П'ять шедеврів Миколи Стороженка

П'ять шедеврів Миколи Стороженка Фото: Олександр Панченко

Це дуже дивне і вкрай неправильне явище — мати неймовірного таланту митців, яких майже... ніхто не знає (окрім колег по цеху). Я не полінився: вийшов на вулицю і запитав, чи знають перехожі, хто такий Микола Стороженко. З 25 опитаних — жоден не дав правильної відповіді. А так бути не повинно. 

За митців краще за все розповідають їхні роботи. Тож ми зібрали для вас п'ять найкрутіших київських робіт Миколи Андрійовича. 

Читай також: Скарби головної дитячої бібліотеки

Охорона природи 

Стороженко мозаїка
Фото: Олександр Панченко

Ця яскрава мозаїка прикрашає Київ вже майже 50 років. Художник намагався привернути увагу громадськості до питання важливості охорони природи ще тоді, коли це не було мейнстримом — у 1975 році!

До речі, зверніть увагу на обличчя. Вони не канонічні, не радянські — жодної тобі спортивності та надприродної дебелості. Воні тонкі, прозорі — іконоподібні! 

0 / 0
  • Де? Вул. Малишка, 25-1.

Київська академія

Фото: Олександр Панченко

Мозаїка "Київська академія" прикрашає хол другого поверху Інституту теоретичної фізики. Вона виконана зі смальти й займає 22 кв. метри!

Фото: Олександр Панченко

Зверніть увагу на чудову й досі актуальну цитату філософа Сковороди (його зображення тут теж є):

Розпошир удаль зір свій як коло розуму

На третьому поверсі інституту розміщено ще одну роботу Стороженка: "Наука й культура XVI — XVIII сторіччя. Львівське ставропігійське братство".

Фото: Олександр Панченко

Смальтове панно виконане у традиціях давньоруського стінопису. Вражає насичена кольорова гама: червона, золота, вохриста. Над дверима — уривки зі статуту братства. 

Фото: Олександр Панченко
  • Де? Вул. Метрологічна, 14-б.

Фреска під куполом

Фото: Олександр Панченко

Як використати незручну площу з максимальною користю? Зробити в ній фрески! Із зображеннями справжніх ікон науки: Ейнштейном, Ландау, Вавіловим, Архімедом, Арістотелем тощо.

0 / 0

Ця робота, вдало стилізована під церковний розпис, дійсно вражає. Коли через скляний купол на фрески потрапляють сонячні промені — це щось! А я багато бачив монументальних шедеврів — маю з чим порівнювати.

Caption
  • Де? Пр-т Науки, 46.

Розписи у церкві

Церква Миколи Притиска. Фото: з архіву автора

Після 1990-х запит на монументальне мистецтво майже вмер. Єдине, що залишилося художникам — розпис церков. Саме цій справі душею і серцем віддався Стороженко. З 1993-го й до самої смерті у 2015-му він очолював навчально-творчу майстерню живопису та храмової культури у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури.

Фото: з архіву автора

За розписи київської церкви Миколи Притиска Миколу Андрійовича було нагороджено Золотою медаллю Академії мистецтв України. 

Також читай: Знищено в Києві. Монументальні роботи, які ми більше не побачимо

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
45005991_571232313299079_3041464559333277696_n.jpg - Олександр Панченко
Редактор і фанат книжок. Люблю дивитись по сторонах — у такий спосіб можна побачити багато цікавого.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації