Грати чи не грати? Де вчитися на актора в Києві

Грати чи не грати? Де вчитися на актора в Києві Фото: Pexels

Акторська професія — це престижне творче ремесло. А Київ — найкраще місто, де можна розпочати шлях на сцену й у велике кіно. То грати чи не грати? Ось питання, на яке ми відповімо майбутнім Гамлетам та Ромео й Джульєттам.

Читай також: Де вчитися на візажиста у Києві

Як писав Шекспір: "Весь світ театр, а люди в ньому — актори". Сучасні актори можуть вибрати одну або кілька варіацій фаху на свій смак та розвиватися в них. Основні форми лицедійства на сьогодні — це:

  • Актор(ка) театру
Фото: Pexels

Це артист, який працює на сцені наживо для глядачів. На відміну від кіно, у театрі є чітка хронологія сцен — це дає змогу глибше відчути характер свого персонажа. Окрема насолода для актора театру —  позитивна реакція вдячних відвідувачів.

Однак і складнощі є: театральний актор може грати ту саму роль місяцями та роками, але в кожній виставі має зберігати "ілюзію першого виходу". Крім того, важливо на зубок пам'ятати свої репліки та філігранно володіти мімікою, голосом і тілом. У кіно посередню гру можна замаскувати режисерськими прийомами та спецефектами, а от на камерній сцені все як на долоні.

  • Актор(ка) кіно
Фото: Unsplash

Гра на камеру, червоні хідники та народна любов — це все про кіноакторів. В епоху кінотеатрів та стримінгових платформ успішна стрічка принесе артистові більше слави, ніж театр. Крім того, деякі митці вважають, що у кіно акторська гра виходить природнішою, ніж на сцені, де допускається певна театральна надмірність.

Утім, специфіка фільмування не дає змоги переграти чи вдосконалити свою роль: якщо на знімальному майданчику не вдалося викластися на повну, то й у фінальному монтажі опиниться посередній дубль, а після прем'єри його й поготів не виріжеш. Крім того, через оптимізацію бюджету кіносцени фільмують у хаотичному порядку: багатьом артистам це заважає пройнятися своїми ролями.

  • Актор(ка) дубляжу
Фото: Unsplash

Саме цим спеціалістам ми вдячні за блискучий український дубляж світових блокбастерів, телепрограм, мультфільмів та серіалів. Якщо артист правдиво відтворює голос персонажа рідною мовою, то такого актора можуть закріпити за героєм на постійній основі. Особливо весело дублювати мультфільми, адже там є змога погратися з інтонуванням та регістром.

З іншого боку, актори дубляжу зобов'язані потрапляти в ліпсинк, тобто "вкладати" озвучувані репліки в губи свого персонажа — особливо якщо його показують зблизька. Це потребує унікального вміння й талантів. 

Крім того, актори можуть опанувати й дотичні професії: як-от співак, танцюрист, музикант, теле- і радіоведучий, брендвойс, режисер, журналіст, продюсер тощо.

Переваги професії

Фото: Pexels
  • Публічне визнання: Легендарні актори часто зізнавалися, що для них найбільша втіха — це іскри в очах глядачів та звук аплодисментів. Якщо ти маєш талант, наполегливість і не боїшся відповідальності — зрештою досягнеш слави та визнання своїх здібностей. А може, і світової величі на рівні з Марлоном Брандо, Одрі Гепберн та інших мастодонтів.
  • Творче розмаїття: Театральним та кіноакторам доступні мільйони цікавих ролей у різних жанрах: мелодрамі, комедії, трагедії, детективу, трилера, мюзиклу, фентезі тощо. Крім того, й саме фільмування або підготовка до вистави — це захопливий, емоційний і завжди унікальний досвід. І за цей час ти познайомишся з силою-силенною обдарованих людей.
  • Високий попит: Та не театром єдиним, адже талановитим акторам раді й в інших сферах! Їхні поставлені голоси чудово пасують рекламним роликам та озвучкам на телебаченні. До лицедіїв із фактурною зовнішністю також прихильні організатори івентів та естрадні продюсери. 
Фото: Pexels
  • Формування смаку: Акторство спонукає активно розвивати серед лицедіїв так звану "надивленість". Молоді актори вчаться регулярно: читають класичну літературу, переглядають видатні кінострічки, зчитують поведінку знайомих та пересічних людей, а також зауважують роботу колег. Це допомагає бути в тонусі та глибоко аналізувати кожну життєву подію.
  • Корисні навички: Випускники акторської школи життя не пропадуть, навіть якщо виберуть інше покликання. Уміння перевтілюватися, розбирати психологію ролей, знати мову тіла, а також відтворювати потрібні емоції та міміку стануть у пригоді в різних царинах. Наприклад, свого часу Олексій Арестович виступав у театрі та знімався в серіалах — набуті навички йому знадобились у політичній кар'єрі та медійній діяльності.

Недоліки професії

Фото: Pexels
  • Постійне залучення: Ремесло актора потребує праці в режимі 24/7. У сезони вистав актори працюють місяці майже без перепочинку. Не менш виснажливе й кіновиробництво: один епізод може зніматися годинами, залежно від запитів режисера. А кожній прем'єрі передують затяжні кастинги, вичитки сценарію, репетиції, накладання гриму тощо. Гастролей через війну стало менше, але й вони забирають багато часу та ресурсів.
  • Шалене навантаження: Для різних ролей потрібна унікальна підготовка. Приміром, аби вжитися в роль балерини у фільмі "Чорний лебідь", Наталі Портман щоденно тренувалася по 8 годин. Кріс Пратт схуд на 27 кг задля участі в комедії "Вартові галактики". Зрештою, Раян Гослінг опанував фортепіано, щоб переконливо зіграти в "Ла-Ла Ленді". А в театрі треба викладатися на повну під час кожної вистави — шансу на ще один дубль не буде.
Фото: Pexels
  • Нестабільна зарплата: Високі гонорари мають лише медійні актори. Переважно ж українські лицедії отримують по 17 тис. гривень на місяць, за даними work.ua. Сума залежить від бюджету проєкту, кількості знімальних днів, ролі (головної або другорядної) та інших чинників. Крім того, зазвичай оплата нараховується окремо за кожний проєкт — а їх через війну стає дедалі менше. 
  • Жорстка конкуренція: Здобути омріяну роль нелегко. Акторська галузь залежна від запитів інвесторів, театральних керівників та кінопродюсерів. Тому не варто дивуватися, якщо після кастингу на роль візьмуть не тебе, а відому медійну особу. Фактор таланту не завжди є вирішальним — такі умови диктує ринок.
  • Психологічний тиск: Якщо твій режисер — фанат системи Станіславського, доведеться раз у раз добувати свої найпотаємніші спогади, аби відтворити емоції персонажа. Сучасні митці вибирають щаднішу систему Чехова: вона базується не на реальних переживаннях, а на уявних образах. Та все одно уживання в роль — це значне випробування для психіки. 

Де опанувати акторство в Києві

Фото: Unsplash

Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого: наявні два варіанти навчання — в інституті екранних мистецтв, або на факультеті театрального мистецтва. Для вступу треба скласти національний мультипредметний тест (НМТ), успішно пройти творче випробування й подати мотиваційний лист. Оформити заяву на участь у конкурсі можна з 3 по 10 липня 2024 року. Вартість навчання залежить від вибраної освітньої програми: наприклад, "Акторське мистецтво театру і кіно" коштує 62 670 грн на рік, за даними ЄДЕБО. 

Київський національний університет культури і мистецтв: альтернатива для молодих і перспективних лицедіїв. На кафедрі режисури та майстерності актора викладають Ірма Вітовська-Ванца, В'ячеслав Довженко, Ахтем Сеітаблаєв та інші провідні митці. На творчому іспиті абітурієнт має виконати напам'ять монолог з драматичного твору, уривок з прозового твору, вірш, байку, пісню й танець. Потрібен і мотиваційний лист — зразки тут. Отримати консультацію щодо правил прийняття можна, заповнивши форму на сайті кафедри.

Фото: Pexels

Школа акторської майстерності Euphoria: оголошено набір на новий акторський курс для початківців та самородків. Навчання складається з уроків сценічної мови та руху, а також тренажів на увагу, взаємодію, відчуття партнера та темпоритму. Також відбуватимуться покази уривків із п'єс та кіно, а наприкінці група зіграє виставу на сцені професійного театру. Для бронювання місця у школі треба написати в Instagram або зателефонувати за номером 099-669-20-23.

ProEnglish Drama Schoolвідкрито акторський курс монологів англійською мовою. Тут пропонують 24 вечірні заняття по вівторках та четвергах із режисером та засновником театру Алексом Боровенським, а також випускний виступ, де буде змога виконати улюблений монолог. Хаб театральної школи ProEnglish — за адресою вул. Сім'ї Бродських, 3 (колишня Смоленська). Ціна складає 3 800 грн на місяць. Зареєструватися на курс монологів можна за посиланням.

Фото: Pexels

Курс "Актор дубляжу" від 1+1: чудова можливість пізнати ази дубляжу кінострічок та мультфільмів, опанувати свій голос та дізнатися більше про озвучування реклами й промо. Курс розпочнеться 22 червня 2024 року: на 10:00 запланована вступна лекція. Загальна тривалість — 42 години навчання на чолі з 6 тренерами. Штаб медіашколи 1+1 — на вул. Кирилівській, 23. Вартість курсу "Актор дубляжу" — 19 000 грн разово або в оплату частинами. Зареєструватися можна тут.

Читай також: У пошуках Nemo: хто такі небінарні люди та скільки їх було на Євробаченні 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації