10 виставок квітня, які не можна пропустити

Лови добірку десяти найцікавіших виставок квітня: картини, скульптури, артефакти й навіть гроші — експозиції цього місяця вражають різноманітністю!
"In memoriam. Реальність крізь мистецтво"
Французька художниця Фанні Лешевальє від перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну почала створювати колажі, накладаючи світлини воєнних кореспондентів на репродукції класичних творів європейського живопису.
24 лютого 2022 року я пережила глибокий емоційний удар і відчула безсилля. Мене охопили почуття провини та справжня фрустрація. Мої думки були з Україною. Тоді я опублікувала в соціальних мережах свій перший колаж — сходи Сакре-Кер у Парижі, поєднані зі зробленим Славою Ратинським фото київського метро, де люди ховалися від обстрілів.
Через це поєднання двох паралельних реальностей я намагалася висловити свої емоції, адже просто зараз, зовсім недалеко від нас, відбуваються трагедії, люди переживають жахіття війни, тоді як наше життя продовжується в мирі, — розповіла мисткиня в інтерв’ю "ТиКиїв".
Відтоді Фанні Лешевальє створила багато захопливих колажів про війну в Україні, 30 з яких можна буде побачити на виставці "In memoriam. Реальність крізь мистецтво".
- ДЕ? МВЦ Музею історії міста Києва, вул. Богдана Хмельницького, 7
- КОЛИ? 9-20 квітня, ср-нд, 12:00-19:00
- СКІЛЬКИ? 160/80 грн (повний/пільговий)
"Дерево життя: Великодній символ єдності"
Дерево життя у цій експозиції — символ, що поєднує давнє й теперішнє, небо й землю.
У розділі "Коріння" представлені артефакти із давніми символами: меандри, солярні знаки, архаїчні орнаменти в археологічних знахідках часів палеоліту, порохівницях XVIII століття, дерев’яному різьбленні, рушниках, вишивці, скринях. У цьому розділі представлений орнаментований браслет із бивня мамута, біконічний кубок Трипільської культури, писанки, змійовики, форми для медяників XIX ст.
Центральна частина виставки "Стовбур" присвячена великоднім святковим традиціям — тут представлені пасківники, рецепт паски родини Михайла Грушевського, святкові строї, роботи Віктора Зарецького й Павла Макова, колекція писанок, фотографії Оксани Чорної з Великоднього святкування у підрозділі ЗСУ у 2024 році.
У розділі "Крона" — антимінс Петра Могили (1630-ті рр.), плащаниця XVIII, робота сучасної художниці Альбіни Ялози.
Центром експозиції є "Дерево пам’яті" — інсталяція, створена на основі витинанок Дарії Альошкіної.
- ДЕ? Національний музей декоративного мистецтва України, вул. Лаврська, 9, корп. 2
- КОЛИ? 4 квітня — 25 травня, ср-нд, 10:00-17:00
- СКІЛЬКИ? 150 грн, пільговий квиток — 75 грн, детальніше на сайті музею.
"Деформації"
Реекспозиція виставки "Деформації" харківського художника Роми Михайлова, який досліджує зміни, що відбуваються як у мистецтві, так і в суспільстві.
Рома Михайлов відомий експериментальним підходом до мистецтва: його роботи часто демонструють форми, кольори та текстури, що ніби змінюються під впливом невидимих сил.
- ДЕ? Галерея Eye Sea, вул. О. Гончара, 40
- КОЛИ? До 23 квітня, ср-пт — 17:00-21:00, сб, нд — 12:00-21:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Юрій Денисенков. "Відсутність присутності"
Живописець, музикант, сценограф і художник-постановник Юрій Денисенков повертається з новою серією робіт, присвячених ідентичності людини й реальності її існування.
Ця серія робіт порушує думку: людська сутність не обмежується лише фізичною оболонкою, а існує також у спогадах, тінях, відблисках і слідах, які вона залишає по собі.
- ДЕ? ЦСМ "Білий Світ", вул. Євгена Чикаленка, 21а
- КОЛИ? До 13 квітня, ср-нд, 11:00-19:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
"Гривня. Більше ніж гроші"
Виставка-експедиція розкриє символічні, історичні та мистецькі аспекти, пов'язані з національною валютою.
Відвідувачі побачать, як змінювався вигляд українських грошей — від давньоруської гривні до сучасних банкнот. Також під час виставки проводитимуть майстер-класи, квести, панельні дискусії та ігри з фінансової грамотності для дітей, підлітків і дорослих.
Експозиція також включає архівні матеріали, артефакти та твори. Серед представлених авторів: Михайло Бойчук, Алла Горська, Артгрупа SVITER, I SEE UA FLAG, Григорій Золотов, Олександр Животков, Алевтина Кахідзе, Василь Кричевський, Федір Кричевський, Георгій Нарбут, Олег Тістол, Василь Чебаник та інші.
- ДЕ? Українській дім, вул. Хрещатик, 2
- КОЛИ? До 11 травня, вт-нд, 11:00-19:00
- СКІЛЬКИ? 120 грн, школярі та студенти — 50 грн. Для пільгових категорій (пенсіонери, діти до 7 років, інваліди, військові тощо) вхід вільний.
"Мистецтво жити"
Ця експозиція містить 37 робіт сучасних українських художників з різних регіонів України, створених після початку повномасштабного вторгнення.
Серед них — Євген Покутнєв, Сергій Грех, Наталія Брінчук, Данило Шуліпа, Ніколь та Мішель Фельдман, Богдан Буренко, Артур Музиченко.
Ми усвідомлюємо важливість демонстрації сучасного мистецтва та прагнемо надати можливість суспільству прорефлексувати свій досвід останніх років крізь твори українських художників, щоб кожен з нас міг побачити в них себе, — кажуть організатори виставки.
Кожну з робіт можна придбати.
- ДЕ? Національний музей Тараса Шевченка, бул. Т. Шевченка, 12
- КОЛИ? До 27 квітня, ср-нд, 10:00-18:00
- СКІЛЬКИ? 200 грн
"Дуальність"
Подружжя Павло Македонський та Інна Пантелемонова представляють спільну виставку.
Інна Пантелемонова працює з яскравою, текстурною композицією, де світ наповнений кольором, рухом, емоціями, безпосереднім і захопливим відчуттям життя.
Павло Македонський використовує стриману колірну палітру, виважену фактурність.
Їхні світи можуть здаватися протилежними, але разом вони формують єдине полотно, в якому сплелися спонтанність і усвідомленість, стихія і порядок, миттєвість і вічність.
- ДЕ? Галерея Imagine Point, мала зала, просп. Голосіївський, 86/1
- КОЛИ? До 26 квітня, ср-сб, 12:00-19:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
"Тиша, народжена спогадами"
Виставка творів людей із ментальною інвалідністю, у якій представлені цифрове мистецтво, живопис, колаж та ілюстрація.
Митці з ментальною інвалідністю переживають ті самі тривоги, війни, радощі й пошуки сенсу. Тож ця виставка — не про іншість, а про спільність.
Автори й авторки: Денис Бржезицький, Тарас Гуцол, Андрій Нещеретов, Марія Письменна, Петро Славинський, Владим Сокол, Bromden.
- ДЕ? Good Bread Hub, поверх 2, вул. Алматинська, 2/1
- КОЛИ? До 20 червня
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний за реєстрацією
"Код свободи: від шістдесятників до сучасників"
Цей виставковий проєкт об'єднав творчість знакових художників декількох поколінь, які формували та формують культурний код незалежної України. Серед його експонатів — 41 живописний твір та скульптури, зокрема роботи Леся Подерв’янського, Єлизавети Кремницької, Матвія Вайсберга, Анатолія Криволапа, Любові Міненко, Олександра Сухоліта, Олександра Бабака, Сергія Животкова, Едіти Медвецької-Лутак, Зої Лерман, Ференца Семана, Ади Рибачук та інших.
Шістдесятники, що працювали в умовах тоталітарного режиму, використовували мистецтво як спосіб тихого, але потужного протесту.
Мистецтво сучасників, представлене на виставці, продовжує традицію художньої свободи, але вже в нових формах і контекстах.
- ДЕ? Аукціонний дім Goldens, вул. Леоніда Первомайського, 4
- КОЛИ? До 12 квітня, пн-сб, 12:00-19:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
"105 років — 105 вистав"
Цього року Театр ім. Івана Франка святкує 105-річчя, і з цієї нагоди в його приміщенні відкрилася експозиція, що розкриє найзнаковіші вистави Театру Франка, які формували його стиль і обличчя.
У ній представлені афіші, програмки, рідкісні світлини, костюми, оригінальні ескізи костюмів, макети, елементи декорацій та реквізит зі знакових постановок театру.
- ДЕ? Театр ім. І. Франка, пл. І. Франка, 3
- КОЛИ? До 30 квітня
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний за наявності квитка на виставу або донату для ССО.
Читай також: Художниця Фанні Лешевальє: "Мої колажі демонструють прірву між трагедією України та мирним життям решти світу"