Біографії видатних українських жінок: від Анни Київської до Олени Теліги та Вікторії Амеліної

Біографії видатних українських жінок: від Анни Київської до Олени Теліги та Вікторії Амеліної Колаж: "ТиКиїв"

Жінки, чия життєва історія переплітається з долею України, часто залишаються в тіні, затьмарені великими подіями та чоловічими постатями. Однак саме завдяки їхньому незламному духу, таланту та мужності сформувались наша культура, історія та національна ідентичність. Кожна епоха має своїх героїнь, і їхні біографії розповідають багато про суспільну свідомість відповідного часу та є рефлексією над місцем жінки у чоловічому світі.

Ми зібрали 7 книжок про героїчних українських жінок: від історичних постатей до митців і революціонерок — несподівані й непрості історії, що варті того, аби їх почути.

Марія Савчин, "Тисяча доріг. Спогади жінки учасниці підпільно-визвольної боротьби під час і після Другої світової війни"

Марія Савчин, відома під псевдонімом "Марічка", була активною учасницею підпільно-визвольної боротьби під час Другої світової війни, а також дружиною Василя Галаси ("Орлана") — заступника Провідника ОУН Закерзонського краю, а з 1948 р. — Провідника ОУН Волині й Полісся.

Ця книга — автобіографічна розповідь, де Марія ділиться своїм досвідом боротьби в лавах ОУН-УПА. У виданні авторка описує свій шлях від вступу до підпілля до повоєнного часу, розкриваючи труднощі та випробування, які їй довелося пережити. Книга визнана однією з найяскравіших та літературно найдосконаліших серед спогадів учасників ОУН-УПА.

Ірина Баришевська, "Жінки, які прославили Україну. 33 надихаючі історії"

Книга розповідає про 33 видатних українських жінок, що залишили помітний слід в історії країни. У виданні представлені різні епохи та сфери діяльності, від науки до спорту та мистецтва, що підкреслює різноманітність внеску жінок у розвиток української культури та суспільства.

Книжка укладена та написана так, що буде цікава як дітям, так і дорослим. Кожна історія — це безліч цікавих перевірених фактів та яскраве креативне оформлення. Серед особистостей — відомі всьому світові українки, і ті, про українське походження яких мало хто знає. Серед героїнь не тільки представниці минулих століть, а й наші сучасниці, які творять історію прямо зараз.

Олександра Шутко, "Роксолана. Життєпис"

Ця книга присвячена біографії найвідомішої султани-українки, зачинательки "Жіночого султанату" в Османській імперії — Роксолані (Хюррем), яка волею долі з простої полонянки стала спочатку улюбленою наложницею, а згодом єдиною дружиною наймогутнішого султана Сулеймана Пишного та матір’ю його наступника — Селіма ІІ.

У виданні вміщено дев’ять її любовних послань до султана Сулеймана (одне з них оприлюднено українською вперше) і чотири — дипломатичні, адресовані угорській королеві Ізабеллі Яґеллонці, польському королю Сигізмунду ІІ Августу та перській принцесі Султан Бейгюм — сестрі шаха Тагмаспа, а також відповіді, які надіслали Роксолані ці монархи.

Ірен Роздобудько, "Неймовірна. Ода до радості"

У книзі розповідається про Олену Телігу, українську поетесу та громадську діячку, яка стала жертвою сталінського режиму. Ця гарна молода жінка могла б зробити блискучу кар’єру в Європі: чи то в танцювальній трупі празького театру, чи то в літературі, чи то на теренах просвітництва, та й просто у світських салонах, де її вважали, за сучасним висловом, "іконою стилю". Її порівнювали з леді Гамільтон, мадам Помпадур і навіть Ґретою Ґарбо, і вважали, що вона "випередила свій час". Натомість Олена Теліга стала однією з найяскравіших постатей українського спротиву і загинула в Бабиному Яру нескореною.

Роман є адаптацією сценарію до фільму "Олена Теліга. Неймовірна" та однойменного серіалу, створення яких було відкладене через повномасштабне вторгнення росії в Україну.

Ірина Власенко, "Саша"

Книга про Олександру Куліш, яка писала під псевдонімом Ганна Барвінок, розглядає її творчість і особисте життя, яке часто залишалося в тіні творчості її чоловіка, Пантелеймона Куліша, автора "Чорної ради". Насправді Барвінок була першою українською письменницею, яка почала писати задовго до появи народних оповідань Марка Вовчка.

Її життя з Кулішем не було щасливим через його пристрасний характер і надмірну увагу до Марка Вовчка, що зрештою стало причиною її внутрішнього болю. У книзі автор досліджує не лише письменницький шлях Барвінок, але й те, хто ж насправді був першою українською письменницею — вона чи Марко Вовчок? Це важливе питання торкається місця жінок у літературі, їх боротьби за визнання та право бути почутими в чоловічому світі, що було й залишається важливим аспектом історії української літератури.

Мішель Лярош, Федір Баландін, "Анна Київська. Літопис "Anne de Kyiv Fest"

Ця книга — унікальне видання, яке містить великий обсяг інформації про Анну Київську, відому також як Анна Ярославна, королева Франції. Окрему увагу приділено трактату митрополита Паризького Мішеля Ляроша "Свята Анна Київська, королева Франції. Історія і легенди", який був спеціально перекладений для цієї книги.

Водночас видання розповідає про Міжнародний фестиваль мистецтв Anne de Kyiv Fest, започаткований у 2015 році, і висвітлює етапи його створення, становлення та розвитку. Книга також містить архівні фотоматеріали фестивалю та свідчення учасників і друзів цього проєкту. Окремим розділом є розповідь про пан’європейський проєкт "Шлях Королеви", історичне дослідження Федора Баландіна, яке висвітлює шлях Анни Ярославни до Франції.

Вікторія Амеліна, Looking at Women Looking at War

Це незавершена книга української письменниці та правозахисниці Вікторії Амеліної, яка була вбита російською ракетою в липні 2023 року. У цій праці Амеліна поєднала інтерв'ю, щоденникові записи, звіти з польових місій, історію та поезію, щоб дослідити роль жінок, які ризикують своїм життям, документуючи воєнні злочини в Україні.

Книга починається з опису досвіду Амеліної як дослідниці воєнних злочинів, зокрема її роботи в Бучі та Балаклії, де вона фіксувала свідчення про катування та вбивства цивільних осіб. Вона також розмірковує про виклики, з якими стикаються жінки, працюючи в небезпечних умовах, і про важливість їхнього внеску в документування воєнних злочинів.

Після трагічної смерті Амеліної, її друзі та колеги зібрали її записи та дописи, щоб завершити книгу. Looking at Women Looking at War є важливим свідченням стійкості та рішучості жінок, які працюють на передовій боротьби за справедливість і правду в умовах війни.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Щаслива людина: пишу лише про те, що мені цікаво. Любительський спорт і марафонський біг, читання і книжки, біографії.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації