10 виставок січня, які не можна пропустити
Рік тільки розпочався, а виставок, які варто відвідати в Києві, вже безліч! Тримай добірку найцікавіших і плануй свій візит!
"Собор Божественних пісень"
Ця виставка — спільний проєкт Софії Київської та Києво-Печерської лаври — знайомить із шедеврами українського іконопису та західноєвропейської гравюри XVII–XIX ст. із фондової колекції Києво-Печерської лаври.
На відвідувачів чекає знайомство з унікальними артефактами — старовинними нотними рукописами з архіву Софійського монастиря XVIII ст. та реліквіями, знайденими в підземеллях собору, а також експонатами, пов'язаними з Григорієм Сковородою та Артемієм Веделем.
А ще експозиція розкриває таємницю "Софійської колядки" XVII ст. і знайомить зі звучанням головної ікони Софійського собору — храмового образу "Софія-Премудрість Божа", в якій закодована конкретна пісня.
- ДЕ? Софія Київська, вул. Володимирська, 24, 2 поверх, північні виставкові зали
- КОЛИ? До 31 березня, 10:00-19:00
- СКІЛЬКИ? 150 грн, пільговий 75 грн (школярі, студенти, пенсіонери)
Сlay man story
Персональна виставка художниці-керамістки Тетяни Забеліної, головна тема якої — переосмислення стародавньої легенди про Голема — "глиняну людину", створену рабином-кабалістом Єгудою Лівою бен Бецалелем (Магаралем) у Празі XVI ст.
Мета майстрині — занурити глядача в магію перетворення мертвої матерії в живу. А глина в руках Тетяни Забеліної оживає, набуваючи форми та сенсу.
- ДЕ? Софія Київська, вул. Володимирська, 24, зали "Хлібні"
- КОЛИ? 17 січня, 17:00 – 23 лютого, пт-ср, 10:00-18:00
- СКІЛЬКИ? Вхід за квитками на територію заповідника та у виставкові зали "Хлібні"
"Передчуття"
2022 року, до початку повномасштабного вторгнення, художник Матвій Вайсберг створював картини зимового Києва в снігу й тумані, зображуючи сходи Якова на Татарці, бульвар Шевченка, фонтан, нічний сквер, двір біля рідного будинку Роліт... Ці пейзажі, сповнені передчуття, стали своєрідним пророчим знаком, який передував подіям великої війни.
До цих картин додалися роботи 2023-2024 років: зображення київського неба, зимовий Бабин Яр під час повітряних тривог, київські вікна під обстрілами та одеський пірс.
Тож виставка не лише відображає передчуття трагедії, а й дає надію на майбутню перемогу завдяки силі духу.
- ДЕ? Артфундація "Дукат", вул. Володимирська, 5
- КОЛИ? До 28 січня, 11:00-19:00
- СКІЛЬКИ? Дізнавайся за телефоном (044) 270 5079
"В епіцентрі бурі. Сецесія в Україні"
Ця виставка — частина масштабного проєкту "В епіцентрі бурі. Модернізм в Україні 1900-1930-х років", що експонувався у 2022-2024 рр. в музеях Європи.
В експозиції — твори яскравих представників українського мистецтва початку ХХ століття: Олександра Мурашка, Федора і Василя Кричевських, Михайла Жука, Абрама Маневича, Всеволода Максимовича, Георгія Нарбута, Олекси Новаківського, Петра Холодного, а також ескіз до дипломної роботи "Аргонавти" (1909) Івана Мясоєдова.
- ДЕ? Національний художній музей, вул. Грушевського, 6, через службовий вхід з Музейного провулка
- КОЛИ? До кінця січня, пт-нд, 12:00-18:00
- СКІЛЬКИ? 250 грн, пільговий (школярі, студенти, пенсіонери) — 100 грн, для військових вхід вільний
"Родовід, або Поховані імена"
Виставка робіт Павла Макова, які є частиною його довготривалого циклу "Абракадабра". В них художник досліджує поєднання краси та темних аспектів сучасного світу.
Цикл "Родовід" відображає глибокі зміни, які відбуваються з природою і світом. Через монументальні рослини, що колись символізували силу природи, Маков показує її вичерпність і, в деякому сенсі, занепад.
- ДЕ? The Naked Room, вул. Рейтарська, 21
- КОЛИ? До 25 січня, 08:00-20:00
- СКІЛЬКИ? Дізнавайся за телефоном (068) 960 3969
"Обійми, коли заходить сонце"
В експозиції робіт Андрія Опришка представлені скульптурні рельєфи, кераміка, графіка та живопис, які розкривають тему обіймів — фізичних і емоційних. Чи є обійми лише жестом? Чи можуть вони бути чимось більшим? Митець розширює ці межі, натякаючи, що удача чи благословення також є обіймами — доторком чогось вищого.
У творах художника поєднані традиційні техніки й природні матеріали, наприклад, глина й дерево.
- ДЕ? Avangarden, вул. Січових Стрільців, 23а
- КОЛИ? До 26 січня, 10:00-22:00, пт-сб: 10:00-23:00
- СКІЛЬКИ? Дізнавайся за телефоном (097) 563 6562
"Прозорість"
Виставка представляє графічні й живописні твори, роботи з художнього скла та зразки вітражного мистецтва авторства київських мисткинь Лариси Піші, Оксани Стратійчук та Олени Придувалової, а також видатного майстра художнього скла Івана Аполлонова (1933-2018).
Лариса Піша підготувала серію елегантних вітражів із флористичними мотивами, Оксана Стратійчук — друковані композиції з кольоровими зображеннями квітів і трав, Олена Придувалова — гуашеві зображення букетів, трав, дерев, урбаністичних пейзажів і скляних посудин.
- ДЕ? Національний музей декоративного мистецтва України, вул. Лаврська, 9
- КОЛИ? До 26 січня, ср-нд, 11:00-17:00
- СКІЛЬКИ? Дізнавайся за телефоном: (044) 280 3693
"Різдвяне місто. Київ ХІХ-ХХ століття"
Проєкт, що занурює в естетику та культуру зимових свят у Києві минулого.
Який вигляд мало святкове місто та як прикрашали свої помешкання київські родини кінця ХІХ – поч. ХХ століть? Яке дозвілля та які зимові розваги полюбляли містяни того часу, у що вбирались на новорічні бенкети та бали, де в центрі Києва каталися на ковзанах? Як зароджувалась традиція святкувати Новий рік у ресторанах та яким був асортимент десертів у київських кондитерських напередодні зимових свят?
Експозиція складається з 5 тематичних блоків — "Ковзанка", "Кав'ярня-кондитерська", "Кравецька майстерня", "Театральний Київ", "Інтер'єр помешкання".
Серед експонатів — швейна машинка "Зінгер", старовинні французькі журнали моди, речі акторки Марії Заньковецької, а також архівні світлини зимового Києва.
- ДЕ? Музей Києва, вул. Б. Хмельницького, 7
- КОЛИ? До 26 січня, ср-нд, 12:00-19:00. Каса працює до 18:30
- СКІЛЬКИ? 200/100 грн (повний/пільговий)
"Під Різдвяною зіркою"
Міжмузейний виставковий проєкт, створений спільно з Національним музеєм народної архітектури та побуту України, — виставка-розповідь про нашу ідентичність і відродження традицій.
Експозиція представляє автентичні твори з колекції Національного музею народної архітектури та побуту України, зокрема, народні ікони XVII–XIX ст., свічники-трійці початку XIX ст., косівську кераміку ХІХ-ХХ ст., різдвяні зірки, шопки, живописні твори Тараса Данилича, Федіра Манайла, Івана Марчука, Володимира Микити з фондів Київської національної картинної галереї та приватних збірок.
Музейні експонати об'єднані з роботами сучасних майстрів декоративного мистецтва та крафтових майстерень.
- ДЕ? Київська картинна галерея, вул. Терещенківська, 9
- КОЛИ? До 19 січня, 11:00-18:00, пн, чт — вихідні, вт — 10:00-19:00
- СКІЛЬКИ? 200 грн (пільгові категорії — 100 грн). Діти до 14 років — безплатно.
Мистецькі мадригали Юрія Луцкевича
Виставка присвячена 90-річчю одного з найяскравіших представників українського необароко другої половини ХХ ст. Юрія Луцкевича й охоплює різноманітні жанри та теми творчості митця — від біблійних сюжетів і портретів до ліричних пейзажів Франції, Хорватії та Ізраїлю.
Особливу увагу приділено його акварельним роботам 1970-х років.
В експозиції представлені живописні й графічні твори митця з приватної колекції його дружини Галини Городнічевої, а також роботи з фондів музею.
- ДЕ? Музей сучасного мистецтва України, вул. Євгена Коновальця, 44-а
- КОЛИ? До 9 лютого, 11:00-19:00
- СКІЛЬКИ? Дізнавайся за телефоном (097) 059-70-59