5 книг про українських митців, яких ми маємо знати

5 книг про українських митців, яких ми маємо знати Колаж: "ТиКиїв"

Роботи цих майстрів — це те, чим можна пишатися. Їхні дивовижні, прекрасні розписи, мозаїки, кераміка, гобелени давно зараховані до золотої скарбниці українського мистецтва.

Досліджуй своє, пишайся своїм (не через географічне походження, а тому ще це дійсно рівень!). Отже, п'ять альбомів про митців, чиї імена варто вже знати! 

Також читай: П'ять шедеврів Миколи Стороженка

Галина Севрук

Галина Севрук
Фото з бібліотеки автора

У творчому доробку Галини Сильвестрівни — понад 500 керамічних пластів з історії України (зберігаються як у наших музеях, так і за кордоном). Вона створювала українських козаків, князів та видатних постатей нашої історії. Проте найбільший її творчий успіх — керамічне панно "Місто на семи пагорбах", яке ще донедавна прикрашало хол київського готелю "Турист".

Фото: archive-uu.com

Це панно, присвячене Києву, власники готелю демонтували. На щастя, його не спіткала доля багатьох інших монументальних робіт українських художників, які були повністю знищені. Художники-реставратори Національного заповідника "Софія Київська" відновили шедевр (зібравши його по шматках), тож сьогодні його можна побачити у стінах будинку консисторії Софійського архітектурного ансамблю. 

Магічний козак-характерник. Фото: archive-uu.com

Микола Стороженко

Микола Стороженко
Фото з бібліотеки автора

Що мене завжди дивувало, так це спроможність наших митців творити у будь-якій царині: створювати скульптури, працювати з металом, склом чи деревом. Вони вміли все! І робили це так, що і сьогодні дивуєшся, з якою майстерністю та глибиною це зроблено! Таким майстром був і Микола Андрійович.

Фреска з видатними діячами науки в Інституті фізики.
Фото: Олександр Панченко

Серед його робіт — численні церковні розписи та мозаїки (на вулиці Малишка та в інтер'єрах інституту фізики ім. Боголюбова).

Фото: Олександр Панченко

Іван-Валентин Задорожний

Валентин Задорожний
Фото з бібліотеки автора

З київських монументальних робіт Задорожного кияни пречудово знають вітражі, що прикрашають верхню станцію фунікулера. 

Задорожний
Вітражі Задорожного. Фото з відкритих джерел

Особисто я у захваті (та насправді майже від усіх робіт майстра) від дерев'яного оздоблення ресторанної зали у готелі "Либідь" (на жаль, нічого не збереглося — все було викинуто на смітник).

Фрагмент оформлення ресторану. Фото: archive-uu.com

Це було щось зовсім незвичайне — до Задорожного в Києві ніхто подібного не робив: оформити залу у давньослов'янському стилі (разом із тогочасними богами!). Це було сміливо та оригінально.

Олександр Міловзоров

Фото з бібліотеки автора

Ще один вдумливий і тонкий майстер на всі руки! Усім відомі його рельєфи на спортивні теми та "вогняна" мозаїка на станції метро "Олімпійська".

Метро "Олімпійська". Фото: Олександр Панченко

А також ковальські решітки та вітраж у головній дитячій бібліотеці, оформлення станції метро "Тараса Шевченка" тощо. А в його гостинній майстерні на Андріївському узвозі, гадаю, перебувало пів Києва!

Метро "Олімпійська". Фото: Олександр Панченко

Людмила Жоголь

Людмила Жоголь
Фото з бібліотеки автора

Складно уявити хоч якусь громадську споруду, яку б донедавна не прикрашали гобелени майстрині Людмили Жоголь! Це були центральні готелі, київська державна адміністрація на Хрещатику, бібліотеки, театри та музеї. 

Людмила Жоголь
Жоголь. Фото з відкритих джерел

На жаль, більшість робіт мисткині втрачено. Ідеологічні — зі зрозумілих причин не витримали випробування часом. А ліричні (квіти, дерева — найулюбленіша тема художниці) або просто познімали зі стін і відправили у запасники, або за наказом якихось невігласів повикидали на смітники. Мовляв, у нас тут євроремонт, навіщо нам ці "ганчірки". 

Про втрачене українське мистецтво варто написати окрему книгу. Але то буде вкрай драматичне читання.

Також читай: Скарби головної дитячої бібліотеки

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
45005991_571232313299079_3041464559333277696_n.jpg - Олександр Панченко
Редактор і фанат книжок. Люблю дивитись по сторонах — у такий спосіб можна побачити багато цікавого.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації