П'ять шедеврів Миколи Стороженка
Це дуже дивне і вкрай неправильне явище — мати неймовірного таланту митців, яких майже... ніхто не знає (окрім колег по цеху). Я не полінився: вийшов на вулицю і запитав, чи знають перехожі, хто такий Микола Стороженко. З 25 опитаних — жоден не дав правильної відповіді. А так бути не повинно.
За митців краще за все розповідають їхні роботи. Тож ми зібрали для вас п'ять найкрутіших київських робіт Миколи Андрійовича.
Читай також: Скарби головної дитячої бібліотеки
Охорона природи
Ця яскрава мозаїка прикрашає Київ вже майже 50 років. Художник намагався привернути увагу громадськості до питання важливості охорони природи ще тоді, коли це не було мейнстримом — у 1975 році!
До речі, зверніть увагу на обличчя. Вони не канонічні, не радянські — жодної тобі спортивності та надприродної дебелості. Воні тонкі, прозорі — іконоподібні!
- Де? Вул. Малишка, 25-1.
Київська академія
Мозаїка "Київська академія" прикрашає хол другого поверху Інституту теоретичної фізики. Вона виконана зі смальти й займає 22 кв. метри!
Зверніть увагу на чудову й досі актуальну цитату філософа Сковороди (його зображення тут теж є):
Розпошир удаль зір свій як коло розуму
На третьому поверсі інституту розміщено ще одну роботу Стороженка: "Наука й культура XVI — XVIII сторіччя. Львівське ставропігійське братство".
Смальтове панно виконане у традиціях давньоруського стінопису. Вражає насичена кольорова гама: червона, золота, вохриста. Над дверима — уривки зі статуту братства.
- Де? Вул. Метрологічна, 14-б.
Фреска під куполом
Як використати незручну площу з максимальною користю? Зробити в ній фрески! Із зображеннями справжніх ікон науки: Ейнштейном, Ландау, Вавіловим, Архімедом, Арістотелем тощо.
Ця робота, вдало стилізована під церковний розпис, дійсно вражає. Коли через скляний купол на фрески потрапляють сонячні промені — це щось! А я багато бачив монументальних шедеврів — маю з чим порівнювати.
- Де? Пр-т Науки, 46.
Розписи у церкві
Після 1990-х запит на монументальне мистецтво майже вмер. Єдине, що залишилося художникам — розпис церков. Саме цій справі душею і серцем віддався Стороженко. З 1993-го й до самої смерті у 2015-му він очолював навчально-творчу майстерню живопису та храмової культури у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури.
За розписи київської церкви Миколи Притиска Миколу Андрійовича було нагороджено Золотою медаллю Академії мистецтв України.