води, — сказала тоді Коллонтай.

8 Березня прийшло до нас ще наприкінці існування Російської імперії. У 1917 році у цей день почався страйк робітниць ткацьких фабрик у Петрограді з вимогами "Хліба і миру!", що переріс у революцію. За тиждень імператор Микола II відмовився від трону і пізніше з'явився СРСР. 

Спочатку цих майстринь вшановували як героїнь повалення царизму. А потім Лютнева революція опинилась у тіні більшовицького Жовтневого перевороту. Лише у 1921 році рішенням 2-ї Комуністичної жіночої конференції було вирішено відзначати Міжнародний жіночий день 8 березня у пам'ять про участь жінок у петроградській демонстрації 23 лютого (8 березня) 1917 року, яка стала однією з подій, що передувала Лютневій революції. 

Вже у 1937 році у Радянському Союзі на підприємствах і в організаціях працювало більш ніж 9 мільйонів жінок, що становило 35 % загальної кількості робітничого і службового складу.

А з 1966 року, відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року, Міжнародний жіночий день став не лише святом, але й неробочим днем. Поступово святкування втратило свій феміністський характер і переросло у день вітань жінок і дівчат в сімейному колі, у трудовому та навчальному колективі з тим, що вони жінки. 

У 1975 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 8 березня днем вшанування досягнень жінок у всіх галузях життя і протесту проти залишків нерівності.

Після розпаду СРСР, вперше у роки незалежності, у 2005 році в Україні прийняли закон "Про забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків і жінок". У ньому міститься чимало важливих тез, наприклад, під час співбесіди не можна запитувати дівчину: 

  • про її плани щодо весілля;
  • про плани найближчим часом стати матір'ю.

У 2017 році Міністерство охорони здоров'я скасувало наказ №256, який визначав перелік з 450 заборонених для жінок професій. Але, попри перераховане, наше трудове законодавство залишається досить консервативним, в Україні існує й дотепер список заборонених для жінок професій, приміром:

  • машиніст метро; 
  • моторист на кораблі; 
  • водій автобуса далекого прямування.

З кінця 2000-х в Україні майже щороку 8-го березня проходять феміністичні марші. Перший відбувся 2008-го в Києві за ініціативи анархо-феміністичного колективу "Свободна". 2009 року різні за форматом акції відбулися в Харкові, Львові та Чернівцях. 2011 року в Києві пройшов перший відкритий феміністичний марш за ініціативи "Феміністичної Офензиви", ГО "Інсайт. Але слід зазначити, що подібні заходи, на жаль, перетворилися у політичну технологію та важіль для політиків, кожен з яких маніпулював цим по-своєму.  

​​Фото: Getty Images
​​Фото: Getty Images

Міжнародний жіночий день і COVID-19

За даними програми "ООН-жінки", пандемія коронавірусу у 2019-2021-х рр. перекреслила 25 років боротьби за гендерну рівність. У зв'язку з карантином жінкам по всьому світу доводилося виконувати більше хатньої роботи. Через це, за словами жінок, вони втрачали та втрачають кар'єрні й освітні можливості. Проте, попри коронавірус, в багатьох країнах відбулися тоді марші протесту.

Фото: Getty Images  ​
Фото: Getty Images  ​

Сьогодні боротьба жінок продовжується здебільшого за рівні зарплати. Також у 2024 році в Україні вперше з'явилася спеціальна жіноча форма в армії. У ній військові зможуть почуватися комфортно під час виконання завдань в польових умовах та в пунктах постійної дислокації. А ще є схвалена Державна стратегія забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року та затверджений операційний план з її реалізації на 2022-2024 роки.

До цього ми всі йшли дуже довго. Над розробкою та впровадженням форми для жінок працювало дуже багато людей. Сьогодні маємо результат, і це дуже важливо. Адже в українській армії нині несуть службу десятки тисяч жінок. З них близько 5 тисяч перебувають на передовій. Їх кількість лише зростатиме. Вже зараз ми бачимо дедалі більшу зацікавленість жінок в залученні до Збройних Сил на добровільній основі. Наше завдання — створити гідні умови для їхньої служби, — коментує ситуацію заступниця міністра оборони України Наталія Калмикова. 

Як бачимо, Україна йде шляхом країн ЕС до рівноправності між чоловіками та жінками. Але якщо подарувати 8-го березня квіти жінці просто за те, що вона жінка, думаємо, що більшість українок від цього не відмовиться. 

А ще у 2024 році саме цього дня, вперше з початку повномасштабної війни, в Києві відкриють станцію метро "Дніпро", про це повідомили у КМДА.

Читай також: Скільки коштує народити дитину у столиці?

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації