Військовий репер ТУР (Артур Лаб’як): "Для побратимів я не артист"
До повномасштабного вторгнення 29-річний Артур Лаб'як будував кар'єру репера і насолоджувався життям із дружиною Тетяною та новонародженою донечкою. 24 лютого 2022 року змінило в його житті майже все: Артур долучився до ЗСУ і тепер співає на фронті для своїх побратимів. Спеціально для "ТиКиїв" він розповів свою історію.
"У моєму життєвому шляху не було нічого надзвичайного: закінчив школу, переїхав із Закарпаття до Львова, там закінчив Політехніку. Одружився.
Музику я почав писати в дев’ятому класі, потім поступово став записувати демки, а 2014-го почались невеличкі виступи. А ще я брав участь у реп-батлах — практично усіх, які були в Україні. Тому більшість людей, які слідкують за репом, знають мене саме за ними.

Музики я писав багато, і одного моменту зрозумів: що б я не робив, найкраще в мене виходить це. Та музика зовсім не давала доходу, тому доводилось паралельно працювати на "нормальній" роботі. Щоправда, не за спеціальністю: за нею можна було отримувати лише "мінімалку", і я пішов у торгівлю, якою й займався до того, як…

24 лютого 2022-го для нас мав бути звичайним четвергом, але в росіян були інші плани... Ми зустріли війну вдома, і нас переповнював шок: за вікнами — ракети, літаки, всі дають Україні три дні… У головах був хаос. Ми з дружиною намагалися сконцентруватись на дитині, якій на той момент було пів року, і не відлипали від новин…

У ті часи людей біля військкомату щодня було багато, тому насамперед набирали тих, хто вже мав військовий досвід.
Я отримав повістку на вулиці — щомісяця ходив із нею до військкомату, натомість отримував нову з настановою прийти за місяць. На початку 2023-го серед інших прізвищ у військкоматі нарешті назвали й моє — так я пішов служити.
Потрапив до Повітряних сил: загалом за рік служби там найбільше працював у мобільній групі, що збивала "шахеди".

Я — максимально не військова людина: режим, накази, розклад — не про мене. Але довелося змінюватись і дивитись на деякі речі простіше.
Пісні для побратимів
На початку 2024-го я перевівся до "Культурного Десанту" (об’єднання військовослужбовців,
що працює над покращенням морально-психологічного стану, культурно-освітнього рівня та мотивації бійців — Прим. Ред.) і переїхав служити ближче до фронту. До мого підрозділу ніхто з артистів ніколи не приїжджав, тому мені здалося, що це крута ініціатива.

За рік ми з моєю групою відʼїздили від Павлограда аж до Херсона. І ця історія — трошки не про "виступи". Я ніколи не подавав себе хлопцям як артист: я такий самий солдат, як і вони. І якщо 2-3 мої пісні можуть відволікти їх від того, що відбувається поруч чи в голові — чому б ні?
Найкраще військові сприймають мою пісню "Ніколи" — вона про моїх рідних, про відстань, про цінності, які ми усвідомлюємо в безвиході. І за реакцією хлопців бачу: вони розуміють, що я хочу донести цим треком.
Написання пісні в мене не займає багато часу. Тобто сам процес може складати пару тижнів: я маю обдумати, про що співатиму, які тези мають бути в пісні, рими, панчлайни, зафіксувати це все в голові. А потім просто за годину складаю все докупи — в мене це так відбувається.
Знаю виконавців, які можуть зробити пісню з історії військового. Я теж можу, але мені це не до душі. У своїх треках я намагаюся охопити більш абстрактні речі, ніж якусь конкретну ситуацію — це мій підхід.

І шоубізнесових амбіцій в мене немає: коли реп потрапляє до шоубізнесу, від репу не залишається нічого. Я не хочу одягатись, як хтось скаже, читати те, що хтось скаже, виступати там, де хтось скаже, говорити тільки те, що хтось скаже. Це не мій шлях. Мої амбіції в тому, щоб розвалити цей шоубізнес, а не стати його частиною. (Посміхається.)
Кажуть, зараз "пісні й танці" не на часі. Вони стовідсотково не на часі — якщо ми говоримо про салюти, "гульки" в дорогих ресторанах тощо. Якщо ж музика слугує терапією — чому б ні? Та й не потрібно забувати, що більшість присутніх на концертах у тилу — молодь. Люди говорять, бо треба щось говорити. А було б добре ще й робити щось. Зазвичай військових критикують або з-за кордону, або з дивану.
Справжнє "Пророцтво"
Наприкінці січня Артур записав трек "Пророцтво" на вірш Дмитра Павличка і разом із Платформою пам’яті "Меморіал" випустив на нього кліп — у ньому на віртуальних муралах з’явилися поети й письменники, що загинули під час російсько-української війни: Максим "Далі" Кривцов, Гліб "Лєнтяй" Бабіч, Юрій "Руф" Дадак, Ігор "Поет" Мисяк, Артем Довгополий, Василь "Паладін" Дорошенко, Олег Клюфас, Данило Конончук, Сергій Баламутовський (Сергій Скальд).
Цікаво, що слова вірша, який Дмитро Павличко написав 1991 року, дуже відгукуються українцям сьогодні.
"Цей вірш — справді пророцтво, — каже Артур. — Дмитро Васильович звертався до мого покоління, але, на жаль, це послання багато хто не почув. Я хочу донести його до молодшого покоління через сучасний музичний жанр. Я був вражений, коли дізнався, що цей вірш написаний 1991 року. Переконаний, що його має знати кожен".
Я зробив пісню на вірш Павличка і розповів, яким бачу кліп. А далі вже медіаконтентом займалась команда "Культурного Десанту". Ідея дуже крута. Вважаю, що ми за будь-якої нагоди маємо згадувати людей, які віддали життя за те, щоб ця країна існувала.
І, думаю, в Києві — якщо говорити не про військових — обов’язково має з’явитися мурал Дмитра Павличка! — розповів нам Артур
Плани на майбутнє

Звісно, зараз я дуже сумую за рідними, за друзями, які виїхали чи загинули. За безтурботним життям, де ми шукали проблем, яких не існувало. А з іншого боку, в цьому житті було дуже багато російського. Ось за цим точно не сумую.
Найважче було переживати розлуку із жінкою й маленькою доцею: мені було важко без них і тоді, і зараз, два роки по тому.

Моя дружина — чудова людина, все розуміє і в усьому мене підтримує.
Доньці було півтора року, коли я пішов на фронт, вона ще до кінця не розуміла, що тато кудись поїхав. Зараз їй вже важко: вона бачить, що в садочку інших дітей тата зранку приводять і по обіді забирають. І це в неї викликає велике обурення й образу на мене.

Бачусь із родиною, коли їду у відпустку — звісно, це відбувається не дуже часто. Але ж я в армії задля того, щоб у моєї сімʼї було майбутнє. Сподіваюсь, скоро побачимось і більше ніколи не будемо окремо одне від одного.

Коли війна завершиться, я повернуся додому, візьму рідних і поїду з ними до Карпат — тижні на два. Якомога далі від цивілізації та святкувань".
Текст: Дар'я Яненко, Вікторія Аронова
Читай також: "Я відмовилася їхати без нього": як жінка врятувала друга в день Чорнобильської трагедії