7 книжок про українську культуру їжі: рецепти, історія, традиції

7 книжок про українську культуру їжі: рецепти, історія, традиції фото: Freepik

Що ми згадуємо, коли запитують про українську кухню — борщ, вареники, сало? На жаль, більшості з нас відома лише невелика частина багатої гастрономічної спадщини наших предків, яка була зовсім не така проста та примітивна, якою намагалися зробити її роки колонізації, радянського союзу та зросійщення. 

Ми підібрали 7 книжок про історію української кухні та традицій готування й частування: серед них і рецепти, і історії, і дослідження гастрономічних звичок, і українське виноробство. Смачного! 

Марина Гримич, Ігор Лильо, Олена Брайченко, Віталій Резніченко, "Україна. Їжа та Історія"

Це видання з української кулінарної дипломатії "Україна. Їжа та Історія" було створено науково-просвітницьким проєктом їzhakultura спільно з видавництвом їzhak за підтримки Українського інституту. їzhak — видавництво, що спеціалізується на книгах, присвячених історії гастрономії в Україні. 

До книги увійшли тексти, що популярно й науково розповідають про історію української національної кухні, унікальність кулінарних традицій регіонів і рецепти відомих страв, у розробці яких взяли участь професійні кухарі. Видання підкреслює кулінарну спадщину України як частину її нематеріальної культури та демонструє силу кулінарної дипломатії і навчає готувати страви, які можуть захопити кожного.

Євген Клопотенко, "Зваблення їжею з українським смаком" 

Автор Євген Клопотенко не потребує зайвої презентації: протягом кількох років він досліджував історію українських страв, ознайомлювався з кулінарною літературою різних періодів, подорожував Україною та спілкувався з істориками, щоб сформувати власне бачення української кухні, яке він відобразив у цій книзі. 

Книга містить 70 авторських рецептів старовинних страв, поділених на 9 розділів, і обіцяє навчити готувати супи, страви з м'яса, риби, овочів та грибів, каші, напої, закуски, випічку і десерти. Тут також багато цікавих фактів про українські продукти та їхні корисні властивості, а також поради щодо способів їх приготування, плюс бонус — враження від дослідницьких подорожей та міст, що вразили його кулінарними традиціями.

Ольга Франко, "Перша українська загально-практична кухня"

Ольга Федорівна Франко — українська кулінарка та авторка кулінарних книг, яка за часів радянської влади була позбавлена можливості публікувати свої роботи через їх визнання "буржуазними". Ольга також була невісткою Івана Франка. Її книга "Перша українська загально-практична кухня", що вийшла в 1929 році, миттєво здобула популярність. Галицькі господині часто використовували цю книгу, вважаючи її обов'язковою на кухні.

Сьогодні книга Ольги Франко повертається до читачів у своєму оригінальному вигляді, без змін і спотворень, з усіма автентичними порадами, рекомендаціями та рецептами. Вона отримала нове життя завдяки коментарям відомої львівської кулінарної блогерки та дослідниці галицької кухні Маріанни Душар, авторки блогу PaniStefa.com. Видання доповнено сучасними фотографіями, а також ілюстраціями з першого випуску книги.

Роман Тодер, "Висока" кухня, або В горах їстимуть добре"

Закарпаття вирізняється багатьма перевагами, серед яких особливе місце займає автентична горянська кухня. Світове визнання користі локальних продуктів і зростання попиту на прості, регіональні страви відкривають нові перспективи для закарпатської горянської кухні: адже завдяки історичним, географічним та кліматичним умовам, вона сформувалася як надзвичайно здорова й актуальна для сучасної людини. Ця унікальна кухня зберігає свою автентичність, залишаючись вірною своїм традиціям і принципам.

Книга розповідає про розвиток закарпатської горянської гастрономії від заселення гір у XIII столітті і до сьогодні. У ній показано тісний зв’язок між харчуванням і господарством, розкрито ключові принципи та особливості цієї кухні. Також подано огляд використання основних продуктів, що становлять основу традиційної горянської гастрономії в історичному контексті.

Євгенія Кузнєцова, "Готуємо в журбі"

Ця книга — антропологічне дослідження української кухні. На початку авторка формулює два головних принципи українського приготування їжі: "щоб не пропало" і "замахатися". Це глибоке спостереження підкріплюється історичними дослідженнями кулінарії. Наприклад, винокуріння в Україні розвивалося через надлишок зерна, яке почали ефективно перетворювати на горілку. А прагнення "щоб не пропало" є рушійною силою українського виноробства, це має історичну основу. Про ці звичаї можна писати довгі наукові праці, але Євгенія майстерно передала їх суть у кількох рядках і метафорах.

"Готуємо в журбі" — це етнографічний путівник українськими кулінарними традиціями та артбук із яскравими українськими ілюстраціями. Для цієї книги малювали й фотографували тридцять українських митців і фотографів. 

Сергій Клімов, "Нерозказана історія українського виноробства"

Особливістю видання є серія історій про сучасних виноробів з різних куточків України, зібраних під час експедиції команди Ukraїner восени 2022 року. У цій подорожі також брав участь автор книги, Сергій Клімов, засновник фестивалю Kyiv Food and Wine Festival (Brave Wine). 

У книзі висвітлюється шлях українського виноробства від його витоків до сьогодення. Ви знайдете розповіді про місцеві сорти винограду, а також про виробництво винних бочок, пляшок і корків в Україні. Крім того, подано інтерв'ю з сомельє та винними експертами. 

Олексій Сокирко, "Кулінарна мандрівка в Гетьманщину"

У книзі розкриваються секрети та особливості староукраїнської кухні XVII-XVIII століть з автентичними рецептами, які адаптував кухар-технолог Василь Дручик. Пишні бенкети, горілка, борщ, сало та галушки — основні асоціації з українською кухнею часів козаччини, відомі завдяки "Енеїді" Івана Котляревського. Проте, чи ці страви насправді відповідали історичній реальності? Чи можна порівнювати харчування того часу з козацькими традиціями? 

Які страви були доступні простим людям, а які – лише еліті? Як змінювалися смаки і погляди на здорову їжу? І що з кулінарної спадщини збереглося до наших днів, а що назавжди зникло? Ця книга досліджує історію гастрономії Гетьманщини XVII-XVIII століть і розглядає їжу як відображення соціального статусу, багатства, освіти, культури та модних тенденцій епохи. 

Читай також: Швидко та смачно: де замовити їжу з доставкою у Києві

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
grinuova_portrait.jpg - Тетяна Гриньова
Щаслива людина: пишу лише про те, що мені цікаво. Любительський спорт і марафонський біг, читання і книжки, біографії.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації