"Я, Побєда і Берлін": як відбулася зіркова прем'єра стрічки за культовою книгою Кузьми
Фільм "Я, Побєда і Берлін", прем’єра якого відбулася 12 березня у столичному кінотеатрі "Оскар", — одна з найочікуваніших стрічок не лише року, а принаймні чотирьох років. По-перше, через те, що це — екранізація культової однойменної книжки Кузьми Скрібяна, а по-друге, вона йшла до глядача надто довго...
Ідея екранізувати книжку з'явилася ще 2017 року, але 2020-го знімання картини загальмував ковід, потім прем'єру призначили на 2021-й, потім перенесли на 17 березня 2022-го, а її зірвало повномасштабне вторгнення росії. Тому цього вівторка на прем'єрі був, здається, весь бомонд. "ТиКиїв" теж відвідав подію.
Про що фільм?
За сюжетом, музикант-початківець Кузьма за три дні до запланованого концерту вирушає зі своїм другом Бардом до Берліна на старій автівці "Побєда". Там він хоче обміняти раритетну автівку на шестисотий "Мерседес" у відомого колекціонера. Кузьма обіцяє своїй коханій дівчині Барбарі повернутися додому на крутій тачці й привезти їй червоні колготки, а хлопцям з гурту — обов'язково встигнути на виступ. Але вже з перших хвилин подорожі все йде шкереберть... Книжка, за мотивами якої знято фільм, багато в чому побудована на власному досвіді Кузьми Скрябіна, пригодах, що ставалися з ним, а її герої мають реальних прототипів.
Вже на вході до кінотеатру всіх вітав виконавець ролі Кузьми — 31-річний актор івано-франківського драмтеатру Іван Бліндар:
Режисерка фільму Ольга Ряшина стверджувала, що на кастингу, який тривав понад пів року, були й більш схожі на Кузьму актори, але Івана обрали за "харизму, внутрішнє світло й позитив".
Іван зізнається: його самого трохи дратувало, що він не надто схожий на Кузьму, тому він намагався точно передати манери, міміку, жестикуляцію співака. А ще "підіймав матеріали того часу, інтерв'ю Скрябіна, відео, слухав музику, яку той любив", а також відвідав батьківщину музиканта, місто Новояворівськ, будинок, в якому мешкав Кузьма, і поспілкувався з його сусідами. Забігаючи вперед, скажемо: під час перегляду фільму складається цілковите враження, що ми бачимо саме Кузьму — настільки Іван схожий на нього і зовнішньо, і в поведінці.
Та й дружина Андрія Світлана, яка була присутня під час знімального процесу, була вражена: "Вона сказала режисерці, що шокована, оскільки в мене зі спини навіть рухи подібні", — розповідав Бліндар в інтерв'ю.
Світлана також була присутня на прем'єрі:
Разом із донькою Барбарою:
Саме Барбарою в книжці та в стрічці звуть кохану Кузьми, яку зіграла акторка івано-франківської драми Марія Стопник:
Марія також переймалася через те, що не надто схожа на Світлану: мовляв, дружина співака — білявка, а вона — руда:
Але, якщо переглянути старі фотографії Кузьми з дружиною, стане зрозуміло, що більш схожої акторки годі було й шукати: практично одне обличчя, та й Світлана в юності також була злегка руденькою.
Але повернімось до прем'єри. Її важливими гостями були не лише актори, але й музиканти, які відтворили для фільму 12 пісень Кузьми й гурту "Скрябін". "Старі фотографії" заспівав MONATIK, гурт "Без обмежень" виконав "Мовчати", Аліна Паш — "Чекаю ночі", Dzidzio — "То моє море", гурт "Антитіла" — "Чорнобиль форева", Adam — "Говорили і курили", STRINGI — "Хлопці-олігархи", Джамала — "Хай буде так, як хочеш ти", Wellboy — "Просто ми", TVORCHI — "Два озера, повні сліз", KHAYAT — "Побєда-транс", Тіна Кароль — "Спи собі сама".
Щоправда, на презентації були далеко не всі, але лідер "Антитіл" Тарас Тополя все ж завітав:
Як і KHAYAT:
Та й Тіна Кароль залишила всі справи й навідалася почути, як її голос звучить у стрічці:
Дмитро Шуров над стрічкою не працював, але теж долучився до колег:
Як і Анна Трінчер:
Побачити на прем'єрі можна було також Анатолія Анатоліча:
І Юрія Горбунова з актором Олексієм Тритенком (у центрі):
А ще режисерку Антоніну Ноябрьову:
Акторку Фатіму Горбенко:
І ще багато кого, хто до кадру не потрапив.
Згодом актори й продюсери розповіли, які вони щасливі, що прем'єра нарешті відбувається:
І присутні долучилися до перегляду стрічки.
До речі, головна її героїня, автівка "Побєда" в книжці бежева, але творці фільму вирішили, що в кадрі вона має бути яскравішого кольору. Зате до знімання машина дійшла майже в тому стані, в якому її купили.
До речі, ще одну культову постать, Барда, який згодом став продюсером гурту як в стрічці, так і в житті, на екрані втілив Володимир Гева:
Що ж до фільму, то враження ти маєш скласти сам.
Ми ж розкажемо, що для стрічки було обрано понад 50 локацій в Україні, а під час знімання берлінської частини виникла проблема: багатьох місць з 1990-х вже немає. Тому берлінський район Нойкельн художники по світлинах відтворили у Львові.
А для Івана Бліндара створили точні копії сорочки Кузьми: одну, чисту, для початку фільму, інші — для середини поїздки та кадрів повернення з Берліна.
Фільм варто побачити на власні очі: відсьогодні стрічка йде в українських кінотеатрах. До речі, прибуток від її прокату планують перерахувати до Благодійного фонду імені Кузьми Скрябіна.