10 виставок квітня, які не можна пропустити

10 виставок квітня, які не можна пропустити Колаж Фанні Лешевальє. Фото: instagram.com/fanny_lechevalier_l

Лови добірку десяти найцікавіших виставок квітня: картини, скульптури, артефакти й навіть гроші — експозиції цього місяця вражають різноманітністю! 

"In memoriam. Реальність крізь мистецтво"

Французька художниця Фанні Лешевальє від перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну почала створювати колажі, накладаючи світлини воєнних кореспондентів на репродукції класичних творів європейського живопису.

24 лютого 2022 року я пережила глибокий емоційний удар і відчула безсилля. Мене охопили почуття провини та справжня фрустрація. Мої думки були з Україною. Тоді я опублікувала в соціальних мережах свій перший колаж — сходи Сакре-Кер у Парижі, поєднані зі зробленим Славою Ратинським фото київського метро, де люди ховалися від обстрілів.

Через це поєднання двох паралельних реальностей я намагалася висловити свої емоції, адже просто зараз, зовсім недалеко від нас, відбуваються трагедії, люди переживають жахіття війни, тоді як наше життя продовжується в мирі, — розповіла мисткиня в інтерв’ю "ТиКиїв".

Відтоді Фанні Лешевальє створила багато захопливих колажів про війну в Україні, 30 з яких можна буде побачити на виставці "In memoriam. Реальність крізь мистецтво".

  • ДЕ? МВЦ Музею історії міста Києва, вул. Богдана Хмельницького, 7
  • КОЛИ? 9-20 квітня, ср-нд, 12:00-19:00
  • СКІЛЬКИ? 160/80 грн (повний/пільговий)

"Дерево життя: Великодній символ єдності"

Дерево життя у цій експозиції — символ, що поєднує давнє й теперішнє, небо й землю.

У розділі "Коріння" представлені артефакти із давніми символами: меандри, солярні знаки, архаїчні орнаменти в археологічних знахідках часів палеоліту, порохівницях XVIII століття, дерев’яному різьбленні, рушниках, вишивці, скринях. У цьому розділі представлений орнаментований браслет із бивня мамута, біконічний кубок Трипільської культури, писанки, змійовики, форми для медяників XIX ст.

Центральна частина виставки "Стовбур" присвячена великоднім святковим традиціям — тут представлені пасківники, рецепт паски родини Михайла Грушевського, святкові строї, роботи Віктора Зарецького й Павла Макова, колекція писанок, фотографії Оксани Чорної з Великоднього святкування  у підрозділі ЗСУ у 2024 році. 

У розділі "Крона" — антимінс Петра Могили (1630-ті рр.), плащаниця XVIII, робота сучасної художниці Альбіни Ялози.

Центром експозиції є "Дерево пам’яті" — інсталяція, створена на основі витинанок Дарії Альошкіної.

  • ДЕ? Національний музей декоративного мистецтва України, вул. Лаврська, 9, корп. 2
  • КОЛИ? 4 квітня — 25 травня, ср-нд, 10:00-17:00
  • СКІЛЬКИ? 150 грн, пільговий квиток — 75 грн, детальніше на сайті музею.

"Деформації"

Реекспозиція виставки "Деформації" харківського художника Роми Михайлова, який досліджує зміни, що відбуваються як у мистецтві, так і в суспільстві.

Рома Михайлов відомий експериментальним підходом до мистецтва: його роботи часто демонструють форми, кольори та текстури, що ніби змінюються під впливом невидимих сил. 

  • ДЕ? Галерея Eye Sea, вул. О. Гончара, 40
  • КОЛИ? До 23 квітня, ср-пт — 17:00-21:00, сб, нд — 12:00-21:00
  • СКІЛЬКИ? Вхід вільний

Юрій Денисенков. "Відсутність присутності"

Живописець, музикант, сценограф і художник-постановник Юрій Денисенков повертається з новою серією робіт, присвячених ідентичності людини й реальності її існування.

Ця серія робіт порушує думку: людська сутність не обмежується лише фізичною оболонкою, а існує також у спогадах, тінях, відблисках і слідах, які вона залишає по собі.

  • ДЕ? ЦСМ "Білий Світ", вул. Євгена Чикаленка, 21а
  • КОЛИ? До 13 квітня, ср-нд, 11:00-19:00
  • СКІЛЬКИ? Вхід вільний

"Гривня. Більше ніж гроші"

Виставка-експедиція розкриє символічні, історичні та мистецькі аспекти, пов'язані з національною валютою.

Відвідувачі побачать, як змінювався вигляд українських грошей — від давньоруської гривні до сучасних банкнот. Також під час виставки проводитимуть майстер-класи, квести, панельні дискусії та ігри з фінансової грамотності для дітей, підлітків і дорослих.

Експозиція також включає архівні матеріали, артефакти та твори. Серед представлених авторів: Михайло Бойчук, Алла Горська, Артгрупа SVITER, I SEE UA FLAG, Григорій Золотов, Олександр Животков, Алевтина Кахідзе, Василь Кричевський, Федір Кричевський, Георгій Нарбут, Олег Тістол, Василь Чебаник та інші.

  • ДЕ? Українській дім, вул. Хрещатик, 2
  • КОЛИ? До 11 травня, вт-нд, 11:00-19:00
  • СКІЛЬКИ? 120 грн, школярі та студенти — 50 грн. Для пільгових категорій (пенсіонери, діти до 7 років, інваліди, військові тощо) вхід вільний.

"Мистецтво жити"

Ця експозиція містить 37 робіт сучасних українських художників з різних регіонів України, створених після початку повномасштабного вторгнення.

Серед них — Євген Покутнєв, Сергій Грех, Наталія Брінчук, Данило Шуліпа, Ніколь та Мішель Фельдман, Богдан Буренко, Артур Музиченко.

​Ми усвідомлюємо важливість демонстрації сучасного мистецтва та прагнемо надати можливість суспільству прорефлексувати свій досвід останніх років крізь твори українських художників, щоб кожен з нас міг побачити в них себе, — кажуть організатори виставки. 

​Кожну з робіт можна придбати.

  • ДЕ? Національний музей Тараса Шевченка, бул. Т. Шевченка, 12
  • ​КОЛИ? До 27 квітня, ср-нд, 10:00-18:00
  • СКІЛЬКИ? 200 грн

     "Дуальність"

Подружжя Павло Македонський та Інна Пантелемонова представляють спільну виставку.

Інна Пантелемонова працює з яскравою, текстурною композицією, де світ наповнений кольором, рухом, емоціями, безпосереднім і захопливим відчуттям життя.  

Павло Македонський використовує стриману колірну палітру, виважену фактурність.


Їхні світи можуть здаватися протилежними, але разом вони формують єдине полотно, в якому сплелися спонтанність і усвідомленість, стихія і порядок, миттєвість і вічність.  

  • ДЕ? Галерея Imagine Point, мала зала, просп. Голосіївський, 86/1
  • КОЛИ? До 26 квітня, ср-сб, 12:00-19:00
  • СКІЛЬКИ? Вхід вільний

  "Тиша, народжена спогадами"

Виставка творів людей із ментальною інвалідністю, у якій представлені цифрове мистецтво, живопис, колаж та ілюстрація.

Митці з ментальною інвалідністю переживають ті самі тривоги, війни, радощі й пошуки сенсу. Тож ця виставка — не про іншість, а про спільність.

Автори й авторки: Денис Бржезицький, Тарас Гуцол, Андрій Нещеретов, Марія Письменна, Петро Славинський, Владим Сокол, Bromden.

  • ДЕ? Good Bread Hub, поверх 2, вул. Алматинська, 2/1 
  • КОЛИ? До 20 червня
  • СКІЛЬКИ? Вхід вільний за реєстрацією

"Код свободи: від шістдесятників до сучасників"

Цей виставковий проєкт об'єднав творчість знакових художників декількох поколінь, які формували та формують культурний код незалежної України. Серед його експонатів — 41 живописний твір та скульптури, зокрема роботи Леся Подерв’янського, Єлизавети Кремницької, Матвія Вайсберга, Анатолія Криволапа, Любові Міненко, Олександра Сухоліта, Олександра Бабака, Сергія Животкова, Едіти Медвецької-Лутак, Зої Лерман, Ференца Семана, Ади Рибачук та інших.

Шістдесятники, що працювали в умовах тоталітарного режиму, використовували мистецтво як спосіб тихого, але потужного протесту.

Мистецтво сучасників, представлене на виставці, продовжує традицію художньої свободи, але вже в нових формах і контекстах.

  • ДЕ? Аукціонний дім Goldens, вул. Леоніда Первомайського, 4
  • КОЛИ? До 12 квітня, пн-сб, 12:00-19:00
  • СКІЛЬКИ? Вхід вільний

"105 років — 105 вистав"

Цього року Театр ім. Івана Франка святкує 105-річчя, і з цієї нагоди в його приміщенні відкрилася експозиція, що розкриє найзнаковіші вистави Театру Франка, які формували його стиль і обличчя.

У ній представлені афіші, програмки, рідкісні світлини, костюми, оригінальні ескізи костюмів, макети, елементи декорацій та реквізит зі знакових постановок театру.

  • ДЕ? Театр ім. І. Франка, пл. І. Франка, 3
  • КОЛИ? До 30 квітня
  • СКІЛЬКИ? Вхід вільний за наявності квитка на виставу або донату для ССО.

Читай також: Художниця Фанні Лешевальє: "Мої колажі демонструють прірву між трагедією України та мирним життям решти світу"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації