20 українських фільмів 2023 року, які варто переглянути

20 українських фільмів 2023 року, які варто переглянути Фото: кадр із фільму "Між нами"

Щороку зацікавленість українським кінематографом продовжує зростати і серед українських глядачів, і серед іноземців. Цьогоріч на великі екрани вийшли фільми, прем'єри яких перенесли через початок великої війни, і стрічки, які почали знімати вже після 24 лютого 2022-го. "ТиКиїв" підбив перші підсумки та розповідає про найцікавіші кінопрем'єри року. 

Щедрик

Історія про три родини різних національностей, які намагалися знищити тоталітарні режими: українську, польську та єврейську. Всі живуть в одному будинку в Станіславові (нині Івано-Франківськ).Події картини розгортаються з 1938 року. Одна імперія витісняє іншу, керівні режими ворогують, світ довкола стрімко змінюється. Ключову роль у фільмі грає легендарна пісня "Щедрик". За задумом авторів, саме вона є символом традицій і сили родини, яка переживає знущання, заборони та зміну режимів.
Ідею фільму втілила у реальність сценаристка Ксенія Заставська, а режисеркою стала Олеся Моргунець-Ісаєнко.

Коли я прочитала цей сценарій, мені він теж сподобався, тому що там була закладена тема, якою на той момент я вже займалася. Це період Другої світової війни й українсько-польські відносини, — розповідає режисерка.

Памфір 

Дебютна повнометражна стрічка Дмитра Сухолиткого-Собчука. Події драми розгортаються на заході України напередодні традиційного карнавалу Маланки. Коли Памфір повертається додому, дізнається, що син підпалює молитовний дім. Головний герой змушений відновити зв'язок зі своїм кримінальним минулим. Як тепер головний герой "замолюватиме" гріхи й виправлятиме страшні помилки сина?

Ми цілісні не лише коли фізично захищаємо свої територіальні кордони, а й коли відстоюємо ментальну та культурну боротьбу, тримаючи цю цілісну форму як держава, як нація, як народ, — каже режисер стрічки Дмитро Сухолиткий-Собчук.

Генделик

У центрі сюжету — сценарист Іван Герасимов, який переживає творчу кризу. Він не зміг вчасно дописати новий сценарій. Оскільки гонорар він давно витратив, а замовник — впливовий кримінальний авторитет, єдиний варіант порятунку — втеча. У місцевому генделику "Перехрестя", куди заскочив Іван, він  знайомиться з людьми, які допомагають йому розібратися у собі та врешті написати захопливу проникливу історію.  

Мирний-21

Воєнна драма від режисера Ахтема Сеітаблаєва. 2 червня 2014 року. Луганський прикордонний загін у вогні. Тоді російські спецслужби та бойовики намагалися схилити бійців луганського прикордонного загону зрадити Батьківщину, тим самим повторити кримський сценарій: захопити українські території без бою. Жоден з особового складу не погоджується перейти на сторону сепаратистів чи російських спецслужб попри те, що там обіцяють вищу зарплату і високі посади. Але кожен із героїв має власні особисті проблеми та мотиви вчинити не за покликом серця.

Цей фільм важливий для нас. Ми присвячуємо це кіно загиблому Паші Лі, який грає у нашому фільмі капітана Осіріса. Для нього ця роль стала останньою. Присвячуємо всім воїнам, які виборювали свободу та незалежність України останні 8 років. Всім захисникам та захисницям нашої країни, які змінили своє життя заради нашого мирного майбутнього, — розповідає режисер фільму Ахтем Сеітаблаєв.

Мавка. Лісова пісня 

Найочікуваніший український анімаційний фільм "Мавка. Лісова пісня" вийшов у кінотеатрах України 2 березня. Робота над цим проєктом тривала близько семи років. І недарма. Держкіно назвало "Мавку" найбільш касовим українським фільмом за роки незалежності. Протягом березня на її сеанси було продано 779 798 квитків, а касові збори становлять 98 634 367 грн. 

"Мавка" створювалась з великою любов'ю та увагою до кожної деталі. Багато речей у контексті розробки проєкту і 3D-анімації були новаторськими для України, і фільм дійсно зроблено на гідному європейському рівні, ми можемо пишатися якістю нашого продакшну, – поділився продюсер стрічки Єгор Олесов.

В основі мультфільму — однойменний твір Лесі Українки. Чарівна Мавка — душа стародавнього лісу, що закохується у талановитого музику Лукаша. Але їхні світи пішли війною одне на одного. А все через появу в селі підступної Килини, яка побудувала поруч із лісом фабрику, задумавши знищити Ліс. Чи зможуть Мавка і Лукаш зупинити війну між людьми і Лісом? Чи завадять вони Килині підкорити природу? Чи врятують власну любов? Герої заговорять голосами відомих артистів. Серед них — Артем Пивоваров, Юлія Саніна із The Hardkiss та DZIDZIO.

Люксембург, Люксембург

Другий фільм від Антоніо Лукіча, відомого завдяки комедії "Мої думки тихі". За сюжетом протилежні за характером брати-близнюки дізнаються, що батько, який покинув їх у дитинстві, помирає в далекому для них Люксембурзі. Один із братів вирішує поїхати до батька, тоді як інший робить усе можливе, щоб завадити братові звалити з України. Коля — поліціянт, Вася — водій маршрутки. Тоді як один схильний до порядку, інший влаштовує хаос. Урешті-решт несподівано для них самих брати вдвох вирушають на зустріч із батьком. Однак чи виправдає ця подорож сподівання братів?

Я і Фелікс

Екранізація роману Артема Чеха "Хто ти такий?". Історія Тимофія та його стосунків із людьми, завдяки яким він дорослішав у 1990-ті. Фелікс, співмешканець його бабусі, колишній контррозвідник і глибоко травмована різними війнами людина, зіграв у житті підлітка особливу роль. 

Довбуш

Один із найдорожчих фільмів в історії українського кіно. Фільм переносить нас у Карпати початку 18 століття, коли польська шляхта своїм правлінням змушує гуцулів тікати в гори. Олекса Довбуш стає ватажком опришків — народних повстанців у Карпатах та Галичині. Поки Олекса прагне справедливості, його брат Іван має жагу до грошей. 

У пошуках помсти панам за вбивство батьків Довбушів брати стають ворогами один одному. Історія про силу і любов Олекси Довбуша, про зраду і кривду. Про те, як він жив і як обманув смерть.

Українська історія багатогранна та сповнена болю, проте вона показує як наша країна, ніби той фенікс, відроджується з попелу й розквітає. Сьогодні наша незламність дивує чи не увесь цивілізований світ. Про це наш "Довбуш" — актуальне кіно про любов, свободу та право залишатися господарем на своїй землі, що набуло нових сенсів з початком війни, — розповідає режисер стрічки Олесь Санін.

Я, Ніна

Історія української журналістки Яніни Соколової, якій у 2018  році поставили діагноз остеосаркома. Фільм має і документальну і художню частини. У центрі сюжету успішна журналістка Ніна Сокіл, яка дізнається про свій діагноз — рак. Ніні роблять операцію з видалення внутрішніх жіночих органів. Її точкою опори та найближчою людиною стає лікарка Олександра, яка протягом семи місяців лікування допомагала не падати духом і боротися за життя.

Я подолала рак, але за сім місяців на власному досвіді встигла відчути всі "барви" життя онкохворих… В Україні, на відміну від більшості провідних країн, діагноз "рак" все ще звучить як вирок, а левова частка людей щиро вірить, що онкологія заразна, — розповідає Яніна Соколова.

Між нами

Мораль чи близькі? Надскладний вибір, коли іншого варіанту розвитку подій не існує. Перед цим вибором постають Саша стосовно свого коханого, Аня — щодо свого сина. Драматизм сягає піка, коли вони виявляються залученими в кримінальні процеси. Фільм підіймає теми насильства в сім'ї та недоліків судової системи.

Демони

Фільм знято за однойменною п'єсою Наталки Ворожбит "Демони". За сюжетом, безхатько з росії на ім'я Славік потрапляє до гоголівських місцин поблизу Сорочинців. Там він знайомиться з Ніною, яка погоджується його прихистити на зиму. Незабаром йому доведеться зіткнутися з містичними особливостями цього селища та таємничою особистістю господині. У фільмі головну роль зіграла Руслана Писанка.

…Це єдиний український фільм, де Руслана Писанка виконує головну драматичну роль. Її, на жаль, мало знімали в українському кіно. І це дуже несправедливо, бо вона видатна актриса. І тому я закликаю не прощатися, а чекати на фільм… — розповідає режисерка стрічки Наталка Ворожбит.

Бачення метелика

Стрічка у жанрі воєнної драми Максима Наконечного. За сюжетом головну героїню, аеророзвідницю добровольчого батальйону Лілію Василенко з позивним "Метелик" звільняють після двомісячного полону у так званій ДНР на умовах обміну. Вона возз'єднується з сім'єю, але вдома дізнається, що вагітна від свого наглядача, який зґвалтував її. Ця дитина видається приреченою на смерть від початку свого існування перш за все для самої Лілії, але перед абортом вона починає сумніватись. Близькі намагаються прийняти це її рішення, але їм все важче знаходити спільну мову. 

Відблиск

Історія військового хірурга Сергія, який пройшов крізь полон і тортури та на власні очі бачив усі жахи бойових дій на сході України. Тепер він намагається повернутися до "нормального життя". Після обміну і повернення додому головний герой заново вчиться будувати стосунки із 12-річною донькою Ніно та колишньою дружиною. Він по-новому вчиться бути людиною, бути батьком, який уміє кохати та підтримувати своїх близьких.

Як там Катя?

Анна — лікарка швидкої допомоги та мати-одиначка, яка виховує 12-річну доньку Катю і мріє про краще життя. Раптовий і брутальний збій розміреного плину життя змушує Анну постати перед дилемою, яка підважить засади її власних моральних меж у суспільстві, що не має жодних. Продюсерами виступили Ольга Матат та Влад Дудко. Фільм створено за підтримки Держкіно. 

Терикони

Документальний фільм режисера Тараса Томенка про дітей із колишньої прифронтової зони Донбасу.

Головна героїня — 15-річна Настя. Разом із матір'ю та молодшим братом вона живе на околиці містечка Торецьк Донецької області за 500 метрів від фронту. Кілька років тому російська ракета зруйнувала їхній будинок і вбила батька. Дівчина майже не ходить до школи, а щоб вижити, збирає брухт. Мріє про новий дім і собаку та пише листи Діду Морозу з проханням повернути їй тата.

Іван і Марта

Документальний фільм режисера Сергія Буковського про життя і стосунки літературознавця й публіциста Івана Дзюби та його дружини Марти, які разом прожили 62 роки.

Стрічку називають ніжною історією кохання і боротьби подружжя на тлі шістдесятництва. Своїх героїв режисер фільмував у 2018-2022 роках. Їхню спільну історію розповідає Марта Дзюба. Як зазначено в описі, картина проливає світло на те, як формувалось коло однодумців-інтелектуалів, чим жили шістдесятники між Києвом та Львовом, як вони обрали шлях боротьби з радянським режимом. 

Між нами

Психологічна драма з елементами трилера від режисерки Соломії Томащук з Ірмою Вітовською в одній із головних ролей.

Дія відбувається в Києві. Саша залежна від психотропних речовин і має хаотичні любовні стосунки. Вона дізнається, що вагітна від коханця. Єдиною її подругою стає гінекологиня Аня, в якої проблеми з чоловіком. Жінки вирішують допомогти одна одній, але потрапляють у кримінальну історію.

За словами авторів, в основі сюжету — аб'юзивні стосунки двох жінок, які стають заручницями випадкового вбивства, що радикально змінює їхні життя. У стрічці порушують такі теми, як сімейне насилля, наркотична залежність, становище жінки у суспільстві та посттравматичний синдром.

Кохання без контракту 

Проживши у шлюбі 10 років, Наталі та Ерік  вирішують розлучитися. Вони зовсім не налаштовані на сварку, тож усе своє майно розділили граючи у настільну гру. Однак прощатися назавжди ще рано. За контрактом, який вони уклали вступаючи у шлюб, пара має спільний банківський рахунок із чималою сумою грошей. Накопичували на щасливу старість. Контракт передбачає, що у разі розлучення, Наталі та Ерік мають витратити усі гроші з рахунку на спільний відпочинок та розваги. Задля цього вирушили у Європу. Тут вони зустрічають Річарда та Елізабет. Аристократичне подружжя походить із відомої старовинної династії. Кожен герой має своє бачення того, які плоди має принести спілкування між двома парами. Результат зрештою залежатиме від кмітливості та злагодженості дій.

Велика прогулянка 

Теплі весняні вихідні найкраще проводити на природі. Добре, що в підприємців Наливайченків є своє улюблене місце на березі водойми. Толя якраз надувне колесо приготував. А у Раї вже все готове для смачного застілля. Тим часом родина Драгоманових — викладачка історії мистецтв Таня та диригент Євген — також зібралися на природу. І бізнесмен Степан із помічником Геною хочуть відпочити. Наміри відпочити — це прекрасно. Погано тільки, що для дозвілля усі обрали одну й ту саму галявину. І жодна компанія поступатись своїм місцем під мангал не планує.

Перші дні

На Netflix вийшов український серіал "Перші дні". Це шість історій від шести режисерів, яких об'єднала своєю ідеєю шоуранерка Анастасія Лодкіна. До проєкту долучилися українські митці: Олексій Єсаков і Тала Пристаєцька, що працювали над серіалом "Кріпосна", Артем Литвиненко — автор ідеї та режисер серіалу "Нюхач", автори "Перших ластівок" Валентин Шпаков і "Ти — космос" Павло Остріков. Для Каті Царик, авторки численних відеокліпів, концертних шоу й короткого метра "Обійми мене", проєкт став першою повноформатною роботою.

Кожен епізод "Перших днів" — це художній мініфільм, натхненний справжніми подіями, а деякі персонажі мають прототипи в реальному житті. Ольга з дітьми вимушена жити в одному домі з двома чоловіками — нинішнім і колишнім; Максима війна застає на роботі — у зоопарку, звідки він не може виїхати; безхатько, що живе в машині, допомагає місцевій ТрО; хлопчик Єгор заспокоюється тим, що у своїй уяві збиває ракети, як злих пташок; німець Клаус приїжджає до Києва, щоб забрати дівчину, але опиняється серед волонтерів і долучається до їхньої праці; а легенда української естради, прототипом якої став Андрій Данилко, проводить стрими зі своєї столичної квартири та стає натхненням для мільйонів.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації