Оголений нерв. 8 знакових фільмів про українську боротьбу

Оголений нерв. 8 знакових фільмів про українську боротьбу Кадр із фільму "День українського добровольця". Фото: Babylon'13

Український кінематограф після повномасштабного вторгнення росії вийшов на новий рівень. Режисери фіксують нову реальність, в якій живемо ми з вами, та продовжують поповнювати архів російсько-української війни новими сенсами й темами.

Ми підготували добірку документальних фільмів, які розповідають про події після 24 лютого 2022-го. 

Маріуполь. Хроніки пекла (реж. Ліза Татарінова)

Життя мешканців Маріуполя після повномасштабного вторгнення перетворюється на справжнє пекло. Вони перебували під постійними обстрілами без будь-яких засобів зв'язку, їжі, води та інших благ цивілізації. У стрічці зібрано документальні кадри та інтерв’ю людей, яким вдалося вирватись із блокадного Маріуполя. Фільмували стрічку в Одесі, Чорноморську, Кропивницькому, Дніпрі та Запоріжжі. Саме у цих містах опинились герої фільму після евакуації.

Кожен має свою історію, але вона спільна — свідчення про військові злочини, що чинить росія. Відверта і страшна, бо те, що відбувається у Маріуполі, важко уявити. Але ми маємо її почути, — наголошують автори фільму.

Ukraine: Life Under Attack (реж. Мані Бенчела, Патрік Томбола) 

Оскароносна акторка Кейт Бланшетт спродюсувала та озвучила документальний фільм Ukraine: Life Under Attack. Картина розповідає про життя харків'ян після початку повномасштабного вторгнення. Місцеві жителі, медики та рятувальники розповідають про життя в обласному центрі під регулярними ворожими обстрілами. Вони взяли на себе основний тягар російського наступу.

Це справді зворушливий портрет життя у Харкові та Харківській області з погляду цивільних осіб та екстрених служб, що залишилися у місті під час російського вторгнення, — зазначив виконавчий продюсер стрічки Невін Мабро. 

Терикони (реж. Тарас Томенко)

Фільм "Терикони" розповідає історію дітей, котрі бачать війну не по телевізору — вона стала для них буденністю. Діти втратили батьків і близьких, але продовжують жити та любити там, де для інших не лишилося надії. Стрічка про дітей, які живуть у зоні бойових дій в Україні, брала участь у конкурсі Generation plus Берлінського кінофестивалю та отримала приз FIPRESCI на фестивалі goEast-2022.

Життя на межі (реж. Павло Пелешок) 

Картина розповідає про історичні події, що відбуваються в Україні з 2014 року. Для створення фільму використали понад 640 годин архівних матеріалів, які режисер Павло Пелешок і продюсер Юрко Іванишин знімали на війні з росією.

Це фільм-маніфест про нас, українців, і наші цінності, про неймовірно складний та жахливий шлях, який ми пройшли за останні вісім років, — розповів режисер картини Павло Пелешок.

Освітяни. Канікули в окупації (реж. Костянтин Кляцкін) 

Фільм присвячено працівникам і працівницям освітніх закладів Київщини, частина з яких понад місяць були в окупації. Йдеться про заклади Гостомеля, Ірпеня, Бучі й Ворзеля. Освітяни не впадали у відчай, а навпаки, щодня піклувалися про тих, хто поруч, а після звільнення взялися за відбудову садочків і шкіл. 

Маріуполіс 2 (реж. Мантас Кведаравічюс) 

Документальна картина литовського режисера Мантаса Кведаравічюса стала другою картиною у доробку про українське місто Маріуполь. Після повномасштабного вторгнення він вирішує повернутися до перлини Приазов'я, щоб фіксувати життя міста під загрозою війни. Вдалині тривають бої за "Азовсталь", видніється Маріупольський драмтеатр, позначений як місце схованки дітей. Цей фільм створений із врятованих фрагментів відео, відзнятих Мантасом Кведаравічюсом, якого наприкінці березня 2022 року взяли в полон і вбили російські військові. Фільм завершили колеги Кведаравічюса. На початку грудня "Маріуполіс 2" став найкращою документальною стрічкою 2022 року за версією Європейської кіноакадемії.

День українського добровольця (реж. Володимир Тихий)

У картині представлено всього один день із життя після повномасштабного вторгнення. З життя попспівачки, відеоінженера, історика, реставраторки, вченого і пенсіонерки. Тисячі киян переїхали жити на станції метро. Життя розділилося на до і після. Раніше спокійні околиці столиці перетворилися на зони бойових руйнувань і грабунку російських окупантів. Люди більше не живуть "робочими буднями" чи "вихідними", а підраховують кількість днів після повномасштабного вторгнення. Фільм отримав спеціальну відзнаку в основному конкурсі кінофестивалю Sheffield Doc/Fest.

Суперсила (реж. Шон Пенн)

Завершує нашу добірку стрічка оскароносного американського режисера та актора Шона Пенна, знята разом з Аароном Кауфманом. Зйомки розпочали ще в листопаді 2021-го з акцентом на постаті Володимира Зеленського. Після 24 лютого задум змінився, щоб розповісти про наслідки повномасштабної агресії рф та показати їхні злочини проти цивільного населення. Фільмування проходило і в тилу, і на передовій. Шон Пенн відвідував різні міста та спілкувався з політиками, дипломатами, журналістами, політологами, військовими. Однією з основних цілей створення фільму був заклик до Європи та США розширити військову допомогу Україні. Прем'єра відбулася на Берлінському кінофестивалі.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації